Komentāri

Sirds slimības joprojām ir izplatītākais nāves cēlonis Latvijā, tādēļ Veselības ministrija atvēzējusies ierobežot transtaukskābju daudzumu pārtikā.

Garšo pēc sirdstriekas! Ar šādu saukli savus produktus varētu reklamēt pārtikas ražotāji, kuru produktos ir daudz kaitīgo transtaukskābju. Pēc vairākus gadus ilgām diskusijām Veselības ministrija beidzot nobriedusi šo vielu daudzumu Latvijā ražotajā pārtikā pamatīgi ierobežot un jau tuvākajās nedēļas jauno likumu varētu skatīt valdība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Strīdi par transtaukskābēm Latvijā ražotā pārtikā sākās pirms četriem gadiem. Dānijas profesors Stēns Stenders paziņoja, ka Latvijā ražotās vafelēs ir tik daudz transtauku, ka vienas vafeles apēšana pielīdzināma desmit cigarešu izsmēķēšanai. Ātri vien atklājās, ka profesors aprēķinos ir pamatīgi kļūdījies un vafeles patiesībā nav tik kaitīgas. Tomēr diskusijām par kaitīgo skābju aizliegšanu bija dots skaļš starta šāviens.

Likuma grozījumi paredz, ka atkarībā no produkta sastāva, transtaukskābju saturs tajā nevarēs pārsniegt divus līdz četrus procentus no kopējā tauku daudzuma tajā. Ministrija skaidro, ka Pasaules Veselības organizācijas pētījumi parādījuši – šajās robežās transtaukskābes kaitējumu veselībai neradot, tādēļ pilnībā aizliegt tās neesot vajadzības.

Latvija pasteigusies priekšā Eiropas Savienībai, kura šobrīd tikai uzsākusi darbu pie visaptveroša transtaukskābju satura regulējuma. Tomēr mēs joprojām atpaliekam no ASV, kur šīs skābes plānots aizliegt izmantot pārtikā vispār.

Visbiežāk transtaukskābes sastopamas dažādos pusfabrikātos kā frī kartupeļi, saldumos un augu tauku izstrādājumos kā margarīns. Uztura speciāliste Inese Siksna skaidro, ka transtaukskābes veidojas, augstā temperatūrā ķīmiski pārveidojot augu taukus, un pārsvarā pārtikas produktiem tiek pievienotas, lai pagarinātu to derīguma termiņus. Nekaitē arī tas, ka tās ir lētākas par dabiskiem taukiem.

Skaties video:

Lasi vēl