FOTO un VIDEO: Baldones mežā nejauši atrasta apslēpta manta

1 komentārs
FOTO un VIDEO: Baldones mežā nejauši atrasta apslēpta manta
LETA

Baldones mežā nejauši tika atrasta apslēpta manta – Liela cinka kaste. Kas tajā ir, to pētīja LNT Ziņu žurnāliste Skirmante Baļčūte.

Meklējot Pirmā un Otrā pasaules karu laikā kritušos karavīrus Baldones mežā, vienības Leģenda aktīvisti uzgāja apslēpto mantu. Sākot rakt metāla detektora norādītajā vietā, lāpsta uzdūrās kaut kam lielam un cietam.

Meklēšanas vienības Leģenda pārstāvis Andris Grapčiks stāsta: “Kaste. Cinks! Nu, emocijas, kad Arnis taisīja vaļā, es laikam nopīpēju pusbloku cigarešu. Un, kad pavelkot ārā, tad iznāca ārā pirmās bārkstis. Un es saku, veči – karogi!”

Tie izrādījās ebreju organizācijas Betar karogi. Pagājušā gadsimta 20.-30. gados visā Latvijas teritorijā tika rīkotas ebreju jauniešu nometnes. Faktiski tas bija ebreju armijas pirmsākums, kura centrs pēc tam tika pārnests uz Poliju.

Video

Foto

Spriežot pēc tajā ievietotas avīzes Vecernjaja Moskva, kaste Baldones mežā tika aprakta 1940. gada 16. augustā. Visticamāk, Betar dalībnieki vēsturisko liecību noslēpa, glābjoties no tikko kā Latviju okupējušās padomju varas, kura bija naidīgi noskaņota arī pret šīm ebreju organizācijām. Klāt ir pieliktas arī sidrabotas naglas ar nometņu pilsētu nosaukumiem un Latvijā pazīstamu ebreju uzvārdiem.

Atrastā manta ir nodota eksponēšanai Rīgas geto muzejā.

Vēsturiskas liecības saglabājās, tikai pateicoties tam, ka šajā paštaisītajā skārdenē bija ļoti daudz naftalīna. Cik vēl Latvijas zemē glabājās šādas kastes – to neviens nezina.

Kastes aprakšanas vietā kokos iecirstas īpašas zīmes. 76 gadu laikā priedes gan krietni paaugušās. Interesanti, ka kaste tika novietota septiņu soļu krustpunktā no kokiem. Ar laiku entuziasti plāno kārtīgi pārmeklēt visu atraduma apkaimi.

1 komentārs