Gāzes tirgus atvēršanas process noslēdzas – cenas mazinās

1 komentārs

Dabas gāzes tirgus atvēršanas process ir faktiski noslēdzies un jau tagad var redzēt pirmos ieguvumus – vairumtirdzniecības cenas Latvijā pazeminājušās līdz pārējo Rietumeiropas valstu līmenim.

Latvijā gāzes tirgus oficiāli atvērts pirms deviņiem mēnešiem pērnā gada aprīlī – tadējādi pārtraucot 20 gadus ilgušo uzņēmuma “Latvijas gāze” monopolu, un tagad gāzi var pirkt arī no citiem piegādātājiem. Eiropas Komisijas dati liecina, ka uzreiz pēc dabas gāzes tirgus atvēršanas Latvijā zilā zelta vairumtirdzniecības cenas samazinājās un izlīdzinājās ar vairāku Rietumeiropas valstu cenām, tajā skaitā Vāciju.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Iepriekš, kad Latvijā uzņēmumiem nebija iespēju iegādāties gāzi no citiem avotiem, kā vien no “Latvijas gāzes”, cenu atšķirība varēja sasniegt 30 un vairāk procentus, tāpēc Ekonomikas ministrija tirgus atvēršanu vērtē kā sekmīgu.

Gāzes tirgus atvēršanas process šobrīd ir faktiski noslēdzies. Lai tirgus funkcionētu pilnvērtīgi, no “Latvijas gāzes” 2016. gada nogalē nodalīta gāzes pārvades un uzglabāšanas infrastruktūra, izveidojot uzņēmumu “Conexus Baltic Grid”, bet pērn nodalīta arī sadales infrastruktūra, izveidojot uzņēmumu “Gaso”.

Uzņēmuma nodalīšana notikusi ne tikai “uz papīra”. Lūk šajā mājā kādreiz atradās viss “Latvijas gāzes” uzņēmums, bet šobrīd tur palicis tikai sadales operators “Gaso”, savukārt “Latvijas gāze” kā tirgotājs ir pārcēlies uz šo māju.

Uz ēkas sienas vēl nav uzlikts jaunais nosaukums, jo pērn decembrī “Gaso steidza” nodrošināt grāmatvedības, personāla un citu funkciju neatkarību no “Latvijas gāzes”. Arī gāzes patēriņa uzskaites kartiņas klienti jau saņēmuši ar jauno nosaukumu.

Bet februārī “Gaso” plāno sākt darbu pie jaunu sadales tarifu izstrādes, kur tiks ņemtas vērā uzņēmuma izveidošanas izmaksas.

Šobrīd ar “Gaso” līgumus noslēguši 10 gāzes tirdzniecības uzņēmumi, aktīvi ir seši – pie tiem no “Latvijas gāzes” pārgājuši vairāki simti uzņēmumu. Tajā skaitā Igaunijas enerģētikas uzņēmuma “Enefit” klientu skaits gada beigās sasniedzis 300 – gāzes, ko tiem pārdot, pietiekot, turklāt var izvēlēties izdevīgāko.

Enefit vadītājs lēš: ja iepriekš visu tirgu veidoja “Latvijas gāzes” pārdotā “Gazprom” gāze, tad tagad šī ietekme sarukusi līdz aptuveni 20%tiem. Līdzšinējā monopola “Latvijas gāzes” vadītājs gan uzskata, ka joprojām tirgū ir viens dominējošais gāzes piegādātājs Baltijā.

“Latvijas gāze” Latvijas tirgū darbojas ne vien kā gāzes mazumtirgotājs, bet arī vairumtirgotājs, kam ar “Gazprom” noslēgts gāzes piegāžu līgums līdz 2030. gadam.

TOP komentāri

  • Matīss Celmiņš
    0 0 0

    Matīss Celmiņš

    Mazinās? Ja man pagājušo gad par gāzes apkuri bija jāmaksā 90 EUR/mēn, bet šogad jau 120..to sauc parcenas samazināšanos?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl