Komentāri

Graudaugu audzētājiem Latvijā gaidāms grūts gads, – vērtē Zemkopības ministrijā. Eiropā jau šobrīd ir lieli graudu uzkrājumi, un vairāki indikatori liecina, – šoruden iepirkuma cenas atkal dzīs lejā graudu pārprodukcija.

Latvijas zemnieki gan nebīstas un aktīvi uzsākuši jauno sējumu darbus. Zaļie lauku klajumi rāda – salna šogad saudzējusi ziemāju sējumus. Lielu postījumu Latvijā nav.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Tomēr pavasara sējas darbi zemniekiem daudzviet Latvijā sākušies ar zaudējumiem. Augsne pārāk mitra. Tādēļ jāiegulda papildu nauda tās kultivēšanā.

Sējas darbi tādēļ mazliet iekavējušies arī Lielvārdes novada lielākajam kviešu un rapša audzētājam.

Foto

“Lāčplēša grauds” valdes priekšsēdētājs Ilgonis Rags LNT Ziņām stāsta, ka “jāsēj vēl ir daudz, ap 200 hektāriem. “It kā sola, ka tagad būs četras saulainas dienas, nu ceram, ka iekļausimies. Bet nu apstākļi grūti, ir papildus izmaksas,” teic Rags.

Kamēr sējmašīnas šobrīd vēl tik uz laukiem, zemnieki cer – vasaras beigās būs ne tikai labs iekūlums, bet arī cenas pasaules graudu biržā.

“Rapšiem cenas varētu būt pieņemamas, bet kviešiem – ļoti zemas cenas. Tā cena arī pagājušā gadā nebija nekāda dižā. Šogad rādās, ka tik vēl nebūs zemāka tā cena. Diemžēl tāda situācija,” norāda Rags.

Šobrīd tonnu kviešu iepērk vidēji par 150 eiro, kas nav īpaši tālu no pašizmaksas. Par lielu peļņu zemnieki nerunā. Iemesls – Eiropā pērn bija labas ražas, tamdēļ joprojām lieli graudu uzkrājumi. Iepirkuma cenas kāpumu arī šoruden neprognozē Latvijas lauku konsultāciju centrā.

Latvijas lauku konsultāciju centra vadītājs Mārtiņš Cimmermanis LNT Ziņām norāda, ka “tas ir tāds nopietns signāls saistībā ar Ukrainu, kas ļoti mēģinās ielauzties Eiropas tirgū saistībā ar asociācijas līgumu. Ukraiņu cerības uz Eiropu ir lielas, Ukraina ir milzīgs graudu audzētājs”.

Līdz ar to ļaunākais scenārijs – cenas straujš kritums graudu pārprodukcijas dēļ. Arī situāciju Latvijas iekšējā tirgū šosezon pasliktinās pārprodukcija, jo gaidāms graudaugu platību pieaugums.

“Īpaši tie piensaimnieki, kas pārtrauc ganāmpulku turēšanu, visas savu zālāju platības apar, un tiek sēti vasarāji, un skaidrs, ka būs vairāk graudu Latvijā. Tas arī kaut kādā veidā varētu spiest tās cenas uz leju. Īpaši lopbarības graudu cenu. Skaidrs, ka ietekmēs, kas notiks ar lopkopību Latvijā – cik daudz tas patēriņš kritīsies ar piena krīzi,” teic Cimmermanis.

Latvijas lauku konsultāciju centrā cer – zemniekiem ir uzkrājumi kā drošības spilvens situācijā, kad graudu iepirkuma cenas strauji kritīs, bīstami tuvu vēl vairāk pietuvojoties pašizmaksai. Tad zemnieki lūkosies uz politiķu atbalstu.

“Protams, nodokļiem PVN vēlētos mazāku. Diemžēl arī subsīdijas ir joprojām ir mazākas nekā citās Eiropas valstīs saņem,” atzīst Cimmermanis.

Šis graudaugu audzētājs Lielvārdes novadā vērtē – vairāki graudaugu audzētāji šosezon varētu arī nogaidīt ar jaunas tehnikas iegādi un saimniecību modernizāciju, jo šiem mērķiem procentuāli samazinājies Eiropas Savienības līdzfinansējums.

Video

Lasi vēl