Gaismu spēles, dejas, neparastas izstādes, alus baudīšana – iepazīsties ar Muzeju nakts programmu

Pievienot komentāru
Gaismu spēles, dejas, neparastas izstādes, alus baudīšana – iepazīsties ar Muzeju nakts programmu
Foto: LETA

Šā gada Muzeju nakts jau rīt, 20. maijā. Pasākuma tēma šoreiz būs laiks – kad aicina domāt par laiku, skaitīt laiku un vizualizēt laiku ​un vienlaikus pieminēt “mūžīgi jauno” dzejnieku Eduardu Veidenbaumu, kam apaļi 150.

Muzeju naktīs piedalīsies 172 muzeji un vairāk nekā 30 sabiedriskās organizācijas. Tāpat savas durvis atvērs Prezidenta pils un Saeimas nams. Vidzemē būs 39 pasākumi, bet Kurzemē – 31. Tāpat interesenti Muzeju naktī varēs apmeklēt 23 muzeju un sabiedrisko organizāciju pasākumus Latgalē, kā arī 12 pasākumus Zemgalē.

AS “Pasažieru vilciens” Muzeju naktī no plkst. 18.00 līdz pusnaktij visām vienreizējām vilcienu biļetēm piemēros 50% atlaidi. Rīgā Muzeju nakts pasākumu laikā naktī uz 21. maiju atsevišķi sabiedriskā transporta maršruti no pilsētas centra kursēs līdz plkst. 2.00.

Rīgas pils

Rīgas pilī Muzeju naktī ikviens interesents varēs uzzināt par Rīgas pils vēsturi un pils reprezentācijas telpu izmantojumu.

Pēc vairāku gadu vērienīgās rekonstrukcijas un restaurācijas jaunu spožumu ieguvušas Valsts prezidenta rezidences reprezentācijas telpas. Tieši Rīgas pils priekšpils daļa tiks atvērta apmeklētājiem, piedāvājot apskatīt grezno Rīgas pils Svētku zāli un ielūkoties unikālajā Sūtņu akreditācijas zālē un 3.stāva anfilādē.

Priekšpils pagalmā varēs apskatīt vecākos viduslaiku tēlniecības pieminekļus Latvijā – gotikas laikmeta ciļņus “Madonna ar bērnu” un ‘Livonijas ordeņa mestrs Volters fon Pletenbergs”, savukārt apskatei pils iekštelpās būs pieejams arī pirmā Valsts prezidenta Jāņa Čakstes krūšutēls, kura izcelsmi Valsts prezidenta kanceleja pagājušajā gadā noskaidroja, pateicoties sabiedrības atbalstam.

Saeima

Saeima Muzeju naktī piedalīsies ar ekspozīciju “Mūsu Latvijas karogs”, kas parlamenta apmeklētājiem ļaus aplūkot un uzzināt vairāk par valsts simtgadei veltīto Latvijas karogu,

Muzeju naktī taps sarkanbaltsarkanā karoga digitālā versija, un iedzīvotāji karogā varēs ierakstīt savu vārdu. To varēs izdarīt ne vien Muzeju nakts pasākuma laikā, bet arī attālināti mājaslapā “www.musukarogs.lv”. Ekspozīcijā pasākuma apmeklētāji saņems īpašas pastkartītes, kas vēsta par digitālo karogu.

Tāpat pasākumā būs apskatāmi no tautas veidotā karoga fragmenta īpaši izveidoti suvenīri. Kopumā no tā ir tapuši 18 darbi, kas simboliski vēsta par Latvijas valsts dzimšanas dienu.

Rīgas Nacionālais Zooloģiskais dārzs

Muzeju naktī zooloģiskajā dārzā būs programma “Vēstures nakts”.

Vēstures naktī zoodārzā interesentiem tiks piedāvāts ieskatīties senākos laikos izdotajos dārza izdevumos, un aplūkot zooloģiskā dārza savulaik izveidotos plakātus. Tie tiks izvietoti Latvijas abinieku un rāpuļu ekspozīcijā, kas atrodas kādreizējā restorāna telpās, sacīja zoodārza pārstāvji.

