Gatavojoties gripas sezonai, speciālisti aicina vakcinēties pret gripu

Pievienot komentāru
Gatavojoties gripas sezonai, speciālisti aicina vakcinēties pret gripu
FOTO: LETA

Katru gadu gripu pārslimo aptuveni 10% iedzīvotāju. Lai gan lielākoties gripa norit vieglā vai vidēji smagā formā, iespējama arī smaga saslimšana ar nopietnām sekām. To pierāda arī ikgadējā SPKC veiktā gripas un akūtu augšējo elpceļu infekciju monitoringa rezultāti.

Aizvadītajā, 2015./2016.gada gripas sezonā, monitoringa ietvaros saņemta informācija par 2082 stacionētiem pacientiem gripas un gripas izraisītās pneimonijas gadījumos. 2015./2016.gada gripas sezonā SPKC saņemta informācija par 70 gripas izraisītiem nāves gadījumiem.

Veselības ministrijas galvenais speciālists infektoloģijā prof. Uga Dumpis uzsver, ka vakcinācijas aptvere Latvijā, salīdzinot ar citam Eiropas Savienības valstīm, ir ļoti maza (zem 1% no kopēja iedzīvotāju skaita), kas īpaši bīstami ir gripas komplikāciju riska grupām: veciem cilvēkiem, maziem bērniem, sirds un asinsvadu slimniekiem, ar plaušu un citām hroniskām slimībām slimojošajiem, kā arī cilvēkiem, kam ir novājināta imunitāte un grūtniecēm. Konkrētajām riska grupām tiek piešķirta atlaide pretgripas vakcinācijai 100% vai 50% apmērā. Ņemot vērā, ka gripa ir nopietnākā infekcijas slimība Latvijā, tā rada lielu noslodzi veselības aprūpes sistēmai Latvijā.

Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā Dace Rezeberga atgādina, ka grūtniecības laikā gripa ir ļoti smaga saslimšana, kas apdraud gan topošās māmiņas, gan bērna veselību un dzīvību. Prof. Rezeberga uzsvēra, ka par vakcināciju vēlams padomāt, plānojot grūtniecību, kā arī vakcinācija ir droša arī grūtniecības laikā.

Plašāka informācija par iespēju vakcinēties pret gripu, kā arī iespēju saņemt valsts kompensētu vakcināciju iedzīvotāji var iegūt informāciju pie sava ģimenes ārsta.

Lasi vēl