Gada apskats: Skolotāju algu reforma

1 komentārs
Gada apskats: Skolotāju algu reforma

Oktobra sākumā  beidzot tapa skaidrs, cik lielas ir pedagogu algas pēc jaunā apmaksas modeļa ieviešanas. Skolotāji tuvākajās dienās sāks saņemt pirmās algas pēc reformas, un par to, kādi faktori ietekmējuši aprēķinus, šodien plašāk stāstīs Izglītības ministrijas pārstāvji.

Septembra un oktobra algu izmaksai ministrija šonedēļ pārskaitījusi pašvaldībām teju 50 miljonu eiro mērķdotāciju. Tās lielums lielākajā daļā pašvaldību esot pieaudzis. Kā skaidro ministrija, summa atkarīga no vairākiem faktoriem, ieskaitot skolēnu skaita izmaiņas, kā arī skolotāju un skolēnu proporcijas.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ministrija uzsver, ka nākamgad skolotāju atalgojumam papildus tiks atvēlēti aptuveni 47 miljoni eiro – tas esot vēsturiski viens no nozīmīgākajiem finansējuma palielinājumiem kādai no publiskā sektora nozarēm.

No šā gada septembra pedagogu mēneša darba algas likmes minimums ir paaugstināts līdz 680 eiro. Izglītības darbinieku arodbiedrība saņemtie zvani gan liecina, ka pat vienā skolā var būt gan ar reformu apmierinātie, gan arī neapmierinātie pedagogi. Pagaidām gan esot pāragri spriest par kopējo situāciju un to, cik daudziem algas būs samazinājušās.

Nelojālu skolotāju un direktoru atlaišana

Izglītības un zinātnes ministrijai netrūkst tematu, par kuriem jāskaidrojas. Aizvien neskaidrības migla tīta ap skolotāju algu reformu – tā kā vairumam darba samaksu izmaksā 10.datumā, aizvien nav skaidrības, cik lielu algu tad pedagogi galu galā saņems. Papildu skaidrojums nepieciešams arī par grozījumiem Izglītības likumā. Ministrija kārtējo reizi apgalvo – cenzūra valstī netiek ieviesta.

Valdība šonedēļ akceptēja grozījumus Izglītības likumā, kas paredz izbeigt darba attiecības ar nelojāliem skolotājiem vai direktoriem. Ministrija grozījumu nepieciešamību pamato, ka iepriekš nebija rīka, kā atlaist šādus mācībspēkus – par nelojālu darbību līdz šim maksāja tikai sodu. Tomēr jaunā likuma norma neesot uzskatāma par cenzūru.

Skolotāji jūtas piemānīti 

Jaunā mācību gada pirmā alga nepatīkamu pārsteigumu sagādājusi vairāk nekā pusotram tūstotim Rīgas skolotāju, liecina galvaspilsētas apkopotie dati par pedagogu algu reformas ietekmi.

Lai arī kopumā mērķdotācija Rīgai kļuvusi lielāka, izmainītie spēles noteikumi algas ļāvuši celt nepilnai pusei jeb 47% galvaspilsētas skolotāju. Reforma veikta uz Rīgas pedagogu rēķina, norāda domes vadītājs.

Gatavi pat tiesāties 

Protesta akciju vietā – tiesu darbi. Vairāk nekā 100 skolotāju nolēmuši vēsties Satversmes tiesā, lai apstrīdētu kārtību, kā tiek aprēķinātas viņu algas. Tas kļuva zināms trešdien izglītības darbinieku arodbiedrības pārstāvju tikšanās laikā, kurā tika vērtēta algu reforma un pieņemti lēmumi par turpmāko rīcību.

”Ar vienu roku dod, ar otru ņem,” tā skolotāju algu reformas iznākumu vērtē nozares arodbiedrības pārstāve no Dobeles Baiba Zaremba. Izglītības ministram Kārlim Šadurskim viņa velta kritiskus vārdus.

