Gaidāmas izmaiņas skolēnu pusdienu ēdienkartē

2 komentāri

Skolu ēdinātāji pieprasa palielināt komplekso pusdienu finansējumu un gatavo grozījumus pašreizējās uztura normās, kas ļautu bērnu ēdienu dažādot. Savukārt Veselības ministrijā (VM) top labojumi attiecība par skolēniem nepieciešamo kaloriju daudzumu.

Mālpils vidusskolā bezmaksas kompleksas pusdienas ēd bērni no 1. līdz 4. klasei. Šajā vecumā nepieciešamo uzturvielu daudzums ir atrunāts Ministru kabineta noteikumos. Sākumskolēnam vienā reize ir jāapēd apmēram 30 gramus olbaltumvielu un tauku, 100 gramus ogļhidrātu, saņemot pusdienās 700-800 kaloriju. Atbilstoša ēdienkarte šoreiz izskatās šādi.

Šādas pusdienas vairākumam bērnu garšo, tāpēc atkritumu ir diezgan maz. Ko nevar teikt par citām reizēm.

Lai cik labi būtu sabalansēta ēdienkarte, ja skolēns pusdienas neapēd, tad tik un tā no tām nav nekāda labuma. Pēc pieredzes ēdinātāji saka, ka vissliktāk skolēni ēd zupas, zivis un diētiskos salātus.

Pēc noteikumiem, kompleksajās pusdienās nedēļas laikā ir obligāti jāiekļauj 200 gramus gaļas vai zivs, 450 gramu kartupeļu, 250 gramus piena, kefīra vai jogurta, 50 gramus biezpiena vai siera un puskilogramu dārzeņu un augļu.

Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija uzskata, ka ir pienācis laiks 8 gadus vecas normas pārskatīt. Pārtikas tehnoloģei, piemēram, nav skaidrs, kāpēc bērnu ēdienkartē figurē tieši kartupeli. Ir iebildumi arī pret biezpienu un sieru.

Ilona Dreimane, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācijas pārstāve

Piemēram, šis te biezpiens vai siers nu tie pārsvarā ir brokastu vai launaga ēdieni. Un līdz ar to pusdienās viņus ielikt ir ļoti grūti. Nākas gatavot tādus ēdienus, kurus bērni pat nevēlas ēst. Piemēram, krievu skolās šos saldos ēdienus vispār negrib ēst. Līdz ar to šo biezpienu ielikt ir ļoti grūti.

Bieži vien bieži neizpildīts paliek arī nosacījums par to, ka pusdienas veido 35% dienas ēdiena devas. Jo daudzas skolās tās pasniedz pārāk agri.

Speciālisti uzskata, ka uztura normām ir jābūt brīvākām un mūsdienīgākām. Tam, ka noteikumus būtu jāgroza, piekrīt arī Veselības ministrijas pārstāvji. Pirmkārt, vajadzētu samazināt skolēniem nepieciešamo kaloriju daudzumu.

Oskars Šneiders, Veselības ministrijas pārstāvis

Dzīvesveids ir kļuvis mazkustīgāks, mēs vairāk pavadām dienu sēžot, arī bērni ir mazkustīgāki, to pierāda ļoti labi arī šie veselības paradumu pētījumi. Bērni aptaukojas. Ir vērojama ķermeņa masas palielināšanās.

Konkrētus priekšlikumus, kā uzlabot skolēnu uztura normas, Izglītības iestāžu ēdinātāju asociācija plāno iesniegt pēc tam, kas saņems atbildi no Izglītības un zinātnes ministrijas par komplekso pusdienu finansējuma palielināšanu no pašreizējiem eiro 42 centiem līdz 2 eiro un 6 centiem.

Tas ļautu pacelt algas skolu pavāriem un labāk barot bērnus.

TOP komentāri

 • Sventa
  +2 +2 0

  Sventa

  Tad tā stingri nolēmuši badināt bērnus kas ir normālā svarā un tos,kuriem svars ir par maz,ja?Un tas dēļ dažiem resnuļiem kuri ārpus skolas vienalga māmiņu rūpīgi sagādātos čipšus un kolas rīs?Tad kāpēc prasa klāt naudu,ja taisās barot ar kaut ko bezvērtīgu?
 • SO.
  +1 +1 0

  SO.

  Vislielākā problēma ir tā, ka mājās bērni nav radināti ēst veseligi, tādēļ skolas ēdnīcās grūti kaut ko pagatavot, lai ēstu visi.Kā vecāki var pamatot, ka bērns neēd zupu, biezpienu,zivis?Kas tie par vecākiem?!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl