Garākā adītā zeķe, 100 gadus vecs spogulis – Nīcā krāj senus sadzīves priekšmetus

Pievienot komentāru

Garākā adītā zeķe, 100 gadus vecs spogulis un priekšmeti, kuriem lietojumu zina vien retais. Visām šīm lietām ir kas kopīgs – tās atrodas Nīcas senlietu krātuvē.

Senlietu krātuves vadītāja Gita Vanaga, stāstot par priekšmetiem, nemin vēsturi un gadsimtus – katrai lietai, ir savs, cilvēku stāsts: “Varbūt tas nav tik pareizi vēsturiski, bet tas nāk ar to stāstu, kas nāk no tās ģimenes un ir ļoti personīgi.”

Tā šeit nonācis arī stāsts par kādu interesantu spoguli no Veitu dzimtas – 1941. gadā ģimene ar kuģi no Liepājas devās emigrācijā uz Vāciju. Spoguli kā vienu no dzimtas relikvijām ņēma līdzi. Daudzas mantas bombardēšanas laikā gājušas bojā, bet spogulis neticamā kārtā palika neskarts. “Nu lūk, un pēc 75 gadiem mazdēls ar prāmi no Vācijas atgādā to spoguli atpakaļ,” stāsta senlietu krātuves vadītāja.

Savukārt senie darbarīki atrasti, kad tiek tīrītas klētis un šķūņi: “Te ir tie svari ielikti iekšā – es nezinu, neviens vēl nav mācējis pateikt, kādas mērvienības tās skaitās. Bieži vien ir tā, ka atnāk kāds vecāks cilvēks, paskatās un atpazīst.”

Krātuves tapšanas sākumā šeit bijuši tikai daži Nīcas brunči uz cimdi – gadu gaitā vietējie iedzīvotāji sanesuši un sadāvinājuši lietas, ko paši vēlas saglabāt.

“Te ir galodiņa, stumjam vienu pusīti, otru, tā žilete apgriežas. Tad nemeta ārā, varēja uztrīt žiletes. Un šī ir 1957. gadā puisim uz iesvētībām dāvināta,” norāda Gita Vanaga.

Liela daļa krātuves veltīta arī bilžu albumiem – visas Kurzemes reģiona iedzīvotāju sanestās bildes iespējams apskatīt, un bieži vien tajās esošie cilvēki tiek atpazīti. Tādā veidā ne viens vien apmeklētājs no Kurzemes puses atradis savas dzimtas saknes.

Taču krātuvē nav skatāmi tikai ļoti seni priekšmeti – šeit atrodamas arī lietas, kuras vecākiem cilvēkiem rada nostalģiju, savukārt jaunāku paaudzi kārtīgi samulsina. “Viens no bērniem saka: kas tie par moku rīkiem? Tā kā jauniešiem ir daudzas lietas, ko viņi nav redzējuši,” atzīst senlietu krātuves vadītāja.

Tāpēc senlietu krātuvē bieži tiek vadītas arī mācību stundas – tiek apgūta gan paša novada, gan tā iedzīvotāju vēsture.