“Garšu tas nemaina, bet pircēji grib skaistus ābolus.” Augļu dārzu saimnieki satraukti par kaitēkļu izplatību

Pievienot komentāru
“Garšu tas nemaina, bet pircēji grib skaistus ābolus.” Augļu dārzu saimnieki satraukti par kaitēkļu izplatību
Foto: f64

Siltais un vasarīgais laiks uzziedinājis teju visus augļu kokus, arī ābeles un bumbieres. Tās gan šobrīd apdraud bīstamās kraupja sporas, kas izlido mitrā un vējainā laikā.

Pēc sliktā ražas gada pērn, “Līgatnes ābeles” saimniece ar cerībām lūkojas ziedošajos augļu kokos un spriež, ka šis varētu būt labs ābolu gads.

Gaida Grava
“Līgatnes ābele” saimniece

Šogad dārzs zied kā puķu dārzs ar visām smaržām, laiks ir sauss, lieti nav bijuši līdz ar to slimību izplatība uz šo brīdi ir maza, ļoti labi redzams, ka āboli būs daudz, cerams, kataklizmas mūs šogad nepiemeklēs.

Šim ābeļdārzam ir vairāk nekā 20 gadi, ābeles stādītas pirms 24 vasarām, šobrīd tās zied visā krāšņumā, taču, kāda būs ābolu raža, vēl nevar spriest – tā atkarīga gan no slimībām, laika apstākļiem un kaitēkļiem.

Speciālisti gan brīdina, ka šajās dienās vairumā Latvijas augļu dārzu gaisā virmo ābeļu un bumbieru kraupja sporas, kas ir bīstamākā augļukoku slimība. Mitrā laikā slimības sporas no pērnajām lapām inficē augļukokus.

Anitra Lestlande
Valsts augu aizsardzības dienesta pārstāve

Slimības pazīmes vasarā var redzēt uz lapām un augļiem – tie ir melni punktiņi līdz ar to augļi kļūst nepievilcīgāki – garšu tas nemaina, bet pircēji grib skaistus ābolus.

Šis brīdis esot kritisks daudziem augļudārzu saimniekiem. “Vai nu jānomiglo pirms vai 24 stundu laikā pēc lietus, lai būtu aizsardzība, ja kaut ko noguļ, tad tur ābols ir… nu, cits uzskata, ka viņš ir ekoloģisks, bet tirdzniecībai un, ja gribi ar skolas augli sadarboties, viņiem nepatīk tie plankumi, kas ir virspusē,” piebilst Grava.

Mazdārziņu īpašniekiem šī augļukoku slimība gan neesot aktuāla, jo pērnās lapas tiekot savāktas jau rudenī, līdz ar to inficēšanās riska neesot. “Protams, pastāv iespēja, ka kaimiņdārzā nebūs sakopts un no turienes sporas atnesīs vējš, bet infekcija nebūs tik spēcīga,” uzskata Lestlande.

Ābeļdārzu īpašniekus daudz vairāk biedējot krusa. Ja ar slimībām un kaitēkļiem var cīnīties, pielietojot ķimikālijas, tad laika apstākļiem pretim stāties esot grūti – ja tikko aizmetušies augļi, tad krusas graudi tos var nokapāt, un tad sekas ir ļoti postošas.