Gan Bei lietā kriminālvajāšanu lūdz sākt pret deviņām personām, budžetam nodarīti 957 800 eiro zaudējumi

Pievienot komentāru
Gan Bei lietā kriminālvajāšanu lūdz sākt pret deviņām personām, budžetam nodarīti 957 800 eiro zaudējumi
FOTO: VID

Sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumu tīkla Gan Bei krimināllietā lūgts sākt kriminālvajāšanu pret deviņām personām, šodien žurnālistiem sacīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) ģenerāldirektores vietnieks Kaspars Čerņeckis.

VID Finanšu policijas pārvalde šā gada decembrī Organizētās noziedzības un citu nozaru specializētajai prokuratūrai kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtīja kriminālprocesu par uzņēmuma izvairīšanos no nodokļu nomaksas lielā apmērā.

Uzņēmums slēpa patiesos ieņēmumus un valsts budžetam tika nodarīti zaudējumi gandrīz 1 miljona eiro apmērā nenomaksāto nodokļu veidā.

Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret deviņām personām. Pirmstiesas izmeklēšanas gaitā noskaidrots, ka minētais uzņēmums izmantoja speciālu programmatūru, ar ko iespējams veikt nelikumīgu iejaukšanos kases sistēmu darbībā, un samazināja tajā reģistrētos ieņēmumus, kā arī mantkārīgā nolūkā veica grāmatvedības dokumentu viltošanu un slēpšanu.

Tādējādi valsts budžetam tika nodarīti zaudējumi nenomaksātā pievienotās vērtības nodokļa un iedzīvotāju ienākuma nodokļa veidā 957 799,96 eiro apmērā.

Īpaši apjomīgas un sarežģītas ir šī nozieguma kriminālprocesa izmeklēšanas ietvaros veiktās procesuālās darbības – tika nopratinātas vairāk nekā 200 kriminālprocesā iesaistītās personas un apskatīti vairāk nekā 150 datu nesēji (datori, serveri, kases aparāti, cietie diski, USB datu nesēji).

Vienlaikus, lai nodrošinātu mantisko jautājumu risināšanu kriminālprocesā, pieņemti 20 lēmumi par aresta uzlikšanu mantai (uzņēmuma kapitāldaļām un nekustamajiem īpašumiem) vairāk nekā 1 milj. eiro apmērā, kā arī pieņemti lēmumi par piespiedu ietekmēšanas līdzekļu piemērošanu juridiskām personām.

Kriminālvajāšanu lūgts uzsākt pret deviņām personām, kam pašlaik piemēroti ar brīvības atņemšanu nesaistīti drošības līdzekļi.

Gan Bei šā gada vasarā uzsāka atlīdzināt noziedzīgo darbību rezultātā radītos zaudējumus un valsts budžetā jau ir iemaksājis aptuveni 200 000 eiro.

Atgādinām, ka kriminālvajāšanas uzsākšanai nosūtītais kriminālprocess VID Finanšu policijas pārvaldē tika uzsākts 2014.gada septembrī. VID jau iepriekš informēja, ka 2014. gada decembrī vērienīgā operācijā, veicot vairāk nekā 30 kratīšanas kāda Latvijas vadošā kases sistēmu izstrādātāja un tirgotāja birojā un ar to saistīto personu dzīvesvietās un kādā sabiedrībā labi zināmā sabiedriskās ēdināšanas uzņēmumā, tika apturēta organizētas grupas izveidota noziedzīga sistēma manipulācijām ar nodokļu un citu maksājumu reģistrēšanas elektroniskajām ierīcēm un iekārtām.

Pēc atklātās krāpnieciskās shēmas ar kases aparātu datiem šā gada laikā VID Nodokļu kontroles pārvalde regulāri veica pārbaudes minētā uzņēmuma struktūrvienībās, tostarp reaģējot uz iedzīvotāju sūdzībām. Pārbaužu laikā tika salīdzināti VID rīcībā esošie čeki ar kases aparātu kontrollentēm.