Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2016

2 komentāri
Gada vārds, nevārds un spārnotais teiciens 2016
FOTO: LETA

Vēl līdz 10.janvārim visi aicināti iesūtīt 2016.gada vārda, nevārda un spārnotā teiciena pieteikumus.

Aptauju jau četrpadsmito gadu rīko Latviešu valodas attīstības kopa (LVAK) sadarbībā ar Latvijas Rakstnieku savienību (LRS) un LZA Terminoloģijas komisiju (TK).

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Rīkotāji aptauju izsludināja rudenī, un jau saņemti simtiem pieteikumu – pussimt gada vārda, ap četrdesmit gada spārnotā teiciena titula kandidātu, nevārdu vēl daudz vairāk. Vēl ap trīsdesmit iesūtījumu būtu ieskaitāmi papildu kategorijā ”gada savārstījums” – nesakarīgākais vārdu virknējums, kas nopietni domātā tekstā dzirdēts vai lasīts 2016.gadā.

Tipiski, ka lielākā daļa iesūtījumu nāk no publiskajā telpā tiražētajiem tekstiem – lasīti vai noklausīti medijos un reklāmā. Tikpat noturīga ir ļaužu vēlme darināt jaunvārdus, piemēram, ir ierosinājums “slamu jeb slam poetry” pārdēvēt par “bliezmi”.

Pagaidām uz 2016.gada vārda titulu pretendē, piemēram, “Breksits/Bregzits”, “tuļķība” kā tulkotāju neveiksmīgs veikums un “pēcpatiesība/ post-truth” kā apzīmējums situācijai, kad vairs nav iespējams pārbaudīt, cik patiesa ir ziņa, ko lasi.

Gada nevārds lielākoties saistās ar Rīgas pilsētā veiktajiem un iecerētajiem darbiem: “bruģisms” un: “kapu tramvajs”.

Tā dēvēto savārstījumu vienmēr ir daudz, un tur ir, ko šķetināt: “Gaļas, zivju un mājputnu gaļas pārtikas produktu izstrādājumi”, “Tas būtu neprāts – neizmantot šo iespēju neaizņemties, lai nebūtu iespējas neatdot aizņēmumu”, “Vai tu zini, kas palīdz atgriezt suni mājās?”, “Ēdot kāpostus, jūsu zīdainis saņems vērtīgas minerālvielas,” vai: “Pareizi rūpējoties par savu dzīvnieku, trusis var nodzīvot līdz pat 10 gadu vecumam.” Tas iesākumam.

Pieteikumi līdz 10.janvārim jāsūta uz e-pasta adresi gadavards@inbox.lv vai pa parasto pastu: RLB Latviešu valodas attīstības kopai, Merķeļa ielā 13, Rīgā, LV-1050.

TOP komentāri

  • nu ja
  • S. Oliņa
    0 0 0

    S. Oliņa

    Visa gada garumā neesmu spējusi saprast, ka tik daudz cilvēku, runājot latviski, lieto vārdu savārstījumu - "pa lielam", gala rezultātā (nu, kāds un kuram "galam" var būt rezultāts?!..) "davaj" - pat nepieminu!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu

Mārtiņš Kaija atklāj, kā mīlestību padarīt mūžīgu 3

Tetovējumam ne vienmēr jābūt ar dziļu jēgu – pietiek ar to, ka tas labi izskatās uz ādas – , tomēr visai bieži tetovējumi ir cieši saistīti ar mīlestību – kur nu vēl labāku veidu, kā padarīt to mūžīgu un vienmēr paturēt pie sevis! Tetovēšanas mākslinieks Mārtiņš Kaija neatbalsta tikai vienam otra vārda iemūžināšanu uz ādas – kāpēc gan, ja viens tetovējums var izteikt pat tūkstošiem vārdu.

Lasi vēl