Tomēr piešķirs papildu finansējumu

Skolotāju maciņus tomēr papildinās vēl 1,7 miljoni eiro, kuri sākotnēji bija palikuši pāri no šogad pedagogu atalgojuma reformai atvēlētajiem 9 miljoniem eiro. Tā ir nolēmusi Izglītības un zinātnes ministrija un tādu lūgumu šodien premjeram izteica arī 17 385 nozarē strādājošie.

Vairāk nekā 697 izglītības iestādēs strādājošo parakstus šodien Ministru kabinetā nepieņēma to adresāts – Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS), bet gan viņa vietā deleģētais Valsts kancelejas vadītājs Mārtiņš Krieviņš. Arodbiedrības līdere Inga Vanaga tika pieņemta valdības garderobē, kas esot ierastā prakse, kā tiek reģistrēti iesniegumi. Arodbiedrība vēlas ne tikai, lai visa reformas nauda tiktu nozarē strādājošiem, bet arī prasa atbildību no kļūdainā lēmuma pieņēmēja.”Vai tā bija kļūda – mērķtiecīga vai tika izpildīts kāda rīkojums – mūsu rīcībā šādas informācijas nav. Tāpēc mēs lūdzam, lai disciplinārlietas komisijā nebūtu pārstāvji no Izglītības un zinātnes ministrijas puses, lai būtu objektivitāte,” saka Inga Vanaga.

Skolotāji lūdz palīdzību prezidentam

Līdz ar valsts budžetu Saeima pieņēma arī ar finansēm nesaistītus likuma grozījumus, kas ļaus vieglāk atbrīvot no darba valstij nelojālus skolotājus. Skolotāju arodbiedrība jau paziņojusi, ka lūgs Valsts prezidentu Raimondu Vējoni diskutablos grozījumus neizsludināt, jo uzskata, ka lojalitāti var interpretēt dažādi un tādējādi šo normu var izmantot, lai vērstos pret skolotājiem citu iemeslu dēļ.

Izglītības kvalitātes valsts dienests gan jau pauž gatavību jauno likumu izmantot darbā.Izglītības kvalitātes valsts dienesta vadītāja Inita Juhņēviča TV3 Ziņām rāda Krievijā izdotas, bet Latvijas Izglītības saturas centrā neakreditētas vēstures mācību grāmatas. Šo literatūru stundās nesen izmantojis vēstures skolotājs kādā no Latvijas skolām.Par šādu grāmatu izmantošanu stundās dienests ir uzsācis pārbaudi. Pārbaude nule kā sākta vēl vienā skolā. Vecāki sūdzējušies par kāda direktora rīcību.Abus gadījumus dienests vērtēs pēc pašreiz spēkā esošiem Izglītības likuma pantiem, kas jau paredz atbildību par nelojalitāti. Ja direktoru atzīs par vainīgu – viņam draud naudas sods – 70 eiro. Bet par vēstures skolotāja sodīšanu būs jālemj direktoram.

Vakar Saeimā apstiprinātie labojumi Izglītības likumā paredz bargāk sodīt  skolotājus, kurus atzīs par nelojāliem. Proti, atbrīvot viņus no darba. Skolotāju arodbiedrība gan lūgs Valsts prezidentam Raimondam Vējonim lojalitātes grozījumus neizsludināt.

TOP komentāri

  • SO.
    0 0 0

    SO.

    Cik var plātities ar papildus miljoniem, ja atceramies, ka koalīcijas deputāti, daži desmiti skaitā, vienā dienā izklakarēja 20 un cik vēl miljonus savās iegribās.Tagad Šadurskis sola pēc dažiem gadiem 900 eiro uz papīra.Cik tad būs pašiem?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Tests - ko tu zini par alus vēsturi?

Tests - ko tu zini par alus vēsturi? 8

Alus plūdi Londonā – vai tas maz ir iespējams? Izpildi testu par alus vēsturi, uzzini pārsteidzošus faktus un tiec pie sertifikāta! Neizpaliks arī balva.

Lasi vēl