“Gaismas pils” lieta: valsts turpinās tiesāties ar Nacionālās bibliotēkas būvniekiem

0 Komentāru

Zaļo gaismu tiesvedības turpināšanai otrdien deva valdība – Kultūras ministrijai (KM) piešķirts nepieciešamais finansējums, lai tā varētu pārsūdzēt sev nelabvēlīgo pirmās instances tiesas spriedumu.

Sarunu ceļā nespējot panākt vienošanos par “Gaismas pils” būvniecības izmaksu segšanu, KM un Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) būvnieki – pilnsabiedrība “Nacionālā būvkompāniju apvienība” – tikās tiesā.

Būvnieki uzskatīja, ka valsts palikusi parādā 12 miljonus eiro. Un tiesa lēma par labu būvkompānijām, prasību apmierinot daļēji. Tika nolemts no valsts piedzīt 9,3 miljonu eiro parādu, bet noraidīts lūgums piedzīt arī līgumsodu un kavējuma procentus.

KM nav gatava samierināties ar zaudējumu un sola nepieļaut, ka spriedums stājas spēkā. Tāpēc to nolemts pārsūdzēt, tā LNT Ziņām iepriekš sacīja KM valsts sekretāre Dace Vilsone. “Kultūras ministrija vēl aizvien pastāv uz viedokli par to, ka sabiedrība un nodokļu maksātāji ir pilnībā norēķinājušies ar “Nacionālo būvkompāniju apvienību”, samaksājot 195 miljonus eiro par Latvijas Nacionālās bibliotēkas būvniecību.”

Taču, lai KM varētu iesniegt apelācijas sūdzību, tai vispirms ir jāsedz 60 000 eiro valsts nodeva par pirmajā instancē zaudēto tiesu. Ministrijai šādas naudas nav, tāpēc tā lūdz izdevumus segt no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, ko valdība otrdien arī nolēma piešķirt.

Tikmēr būvkompāniju pārstāvis, zvērināts advokāts Viktors Tihonovs uzskata, ka valstij nav izredžu uzvarēt šo tiesvedību. “Aprunājoties ar klientu, mūsu viedoklis ir, ka tā ir nepamatota un nevajadzīga nodokļu maksātāju līdzekļu izšķērdēšana. Jo citu rezultātu – labvēlīgāku – Kultūras ministrijai, ja mēs skatāmies tiesiski, likumiski, viņi nevar sasniegt. Rezultāts var būt tikai nelabvēlīgāks Kultūras ministrijai.”

Ministrijas un būvnieku strīds tagad būs jāšķetina Rīgas apgabaltiesai.

0 Komentāru