Tāpat apmeklētāji pie kases saņems īpašu zoodārza vēsturiskajām vietām veltītu plānu jeb darba lapu, kuru pareizi izpildot, varēs saņemt suvenīru no Rīgas Zoodārza.

Vēstures nakts laikā apmeklētājiem būs iespēja iepazīties ne tikai ar vēsturiskām vietām zoodārzā, bet arī vērot, ko dzīvnieki dara vakaros, kad ikdienā tiek aizvērti dārza vārti.

Zoodārza pārstāvji arī pastāstīja, ka nīlzirgu mājā tiks izvietota kaulam veltīta izstāde “Osteo stāsti Zoodārzā”.

Latvijas Nacionālais mākslas muzejs

LNMM vēsturiskā galvenā ēka maijā svin pirmo gadadienu kopš tā atgriezusies aktīvā darbības ritmā pēc rekonstrukcijas un restaurācijas. Par Muzeju nakts devīzi ir izvēlēts retoriskais jautājums “Kas es būtu bez savas mākslas?”, ko reiz uzdevusi gleznotāja Maija Tabaka. Šīs un citas ievērojamu latviešu autoru dažādos laikos izteiktās frāzes par mākslu, radīšanas procesu un dzīvi Muzeju naktī no plkst.19 līdz 24 būs iespēja atklāt pastāvīgajā ekspozīcijā “Latvijas māksla. 19.-20.gadsimts”.

Mākslas muzejs “Rīgas Birža”

Mākslas muzejā “Rīgas Birža” sadarbībā ar Spānijas Karalistes vēstniecību Latvijā no plkst.19 līdz 1 norisināsies “Spāņu kino vakars ar Luisu Bunjuelu”, kura gaitā apmeklētājiem būs iespēja noskatīties spāņu kinorežisora Luisa Bunjuela filmas “Andalūzijas suns” (1929) un “Zeme bez maizes” (1933) pianista Uģa Krišjāņa pavadījumā, kā arī filmu “Tuksneša Simons” (1965).

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejs

Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā tiks izveidotas īpašas “Laika pieturas”, no plkst.19 līdz 24 apmeklētāji tiks iedvesmoti pētīt ēkas dzīvesstāstu un iepazīt nozīmīgas kultūrvēsturiskās liecības, kā arī no jauna novērtēt mākslas bagātības, kas muzejā atrodas mūsdienās.

Izstāžu zāle “Arsenāls”

Izstāžu zālē “Arsenāls” no plkst.19 līdz 24 izstādē “Hiperreālisms. Virziena variācijas Latvijā” ikviens interesents varēs ne tikai izsekot vizuāli efektīgā mākslas stila evolūcijai un metamorfozēm Latvijas glezniecībā, grafikā un tēlniecībā pusgadsimta garumā, bet arī piedalīties akcijā “Instagram” un laimēt loterijā.

“Aldara” alus muzejs

“Aldara” alus muzeja apmeklētāji šogad Muzeju naktī varēs nobaudīt uz vietas brūvētu alu, iepazīties ar alus brūvēšanas noslēpumiem un tapšanas gaitu. Tāpat būs iespējams uzzināt Latvijā un citviet pasaulē brūvēto alus šķirņu dažādību, kā arī aplūkot “Aldara” alus muzeja eksponātus, tostarp agrāk “Aldara” ražoto bezalkoholisko dzērienu etiķetes.

Jelgavas pils

Muzeju naktī, Jelgavas pils būs atvērta no plkst.19 līdz 1, aicinot izkāpt no dzīves ātrvilciena un uzkavēties astoņās pieturvietās – vēsturē, izglītībā, dejās, radošās nodarbēs, dziesmās, tradīcijās, mākslā un teātrī.

