Gaismas pils būvniecībā pieļauto kļūdu novēršanu atmaksā nodokļu maksātāji

0 Komentāru
Gaismas pils būvniecībā pieļauto kļūdu novēršanu atmaksā nodokļu maksātāji
FOTO: Jānis Eglītis

Problēmas ar lieliem valsts izdevumiem turpina vajāt tikai pirms diviem gadiem atklāto Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) ēku. Projektētāju vai būvnieku pieļautas kļūdas dēļ jāmaina ēkas atbalsta sienas granīta plāksnes. Garantija šoreiz nedarbojas, tāpēc remontdarbi jāsedz no Kultūras ministrija (KM) līdzekļiem, kas rezervējusi 46 000 eiro. Tāpat valsts maks būs jāatver, lai novērstu skeitotāju radītos postījumus. Savukārt 110 eiro jau samaksāti Gaismas pils mazgātājiem.

LNB būvniecība, kas notika liela steigā, pabeidza pirms diviem gadiem. Ņemot vērā ekonomisko krīzi, daudzviet tika izvēlēti lētāki un nepareizi risinājumi, kas tagad par sevi liek manīt. Valguma ielas pusē granīta plāksnes uz atbalsta sienas rotā neglīti baltā kaļķa traipi. Vietām flīzes jau atlupušas. Viena no versijām ir, ka celtnieki nepareizi samaisījuši javu, otra – ka kļūda pieļauta pašā projektā, izvēloties nepareizu flīžu piestiprināšanas metodi. To nolemts mainīt. Flīzes netiks līmētas, bet piestiprinātas uz āķiem.

Ivars Ķīsis, LNB Saimniecības departamenta direktors

Šī ir tā vieta [LNB atbalsta siena Valguma ielas pusē], kur kalcija karbonāts nāk ārā. Ir bažas, ka var notikt flīžu atslāņošanās. Tāpēc pieņemts lēmums vietās, kura ir lielākais atbalsta mūris, flīzes paņemt nost un uzlikt mobilo konstrukciju, uz kuras tās stiprinās.

Ar Gaismas pils būvniekiem slēgtajā līgumā teikts, ka konstrukciju maiņas gadījumā remontdarbi jāsedz pasūtītajam – tātad Kultūras ministrijai no valsts budžeta līdzekļiem. Šim mērķim jau rezervēti 46 tūkstoši eiro. Lai arī pagājuši tikai divi gadi, atbildīgie par liekajiem tēriņiem netiks meklēti.

Indriķis Builis, KM pārstāvis

Nav viennozīmīgas atbildes, vai vainīgi tikai projektētāji vai celtnieki.

Foto

Tie gan nav vienīgie valsts tēriņi. Par 110 tūkstošiem eiro turpinās Gaismas pils mazgāšana, un vēl budžetā tūkstoši būs jārezervē, lai atjaunotu skeitotāju sagandētās apmalītes pie Gaismas pils ieejas. Labā ziņa gan ir tā, ka vismaz daļēji postījumus sola novērst paši skeitotāji.

Augusts Zilberts, LNB pārstāvis:

Ļoti liels prieks, ka bibliotēkai atbalstu ir izrādījis starptautiski pazīstamais skeitbordists Madars Apse, kurš piekritis ar saviem un savu sponsoru līdzekļiem palīdzēt atjaunot daļu infrastruktūras, kuru varētu izmantot skeitbordisti. Pārējo paredzēts segt no Kultūras ministrijas budžeta.

Tā kā daudziem celtniecības darbiem garantija jau beigusies, šādas un līdzīgas kļūmes ēkai arvien biežāk būs jāsedz no valsts budžeta naudas.

Video

0 Komentāru