Gada apskats: Bēgļi ierodas Latvijā un aizmūk, bet pēc tam pa vienam atgriežas atpakaļ

4 komentāri

Februāra sākumā, solidarizējoties ar Eiropu, uz Latviju tika pārvesti pirmie seši patvēruma meklētāji no Sīrijas un Eritrejas. Tomēr viņu integrāciju Latvijā var uzskatīt par pilnīgu izgāšanos, jo drīz vien atklājās, ka patvēruma meklētāji Latviju pametuši, cerot uz labāku dzīvi citur Eiropā.

Latvija pērn apņēmās divu gadu laikā uz Latviju pārvietot 531 patvēruma meklētāju. Lielāko daļu – no Eiropas Savienības valstīm – Grieķijas un Itālijas, taču 50 cilvēkus nepieciešams pārvietot no trešajām valstīm. Jau gada sākumā – februārī – Latvijā ierodas pirmie patvēruma meklētāji.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijā mītošie bēgļi sastopas ar virkni neērtībām, tostarp veselības aprūpē

Līdz ar Eiropas Savienības (ES) plānā paredzēto patvēruma meklētāju uzņemšanu, uzmanību raisījis arī jautājums par to, kādu veselības aprūpi valsts viņiem nodrošina.

Tostarp izskanējis, ka daļa ģimenes ārstu atsakās savās praksēs uzņemt patvēruma meklētājus. Piemēram, centrā “Mucenieki” dzīvojošie sūdzējušies bērnu tiesību aizsardzības organizācijām, ka viņu bērniem tiek prasītas lielas summas par pakalpojumiem, kas neietilpst primārās aprūpes paketē, piemēram, zobārstniecību. Taču vienlaikus patvēruma meklētāji līdz statusa saņemšanai nedrīkst strādāt.

Bēgļiem negaidīti labi padodas latviešu valoda

Atguvušies no pārdzīvojumu pilnā ceļa, pirmie patvēruma meklētāji, kas ieradās Latvijā, pamazām aprod ar dzīvi šeit – vēstīja ziņu virsraksti gada sākumā. Tika ziņots, – par būtisku ikdienas sastāvdaļu patvēruma meklētājiem kļuvusi latviešu valodas stundas. Skolotāja bēgļus slavēja, jo netipiski ātri viņiem izdevies ielauzīt mēli svešajās skaņās.

Latviešu valodas stundas notika divreiz nedēļā, pa trim stundām. Skolotāja iepriekš stāstīja, ka mazāk uzmanības tika pievērsts rakstībai, vairāk – spējai sarunāties. Viņa uzskata, ka svarīgi, lai šie cilvēki Latvijā varētu justies droši.

Kopumā patvēruma meklētājiem valsts nodrošināja 120 mācību stundas, skolotāja atzīst, ka ar to būs krietni par maz, lai viņi spētu brīvi runāt. Taču saprast un atbildēt pratīšot. Pēc bēgļu statusa iegūšanas viņiem pašiem būs jāmeklē, kur turpināt apgūt valodu.

Foto – bēgļi mācās latviešu valodu

Patvēruma meklētājs no Muceniekiem sācis strādāt optikas centrā!

Filmons uz Latviju atceļoja vasarā. Sākumā viņš, līdzīgi kā daudzi, bija mērojis ceļu ar laivu līdz Itālijai, un vēlāk izvēlējies mūsu valsti, kur paglābties no savas valsts diktatoriskā režīma. Divu mēnešu laikā Filmonam nāca pretī optikas salons, piedāvājot darbu, no kura viņš arī nav atteicies.

Foto: Facebook/Mārtiņš Kossovičs

Foto: Facebook/Mārtiņš Kossovičs

Tikmēr dažiem bēgļiem Latvijā nav pieņemama 8 stundu darba diena

”Mēs piedāvājam potenciālo darbavietu, atrodam dzīvokli, un tad viņi saprot, ka tas īsti viņiem neder. Ne vienmēr viņi ir pieraduši, ka, piemēram, šūšanas cehā pulksten 7 sākas darbs. Viņi nav pieraduši strādāt 8 darba stundas,” stāsta Raimonda Jēkabsone, mentore.

Latvija Eiropas Savienības patvēruma meklētāju pārvietošanas programmā uzņēmusi jau 69 patvēruma meklētājus. Tomēr izrādās, ka, ierodoties Latvijā un iepazīstot mūsu valsti un tās likumdošanu, lielākā daļa bēgļu, ieguvuši šo statusu, steidz pamest Latviju.

Video

Bēgļi bēg no Latvijas. Valdībai būs jāmaina rīcības plāns

Tomēr jau pēc pāris mēnešiem gan problēmas veselības aprūpē, gan darba meklējumi un latviešu valodas mācības šeit iebraukušajiem patvēruma meklētājiem vairs nav aktuālas, jo liela daļa no viņiem Latviju jau ir pametusi – dodoties, piemēram, uz Vāciju, kur ir augstāks dzīves līmenis.

Tikmēr Saeimas deputāti, iepazīstoties ar līdzšinējo situāciju bēgļu uzņemšanā, jau pēc bēgļu “aizbēgšanas” no Latvijas secina, ka valdībai būs jāmaina bēgļu uzņemšanas plāns.  Tas esot jāuzlabo tāpēc, ka bēgļiem ir teju neiespējami tikt pie mājokļa. To amatpersonas min kā galveno iemeslu tam, kāpēc 21 no 23 bēgļiem, kuri kā pirmie tika uzņemti Latvijā no Grieķijas un Itālijas bēgļu nometnēm, Latviju jau ir pametuši.

