Globālā sasilšana paātrinājusi pašmāju pavasara ziedu izplaukšanu

Pievienot komentāru
Globālā sasilšana paātrinājusi pašmāju pavasara ziedu izplaukšanu
NATĀLIJA VALDNIECE, 900 SEKUNDES

Globālā sasilšana tiešā veidā paātrinājusi pašmāju pavasara ziedu uzplaukšanu. Vēl pirms 20 gadiem pirmās tulpes vien sāka plaukt maija pirmajās dienās, toties pēdējos gados šajā laikā tās jau zied visā krāšņumā.

Sīpolpuķu audzētājs ar vairāk nekā 30 gadu pieredzi Jānis Dukaļskis un viņa palīgi gatavojas pavasara puķu izstādei. Viņam palūdza atvest savu kolekciju gandrīz pēdējā brīdī, jo kolēģiem no Kurzemes šie pavasara ziedi bija nosaluši. Jānogriež gandrīz divi simti puķu šķirnes.

Sausums, aukstuma un karstuma viļņi, salnas – tas viss vietējos puķu audzētājus piemeklē arvien biežāk. “Tie augumi tik maziņi, ka man pilnīgi neērti,” Dukaļskis šādi izsakās par tulpju kātiem. Sausuma dēļ tie šogad vismaz par trešdaļu īsāki, nekā vajadzēja būt. “Lietus nav bijis. Nesen bija, bet samērcēja 3-4 cm, līdz saknēm, lai samitrinātu, vajadzētu līt nedēļu no vietas.”

Klimata izmaiņas piemeklē arī mūsu zemi. Arī pavasara vēstneši – hiacintes, tulpes un narcises – pie mums atnāk vismaz par divām nedēļām ātrāk, nekā tas ir bijis 80. un 90. gados. Turklāt ziema Latvijā kļūst citādāka.

“Augam jau arī ir atmiņa, ka pērnā gada vasara bija karsta un sausa, viņš saprot, ka veģetācija jāsāk ātrāk, kamēr ir mitrums,” norāda tulpju selekcionārs un audzētājs.

Pie jauniem apstākļiem pielāgojas gan pašas puķes, gan to audzētāji. Visām izmaiņām jātiek līdzi, Jānis saka. Piemēram, jāpiemeklē tādas šķirnes, kas tam būtu gatavas.

Tikmēr puķu mīļi labprāt grib iegādāties šīs pavasara vēstneses, kas ir simtiem nokrāsās, samtainas, spurainas un trauslas. Tulpju mode ir ļoti mainīga. Vēl pirms pāris gadiem cieņā bija bārkstainās un raibās, bet tagad tulpju mīļi savā dārzā vēlas redzēt vienkrāsainas puķes: skaisti un eleganti.

Pavasarī Latvijas tulpju audzētāji spēj konkurēt gan ar Nīderlandi, gan ar Poliju, ziemā mēs šo cīņu zaudējām, jo nespējām apkurināt savas siltumnīcas, proti, tas sanāk pārāk dārgi.