Galapagu bruņurupuču svēršana Rīgas zoodārzā – Trīne un Čelsija pieņēmušās svarā

Pievienot komentāru
Galapagu bruņurupuču svēršana Rīgas zoodārzā – Trīne un Čelsija pieņēmušās svarā
Foto: Danuta Juste/TV3 Ziņas

Rīgas Zooloģiskajā dārzā šodien, 6. septembrī, kā ik gadu nosvēra Galapagu bruņurupučus Čelsiju un Trīni.

Pirmo reizi aplokā pie bruņurupučiem dosies pieredzējuši zoodārza darbinieki, kas savulaik uz savām rokām nesuši zoodārza visu laiku vecāko iemītnieku – aligatoru Čabulīti.

Abas 25 gadus vecās bruņurupuču mātītes uz Rīgas zoodārzu no Čikāgas tika atvestas 1995. gadā. Pērn Trīne svēra jau 113 kilogramus, bet Čelsija – 89 kilogramus. Šogad bruņurupuči pieņēmušies svarā par trīs kilogramiem. Trīnei pēdējos divus gadus svars pieauga pārāk strauji, bet Čelsija bija iestrēgusi uz nemainīgu svaru.

Zoodārzā pārstāvis Māris Lielkalns norādīja, ka dati par bruņurupuču svara izmaiņām ir visai vērtīgi, jo palīdz koriģēt viņu barības normas. Tāpat šī regulārā svēršana ir nozīmīga, jo par rāpuļu veselības problēmām nereti mēdz liecināt pārmērīgs svara zudums.

Daudzu gadu laikā bruņrupuču svēršanā spēkus izmēģinājuši tādas personas kā olimpietis Viktors Ščerbatihs un Latvijas čempions sievu nešanā, “Mr.Visums” titula laureāts Aivars Visockis, “spēkasieva” Jolanta Logina, “spēkavīri” Agris Kazeļņiks, Raivis Vidzis, kamaniņu braucēji brāļi Šici un daudzi citi.

Savvaļā Galapagu bruņrupuči sastopami Galapagu salās. No atsevišķas saliņas apdzīvojošajām 15 šo bruņrupuču pasugām piecas jau ir izzudušas – galvenokārt izmedītas gaļas ieguvei. Šīs sugas bruņurupuču tēviņi sasniedz 225 kilogramus (rekords – 270 kilogrami) svaru, bet mātītes, 100 līdz 150 kilogramus. Iespējamais mūža ilgums šīs sugas bruņurupučiem ir aptuveni 150 gadi.