Video

Bēgļi no Latvijas bēg uz Vāciju

Vācijas mediji ziņo,  ka cilvēki, kam Latvijā piešķirts bēgļu statuss, ir pametuši mūsu valsti un devušies citur. Kā izrādās, vācu mediji izceļ, ka šis ”citur” ir tieši Vācija. Kā iemesls, kādēļ bēgļi aizbēguši no Latvijas, vismaz vācu medijos tiek minēts, – Latvijā bēgļiem nav iespējams atrast mājvietu un darbu.

Gandrīz puse no visiem pasaules bēgļiem ir bērni, secinājusi starptautiskās bērnu tiesību aizsardzības organizācija UNICEF.

Foto: Bēgļi pasaulē

Pabalstu saņem arī aizbēgušie

Lai labotu ”brāķi”, kas ļauj bēgļiem saņemt valsts pabalstu arī pēc Latvijas pamešanas, sagatavotas izmaiņas likumos. Taču tās varētu stāties spēkā tikai nākamgad, un ar to nav mierā daļa koalīcijas partiju, kas vēlas izmaiņas pieņemt pēc iespējas ātrāk.

Latvija bēgļiem maksā uzturēšanās pabalstu – pieaugušie saņem 139 eiro mēnesī, bet nepilngadīgie un katrs nākamais cilvēks ģimenē – 97 eiro. Nodokļu maksātāji turklāt uztur arī tos bēgļus, kuri Latviju ir pametuši, jo noteikumi neparedz pārtraukt maksāt šādā gadījumā. Latvijas Sarkanais krusts, kas uzņēmies atbildību integrēt iebraucējus, ir paziņojis, ka no Latvijas kopš aprīļa ir aizbēguši vismaz 25 bēgļi.

Latviju pametušie bēgļi tomēr atgriežas

Latvijā sāk atgriezties bēgļi, kuri Latviju pameta, lai dotos vēl labākas dzīves meklējumos uz Vāciju.
Izrādās, šī Eiropas bagātākā valsts nedod darba atļaujas Latvijā reģistrētajiem bēgļiem un neļauj arī tur palikt dzīvot.
Reemigrējušais irākietis Tariks ar sievu un septiņiem bērniem Latviju pameta pirms diviem mēnešiem, jo nespēja te izdzīvot. Vācija ģimenei bija kā pēdējā cerība. Taču aizvakar Tariks tomēr atgriezās, jo Vācijā tika atteikta darba atļauja un liegta iespēja pieteikties pabalstiem. Nelīdzēja tas, ka tur dzīvo Tarika māsa, kura arī ir bēgle.

Vai bēgļi Latvijā lemti bezpajumtnieku liktenim?

Vai bēgļi Latvijā lemti bezpajumtnieku liktenim vai tomēr dzīvos mājoklī, šobrīd lielā mērā atkarīgs no Ekonomikas ministrijas darbu tempa.

Reaģējot uz pieredzi, ka par valsts pabalstu – 139 eiro mēnesī – bēgļi nespēj noīrēt dzīvokli, Ekonomikas ministrijai dots uzdevums meklēt risinājumus.

Šobrīd kā viens no variantiem tiek minēts pārņemt Igaunijas praksi, kad katrā pašvaldībā atsevišķi noteiktu viena kvadrātmetra maksimālo summu, un tad jau tās ietvaros valsts segtu bēgļu mājokļa īres maksu. Pagaidām politiskajā dienaskārtībā nav jautājuma par bēgļu pabalsta palielināšanu.

Tikmēr Iekšlietu ministrijā norāda, – patvēruma meklētāju cilvēka cienīgi apstākļi ir valsts un ikviena iedzīvotāja drošības jautājums.

TOP komentāri

 • xngh
  +3 +3 0

  xngh

  No Latvijas mūk pat bēgļi!!!Noteikti jau pirmajās dienās saprot kāda mums te valdība...
 • Aina
  +3 +3 0

  Aina

  Bēgļiem protams jāpalīdz,bet kā būs ar pašu valsts pilsoņiem,pensionāriem,invalīdiem un ne tik veiksmīgajiem?Vai viņi nav tiesīgi dzīvot pilnvērtīgu dzīvi,bet tikai eksistēt?
 • dīvaini...
  +2 +2 0

  dīvaini...

  Iekšlietu ministrijā norāda, – patvēruma meklētāju cilvēka cienīgi apstākļi ir valsts un ikviena iedzīvotāja drošības jautājums...
  Bet uz valsts pamatiedzīvotājiem tas neattiecas - tiem nevajag cilvēka cienīgus apstākļus...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Ātri pagatavojami un veselīgi! Vasarīgie augļu salāti ar kazas sieru

Netradicionāli Annai Pannai no ”Gatavo 3”, kura ierasti mums pamāca dažādu lielāku un mazāku kūciņu pagatavošanu, šoreiz viņa prezentēs recepti ļoti viegliem un vasarīgiem augļu salātiem. Salātu pagatavošana būs ne tikai ātra, bet arī variācijas tiem var būs visdažādākās, atkarībā no tā, kādas sastāvdaļas tajā brīdī pieejamas.

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā”

Brienot cauri meža biezoknim, pavārs Ēriks Dreibants paviesojas Tele2 projektā „Gudrajā mājā” 1

Šonedēļ Tele2 projektā ”Gudrajā mājā” viesojās tautā iecienītais pavārs, restorāna ”Restorāns 3” šefpavārs Ēriks Dreibants. Tā kā pavārs dzīvo laukos, viņam bija īpaši noderīgi uzzināt par ”Gudrās mājas” iespējām un funkcijām. Lai pārliecinātos, ka ”Gudrā māja” darbojas arī meža biezoknī, jo tad viņa lauku māja nebūtu izņēmums.

Lasi vēl