Fotoreportāža: Dāvana simtgadē – Latvijas pilsētu un novadu ģerboņu siena Rīgā

0 Komentāru
Fotoreportāža: Dāvana simtgadē – Latvijas pilsētu un novadu ģerboņu siena Rīgā
Foto: LETA

Otrdien Rīgā, pie ēkas Torņa ielā 4, atklāta dekoratīvā siena ”Latvijas pilsētas un novadi valsts simtgadei”, kas ir visu Latvijas pašvaldību dāvinājums valstij nozīmīgajā jubilejā.

Panno jeb apgleznotā siena ar Latvijas pilsētu un novadu ģerboņiem tapa pēc Rīgas domes un Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) iniciatīvas, norāda LPS.

Sienas gleznojumu radīja starptautiski pazīstamais latviešu mākslinieks Leonards Laganovskis.

Jāpiebilst, ka siena pirmo reizi tika apgleznota 2005. gadā, tomēr, ņemot vērā, ka pa šo laiku ir notikusi administratīvi teritoriālā reforma un daudzas pilsētas un novadi mainījuši savas administratīvās aprises, Latvijas simtgadē tapa ideja sienas gleznojumu atjaunot ar pašreizējiem pašvaldību ģerboņiem, uzsver LPS.

Sienas gleznojums 2006. gadā. Foto: LETA

Kompozīciju vainago valsts ģerbonis, zem tā novietots valsts galvaspilsētas Rīgas ģerbonis un savulaik starptautiski atzītās Kurzemes hercogistes galvaspilsētas Jelgavas ģerbonis. Nākamajā rindā izkārtoti republikas pilsētu ģerboņi, un tiem seko novadu ģerboņi alfabētiskā secībā.

Gleznojuma atrašanās vieta nav izvēlēta nejauši, tā cieši saistīta ar 1991. gada barikāžu notikumiem. Atceroties šo laiku, Vecrīgas laukumam Zigfrīda Annas Meierovica bulvāra, Smilšu ielas un Torņa ielas krustojumā tika piešķirts 1991. gada barikāžu laukuma nosaukums, ko apliecina skaidrojuma plāksne ”Laukums nosaukts par godu 1991. gada 13.–27. janvāra notikumiem, kad iedzīvotāji apsargāja Latvijas Republikas valdības, sakaru un plašsaziņas iestādes, lai nepieļautu pret valsts neatkarības atjaunošanu vērstu bruņotu apvērsumu”.

Laukums atrodas Vecrīgas ārējā malā pie Bastejkalna, un tā redzamākā fasāde ir Jēkaba kazarmu ēkas Torņa ielā 4 pretugunsmūris. Gan laukuma nosaukums, gan sienas gleznojums ir kā vēstījums par laiku, kad cilvēki no visas Latvijas ieradās Rīgā, lai sargātu savu dzimteni.

Katra Latvijas pašvaldība ģerboņu sienas atjaunošanā piedalījās ar līdzfinansējumu.

0 Komentāru