“Gribas sist ar dūri pa tribīni!” Opozīcijas kritikas pavadībā Saeima konceptuāli atbalsta valsts budžetu

Komentāri

Saeima konceptuāli atbalstījusi jauno valsts budžetu, to pieņemot pirmajā lasījumā. Debatēs par to, kā nākamgad plānots tērēt gandrīz deviņus miljardus eiro, uzstājās galvenokārt opozīcijas deputāti, netaupot kritiku. Taču koalīcijas politiķi viņiem nepalika atbildi parādā.

Lai vairs nepieļautu lēmumus nakts melnumā, ar budžetu saistīto likumu pieņemšanai Saeimas sēdes šoreiz tiek rīkotas divas dienas pēc kārtas. Ceturtdien, 26. oktobrī, noslēdzot debates, tribīnē kāpa lielākoties opozīcijas deputāti, izgaismojot, viņuprāt, daudzos trūkumus jaunajā budžetā.

Piemēram, paužot neapmierinātību par nepietiekamo finansējumu ceļu atjaunošanai, partijas “No sirds Latvijai” pārstāve atklāja, ka budžeta projekts viņai izraisījis neraksturīgu reakciju.

Silvija Šimfa

Silvija Šimfa
Saeimas deputāte, NSL

Tā mana reakcija bija tāda, ka man gribējās sist ar dūri. Gribas sist ar dūri pa tribīni, ko es nedarīšu, un gribas teikt: bitīt matos! Kas notiek? Kas notiek? Kur ir elementārs loģiskais prāts, un kur ir elementārs saimnieciskums šajās lietās?

Savukārt opozīcijas deputāti no partijas “Saskaņa” valdībai pārmeta, ka tā Saeimai atvēlējusi vien formālu lomu lēmumu pieņemšanā. Viņi kritizēja ministrus un ierēdņus par Saeimas komisiju sēžu ignorēšanu.

Ivars Zariņš

Ivars Zariņš
Saeimas deputāts, “Saskaņa”

Neviens no ministriem nebija ieradies. Vēl jo vairāk es jums pateikšu. Nākamajā dienā mēs spriedām par budžeta kopējo ietvaru, par budžetu nākamajam gadam. Vispār neviens nebija ieradies. Mums pat nebija, kas noziņo. Tas uzskatāmi parāda, kāda Saeimai ir loma budžeta pieņemšanas procesā. Principā viss ir izlemts, varat runāt, ko gribat, tam nav nekādas nozīmes.

Premjera partijas pārstāvis uz to reaģēja, “Saskaņas” nostāju vērtējot kā liekulīgu, norādot, ka, esot pie varas galvaspilsētā, “saskaņieši” rīkojas vēl nedemokrātiskāk.

Kārlis Seržants

Kārlis Seržants
Saeimas deputāts, ZZS

Krievu valodā ir tāds labs teiciens: “Nevajag vainot spoguli, ja pašam ģīmis nav izdevies īpaši.” Par budžeta pieņemšanas principu. Paskatieties, kā budžetu pieņem Rīgas domē. Tur opozīcijas deputāti pat nevar noskaidrot, kā tiek tērēti līdzekļi konkrētā pašvaldības uzņēmumā, nemaz nerunājot par visu budžetu kopumā.

Balsojums pārsteigumus nenesa. Budžets konceptuāli tika atbalstīts ar koalīcijas deputātu balsu vairākumu. Galīgajā lasījumā jauno valsts budžetu plānots pieņemt pēc mēneša.

Lasi vēl