FOTO un VIDEO: atklāta unikāla izstāde par 120 gadus senu notikumu

1 komentārs

Versija – latvieši! Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā no šodienas skatāma izstāde par unikālu 120 gadus senu notikumu – pirmo latviešu etnogrāfisko izstādi, kas iezīmē pirmos latviešu tautas centienus apzināties un pasniegt sevi kā atsevišķu tautu ar tai raksturīgu kultūru, tradīcijām un identitāti.

120 gadus senais notikums pārsteidz ar savu vērienu un izpildījumu. To varētu salīdzināt ar mūsdienu ekspo izstādi. Par spīti tam, ka tolaik Latvijas teritorija bija Krievijas impērijas sastāvdaļa, Izstādes organizēšanai tika piešķirti 2ha tolaik neapbūvētas teritorijas Kronvalda bulvāra apkaimē. Tās mērķis bija atainot latvieša dzīvi, intereses, kultūru, tradīcijas, nodarbošanos un citus aspektus. Šim nolūkam par tautas ziedotiem līdzekļiem uzcēla deviņus paviljonus.

Izstādes veidošanai eksponāti tika vākti no visas Latvijas. Daļu priekšmetu tolaik ziedoja, citus aizdeva, bet vēl atsevišķus izgatavoja kā miniatūras kopijas. Izstādes veidotāju komandā bija arī jaunie latviešu mākslinieki Vilhelms Purvītis un Jānis Rozentāls, kā arī arhitekts Konstantīns Pēkšēns. Lai pilnībā atspoguļotu latviešu tautu veidoja arī daudz fotogrāfiju, vāca raksturīgos tērpus un vāca ķermeņa aprišu mērījumus.

19. gadsimta beigās antropologi bija izpētījuši, ka latvieši bija vieni no garākajiem eiropiešiem un atpalika tikai no skotiem un norvēģiem. Bet krūšu apkārtmēra ziņā latviešiem sāncenšu nebija.

Video

Kā vienu no paviljoniem īpaši izstādei tolaik uzbūvēja arī jaunā turīgā latviešu saimnieka moderno māju, jo šo sabiedrības daļu uzskatīja par sabiedrības balstu un piemēru.

Pirms 120 gadiem etnogrāfiskā izstāde izpelnījās plašu publikas apbrīnu – to apmeklēja aptuveni 45 tūkstoši cilvēku. Savukārt vēstures muzejā izstāde būs apskatāma vēl gadu, bet tās veidotāji aicina padomāt, kā savu dzīvi latvieši atspoguļotu šodien.

Foto

TOP komentāri

  • Husky
    0 0 0

    Husky

    Kāpēc Krievijas impērija pieļāva tādas izstādes? un pat iespējams atbalstīja ?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl