Gada sākumā Latvijā spēkā būs pagaidu budžets; risinājuma mediķu algu celšanai nav

0 Komentāru

Jaunais gads Latvijā tiks sākts ar pagaidu budžetu. Tā lēmusi Saeima, ceturtdien konceptuāli atbalstot izmaiņas likumā. Tas ļaus nodrošināt, ka pēc gadumijas, piemēram, nesamazinās pensijas un skolotāju algas.

Pagaidu budžets nepieciešams, jo bez jaunās valdības nav iespējams pieņemt ikgadējo budžetu. Šāda situācija ir tikai trešo reizi kopš neatkarības atjaunošanas.

Nemainot likumu, janvāris būtu jāsāk ar vienu 12. daļu no šā gada budžeta. Taču, kā norāda finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola (ZZS), ar to būtu par maz, lai nepieciešamajā apjomā nodrošinātu finansējumu, piemēram, pensijām un skolotāju algām. “Ir virkne jautājumu, kas radītu problēmas. Viens, piemēram, nebūtu šādā gadījumā iespējams nākamajā gadā nodrošināt spēkā esošo normatīvo aktu izpildi pensiju un pabalstu jomā, kā arī atlīdzības jomā. Pedagogiem alga būtu janvārī zemāka nekā decembrī. Un, visbeidzot, arī Valsts prezidenta atalgojums nebūtu noteikts. Mūsu prezidents būtu bez atlīdzības janvārī.”

Lēmums par pagaidu budžetu tika pieņemts vienbalsīgi un galīgajā lasījumā steidzamības kārtībā to plānots apstiprināt pēc nedēļas. Taču neatrisināta problēma paliek mediķu algas.

Partijas “Saskaņa” deputāti uzskata, ka algas iespējams palielināt vismaz neatliekamajā palīdzībā uz nākamgad plānotās ekonomikas izaugsmes rēķina, kas pēc deputāta Vjačeslava Dombrovska aprēķiniem papildu dos vismaz 16 miljonu eiro ieņēmumus. “Tas dod mums iespēju pacelt atalgojumu neatliekamās medicīnas palīdzības darbiniekiem nākamgad par 20%, atbilstoši gan, nu, faktiski, visu partiju solījumiem. Tas apturēs krīzi šajā jomā un nodrošinās neatliekamo medicīnas palīdzību visiem Latvijas iedzīvotājiem.”

Savukārt finanšu ministre atgādināja, ka papildu izdevumiem pretī jāliek tikai reāli piedāvājumi ieņēmumu palielināšanai vai citu tēriņu samazināšanai. “Šajā brīdī ar milzu politiskiem piedāvājumiem, kā mēs visus apmierinātu, protams, var mētāties, ja jūs domājat, ka jūs nebūsiet nākamajā valdībā. Bet es tiešām aicinu būt atbildīgiem,” sacīja Reizniece-Ozola.

Tikmēr deputāti sola meklēt risinājumus, lai mediķus censtos neatstāt bez algas pielikuma.

0 Komentāru