Komentāri
Gada labākās būves – Gaismas pils un Rundāles pils
FOTO: LETA

Par pagājušā gada labākajām būvēm Latvijā atzītas Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunbūve un Rundāles pils pēc restaurācijas, informē žurnāla Latvijas Būvniecība galvenā redaktore Agrita Lūse.

Vērienīgā un svinīgā ceremonijā ar būvniecības nozares, valsts institūciju, pašvaldību un vēstniecību pārstāvju dalību šovakar Mazajā ģildē tika noskaidroti divu konkursu – Latvijas būvniecības gada balva 2014 un Gada būvinženieris Latvijā 2014 – laureāti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Galvenās balvas – Grand Prix – saņēma divas 2014. gadā pabeigtas ievērojamas ēkas, kuras, lai arī pēc tipoloģijas atšķirīgas, ir līdzīgas pēc saturiskā uzdevuma – tām ir būtiska nozīme kultūras mantojuma saudzēšanā un sabiedrības izglītošanā.

Grand Prix balvu saņēma Rundāles pils restaurācija un Latvijas Nacionālās bibliotēkas jaunbūve.

Kopumā Latvijas Būvniecības gada balvas 2014 konkursā ēkas un būves tika vērtētas deviņās nominācijās.

Nominācijā Jaunbūve – sabiedriska ēka pirmā vieta tika piešķirta Daugavpils Universitātes laboratoriju korpusam. Nominācijā Jaunbūve – dzīvojamā ēka par uzvarētāju kļuva zemas enerģijas patēriņa privātmāja Mežaparkā, Rīgā. Nominācijā Rekonstrukcija uzvarēja Oskara Kalpaka Rīgas Tautas daiļamatu pamatskolas ēkas rekonstrukcija un sporta kompleksa jaunbūve, savukārt nominācijā Fasāžu renovācija – J. G. Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola.

Nominācijā Restaurācija pirmā vieta tika piešķirta Bauskas pils jaunajai daļai, bet nominācijā Jauna inženierbūve – beramkravu terminālim Riga Bulk Terminal. Par labāko būvi nominācijā Rekonstrukcija – inženierbūve” atzīts tilts pār Mūsu Bauskā. Par labāko koka būvi atzīta privātmāja Rotas ielā, Jūrmalā. Savukārt nominācijā Publiskā ārtelpa par labāko atzīts Pasta salas labiekārtojums Jelgavā.

Latvijas labākie būvnozares profesionāļi jau septīto gadu tiek apbalvoti četrās nominācijās. Atšķirībā no iepriekšējiem konkursiem šogad ievērojamu skaitu balvu saņēma sievietes, kuras strādā būvniecībā.

Nominācijā Jaunais speciālists pirmā vieta tika piešķirta Uldim Strautam. Par labāko būvdarbu vadītāju atzīta Kristīne Gulbe, bet par labāko inženieri projektētāju – Ļubova Rukmane-Rogova. Pirmo vietu nominācijā “Projektu vadītājs” ieguva Valerijs Gorjuns.

Jau ziņots, ka konkursam Latvijas būvniecības gada balva 2014 līdz 2015. gada 31. janvārim tika kvalificēti 55 pieteikumi ēkām, inženierbūvēm un publiskās ārtelpas objektiem, kas nodoti ekspluatācijā 2014.gada laikā visā Latvijā un atbilda nolikumā izvirzīto kritēriju kopumam. Otrajā kārtā žūrija izvirzīja 40 objektus deviņās nominācijās, no kuriem tika izvirzīti laureāti – pirmo trīs godalgoto vietu ieguvēji. Divi objekti iegūs Grand Prix 2014 ārpus nominācijām.

No 5. marta Līvu laukumā, Rīgā, ir atvērta fotoizstāde, kurā lielformāta fotoattēlos aplūkojama daļa no konkursa otrajai kārtai izvirzītajiem objektiem. Tie ir – Oskara Kalpaka Rīgas tautas daiļamatu pamatskola, Johana Gotfrīda Herdera Rīgas Grīziņkalna vidusskola, Riga Bulk Terminal, tilts Bauskā pār Mūsas upi, apartamentu ēka Elizabeth Rīgā, kordegardes ēka Daugavpils cietoksnī, Latvijas Nacionālā bibliotēka jeb Gaismas pils, Villa Tiffany Jūrmalā, zema enerģijas patēriņa ēka Rīgā, koka privātmāja Jūrmalā.

Konkursa misija ir popularizēt labas būvniecības praksi, kas apvienota ar estētisku un harmonisku arhitektūru. Konkursa rezultāti būs precīza ziņa sabiedrībai par to, kādi objekti atbilst konkursa izvirzītajai devīzei – droša, inovatīva un kvalitatīva būvniecība. Viens no konkursa nolikuma punktiem paredzēja būvkonstrukciju projektēšanas aprēķinu atskaites iesniegšanu, kuru izvērtēja žūrijas projektēšanas eksperti.

Konkursam Latvijas būvniecības gada balva 2014 iesniegto pieteikumu skaits kontekstā ar citiem ēkām un būvēm domātiem konkursiem ir lielākais pēdējo gadu laikā, norāda Lūse. Neraugoties uz nolikumā ietvertajām sarežģītajām prasībām, arhitekti, būvnieki, pasūtītāji tās atzinuši par pamatotām.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl