FOTO: pretterorisma mācībās pie Ventspils ”teroristi” sagrābj prāmi ar simtiem pasažieru

Pievienot komentāru
FOTO: pretterorisma mācībās pie Ventspils ”teroristi” sagrābj prāmi ar simtiem pasažieru
FOTO: LETA

Ko darīt, ja pašā rīta agrumā uz jūsu kuģa pēkšņi parādās aptuveni simts maskās tērptu, līdz zobiem bruņotu vīriešu? Uz šo jautājumu atbildi šorīt nācās meklēt trim simtiem prāmja pasažieru pie Ventspils. Šis prāmja reiss bija izvēlēts kā mērķis starptautiskās policijas pretterorisma mācībām. 

Pasažieru prāmi no Zviedrijas jūrā netālu no Ventspils sagrābuši teroristi, bet kāds no apkalpes paspējis par to paziņot likumsargiem. Tādēļ tagad policijas specvienības ar ātrumlaivām steidzas ķīlniekus atbrīvot. Tas ir mācību scenārijs.

Mācības saistītas ar ģeopolitisko situāciju – teroristi uzbrūk arvien jaunie mērķiem. Pagājušā gada pretterorisma treniņi Gaismas pilī policistiem likuši saprast – ir svarīgi redzēt tieši, cik ilgā laikā viņiem palīgā var atsteigties kolēģi no kaimiņvalstīm.

 Valsts policijas priekšnieks Ints Ķuzis

Izejot no ostas, Zviedrijā prāmis, kas dodas uz Ventspili, ir nokļuvuši teroristi, ir sagrābti ķīlnieki. Un, iespējams, vienā auto sprādzienbīstami priekšmeti. Būtībā mūsu uzdevums bija neitralizēt šos te teroristus kā no gaisa, tā no ūdens.

Uz prāmja ir 350 nevainīgi civiliedzīvotāji no dažādām valstīm, tādēļ steigšus palīgā tiek izsaukti terorisma apkarotāji no pārējām Baltijas valstīm, kā arī Polijas un Vācijas. Kopā ierodas 171 likumsargs. Kamēr prāmis lēnā gaitā kuģo no Zviedrijas uz Latviju, viņi kopīgi izplāno un trenējas desanta operācijai, bet īsi pirms saullēkta, kad prāmis tuvojas Latvijai, aptuveni desmit ātrumlaivu un vairāki helikopteri iziet jūrā.

Tomēr nezināšana par to, kas viņus sagaida uz klāja, likumsargiem netraucē. Pakaļdzīšanās ilgst apmēram stundu līdz sešas jūras jūdzes no krasta pie apvāršņa parādās teroristu sagrābtais kuģis. Kamēr ātrumlaivas manevrē gar tā sāniem, palīgā piesteidzas papildspēki no gaisa. Tiem jāizpilda sarežģītākais uzdevums – jāizsēdina desantnieki pilnā uzkabē, kuri laivās gaidošajiem policistiem attīrīs ceļu uz klāju un izritinās troses, ar ko uzrāpties uz kuģa.

Lai izvairītos no panikas, visi prāmja pasažieri tika laikus informēti, ka šis nebūs gluži parasts kruīzs. Tādēļ prāmja klājs bija gluži vai izmiris, pirms to savā varā pārņem maskotie policisti. Kad stratēģiski svarīgākās pozīcijas ieņemtas, uzvara ir tikai laika jautājums. Teroristus izdodas pievārēt stundas laikā.