Gājputni iztukšo Latvijas tīrumus! Zemniekiem būs nepieciešamas kompensācijas

Komentāri
Gājputni iztukšo Latvijas tīrumus! Zemniekiem būs nepieciešamas kompensācijas
FOTO: F64

Lielas galvassāpes šobrīd zemniekiem sagādā zosu un gulbju bari. Tie masveidā noēd un izbradā sējumus, tādēļ šogad vairāk zemniekiem būs jāprasa kompensācijas.

Zosu bari lido pāri zemnieka Sandra Ezenberga tīrumiem Salacgrīvas novadā. Tie tikko baudīja brokastis. Pēc tam, kad putni aizlaidušies, Sandris apskata savus ziemāju laukus.

Zosis, kas migrē tālāk uz Ziemeļiem, jau ceturto gadu iekļauj savā maršrutā viņa saimniecības tīrumu kā pieturvietu un jau gandrīz 2 nedēļas ēd nost ziemas kviešus un rudzus. Ja zosis paliks šeit vēl 3–4 dienas, tad vasarā šajā vietā nebūs vērts kult, saka Sandris. Postījumi ir lieli.

Foto

Zemniekam ir 110 hektāri ar ziemājiem. Šogad jau nodarīts kaitējums 5 hektāriem.

Gulbju vai zosu bars nosēžas uz lauka un īsā laikā viss ir noēsts un pleznu izbradāts, sūdzas zemnieki. Tik lielu postu nenodarot pat stirnas, jo tās uz lauka ierodas nelielos pulciņos, kamēr putnu skaits ir mērāms simtos.

Pērn par gājputnu nodarītiem postījumiem lauksaimnieki saņēma 180 tūkstošu eiro lielas kompensācijas. Kopējā platībā šiem sējumiem bija 765 hektāri.

Gājputniem ir nepieciešams laiks, lai uzkrātu barības vielas tālākam ceļam uz Ziemeļiem, uz ligzdošanas vietām. Tas prasa 2-3 nedēļas, ko zosis arī izmanto, nolaižoties Latvijas teritorijā, skaidro ornitologi.

Vienīgais veids, kā legāli cīnīties ar šiem gājputnu postījumiem, uzskata ornitologi, – dzīt viņus prom. Tiesa gan, izmisušie zemnieki reizēm izmanto arī neatļauto metodi – medību bisi, kas pavasarī ir aizliegta.

Video

Lasi vēl