FOTO: varas rezidence – caur uguni un ūdeni Rīgas pils atgūst zudušo spožumu

0 Komentāru
FOTO: varas rezidence – caur uguni un ūdeni Rīgas pils atgūst zudušo spožumu
LETA

Atjaunotās Latvijas līdzšinējiem Valsts prezidentiem nācies noskatīties uz pilošiem jumtiem un plaisām savā varas rezidencē Rīgas pilī, kur bija jāuzņem arī prominenti ārvalstu viesi. Savukārt pašreizējam Valsts prezidentam Raimondam Vējonim pēc vairāk nekā gada, kas aizvadīts amatā, būs iespēja strādāt atjaunotajās telpās.

Pārdzīvojusi postošu ugunsgrēku un cietusi no tā dzēšanas laikā izmantotā ūdens, daļa Rīgas pils nu atguvusi zudušo spožumu. Turklāt atjaunošanas laikā pilī uziets vairāk atklājumu, nekā iespējams uzskaitīt. Piemēram, kāpņu telpās pēc vairāku krāsas kārtu noņemšanas no sienām atklājušies marmorējumi no 19.gadsimta vidus.

Eksperti secina: paradoksāli, bet arī ugunsgrēks kalpoja kā pozitīvs grūdiens pils atjaunošanas procesā.

Jau kopš Livonijas ordeņa laikiem tas, kurš valdījis Rīgas pilī, valdījis arī Latvijas teritorijā. Celtnē pie Daugavas tapusi vēsture un saglabājušās liecības no vācu, poļu, zviedru, krievu un pirmās brīvvalsts laikiem. Kādus noslēpumus glabā senā pils, kas celta tieši uz Rīgas robežas? Kā zudušo spožumu atguva ilgstoši novārtā atstātā ēka, kas pārdzīvoja arī postošu ugunsgrēku?

Par to LNT cikla Latvijas faili dokumentālajā filmā Varas rezidence – Rīgas pils ar bijušo Valsts prezidentu, pils atjaunošanas padomes vadītāja Imanta Lancmaņa, arhitektu un vēstures ekspertu piedalīšanos. Filma Varas rezidence – Rīgas pils būs skatāma svētdien, 26. jūnijā, plkst. 20.10.

Foto: Rīgas pils pēc postošā ugunsgrēka un pēc atjaunošanas

0 Komentāru