FOTO: Rīgā piemin Baigā gada upurus un dienu, kad vācu armija atbrīvoja Latviju no sarkanā terora

Komentāri

Tuvojas Baigā gada upuru atceres diena. Pirmajā komunistu okupācijas gadā daudziem pie varas esošajiem “atsprāga” morālās bremzes, un šajā laikā pret Latvijas iedzīvotājiem tika īstenoti prātam neaptverami noziegumi. Par šā baisā perioda beigām tiek uzskatīts 1. jūlijs – diena, kad ienāca vācu armija.

Pirmo padomju okupācijas periodu no 1940. gada 17. jūnija līdz 1941. gada 7. jūlijam piedzīvotās brutālās necilvēcības dēļ tauta nodēvēja par Baigo gadu. Šajā laikā Latvija beidza pastāvēt kā neatkarīga valsts, un vienlaikus ar valsts iznīcināšanu padomju vara sāka vajāt visus, kas jaunajam režīmam nepatika. Represijas izpaudās gan kā slepkavības, izsūtīšanas un aresti ar absurdām, nepamatotām apsūdzībām

Baigajā gadā nogalināto skaitu lēš ap 1355. Kopējais represēto skaits ir aptuveni 21 tūkstotis cilvēku. Padomju okupācijas režīma represijas kulmināciju sasniedza 1941. gada pavasarī – 14. jūnijā, kad notika masveida iedzīvotāju deportācija uz Sibīriju. Preču vagonos izveda vairāk nekā 15 tūkstošus, no kuriem lielākā daļa gāja bojā jau ceļā, daudzi citi – no bada un aukstuma Sibīrijā.

Šā baisā perioda 1. jūlijs vēsturē iegājis divu iemeslu dēļ – šajā dienā 1941. gadā Rīgā ienāca vācu armija, kas iezīmē Baigā gada beigas. Otrs iemesls – kļuva zināms par nogalinātajiem, ko sarkanā vara nošāva Rīgas Centrālcietumā.

Latvijas iedzīvotāji Vācijas armiju sagaidīja ar domām, ka sliktāk vairs nevar būt. Diemžēl izrādījās, ka vienu okupāciju nomainīja cita.

Lasi vēl