Pieturā “Laiks vēsturei” būs iespēja pakavēties Jelgavas pils pavisam nesenajā vēsturē – aizvadītajā gadā, kad tajā tika plānoti pirmie būvdarbi, kas vēl ilgs trīs gadus. Izglītības pieturā astoņu universitātes fakultāšu studenti Sudraba zālē piedāvās ikvienam izjust, kā mainījies darbs pārtikas tehnologiem, būvniekiem, lauksaimniekiem, programmētājiem, ekonomistiem un citu profesiju pārstāvjiem.

Savukārt pieturās “Laiks dejām” un “Laiks dziesmām” uzkavēties deju un dziesmu pasaulēs aicinās LLU studentu amatiermākslas kolektīvi kopā ar draugiem. Jelgavas pils pagalmā tradīciju pieturā aicinās uzkavēties universitātes studentu korporācijas “Fraternitas Imantica” un “Ventonia”, stāstot par korporantu tradīcijām un korporāciju jēgu, kā arī rādot sava apģērba atpazīšanas simbolus un biedru uzvedības īpatnības. Bērni pieturā “Laiks radošām nodarbēm” varēs piedalīties laika deķa darināšanā un atstāt savu darbu nospiedumus. Savukārt no plkst.22 pieturā “Laiks teātrim” būs iespēja naksnīgajās gaismās vērot jumta vīziju “Divi maija vakari”.

Jaunmoku pils

Jaunmoku pilī Muzeju nakts “Laiks ātrāki steidzas kā vagona rats” sāksies plkst. 19.00 ar Sigitas Lapiņas fotoizstādes “Neredzamais redzamajā. 4 stihijas” atklāšanu.

Par muzikālo fonu izstādes atklāšanā rūpēsies gongu meistari Krista Džulija Kirkupa un Jānis Pūķis, kuru spēli vakara gaitā būs iespējams baudīt vairākkārt. Pēc tā Kolonnu zālē gaidīs Latvijas Kultūras koledžas laikmetīgās dejas uzvedums “Tirgus” Tāpat arī pils muzeja gidi ļaus ielūkoties dažādu laiku notikumos Jaunmokās. Būs arī deju priekšnesumi un demonstrēs filmu “Pērles rožu vainagā”.

Turaidas muzejrezervāts

Turaidas muzejrezervāts Muzeju naktī piedalīsies ar īpaši sagatavotu programmu “Laika rats Turaidā”.

Muzeju naktī Turaidas muzejrezervātā būs skatāmas izstādes “Ceļā uz Latvijas valsti. Pilsonis”, “Turaida Indriķa hronikā”, krājuma izstādes “Laika mērīšana – senie pulksteņi un kalendāri” un “Nikolajs Linde. Uz zaļās vārnas spārna” un Turaidas muzejrezervāta Atbalsta biedrības biedra Ilgoņa Šteinberga personālizstāde “Laiks rit?”.

Tāpat Muzeju naktī norisināsies orientēšanās spēle “Laiks. Notikumi. Gadsimti Turaidā”, spēles mazajiem un lielajiem “Naudas lāde” Turaidas pils pagalmā, kā arī Koncerts pie ābolu klētiņas “Paaudžu satikšanās”, kurā piedalīsies Siguldas skolēnu deju kolektīvs “Purenīte”, senioru deju kolektīvs “Sidrabdancis” un Lēdurgas kultūras nama bērnu ansamblis “Kastanīši”.

Būs arī grupas “Pulsa efekts” koncerts “Laika duna” pils pagalmā un uguns gaismu spēle Turaidas pils pagalmā. Tāpat arī būs laika zīmju gaismas priekšnesums Turaidas muzejrezervātā un klausīšanās stāstos un leģendās par Turaidas un Siguldas apkārtni, pie ugunskura laukumā un pie muzejrezervāta ieejas.

Šeit var iepazīties ar pilnu Muzeju nakts programmu http://muzeju-nakts.lv/lv/programma

Par Muzeju nakti arī TV3 Ziņās!