Komentāri

Skaties.lv jau ziņoja, ka Rīgas Domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs  devis vadības uzdevumu pašvaldības izglītības iestādēm par pasākumiem, kas veicami,  lai bērnu ēdināšanā nodrošinātu prioritāti Latvijā ražotām pārtikas precēm. Finanšu ministrija  norāda, ka Rīgas domes priekšsēdētāja Nila Ušakova rezolūcija aicina Rīgas domes amatpersonas uz prettiesisku darbību.

LNT raidījumā ”Dombura studija” Rīgas domes priekšsēdētājs norāda, ka septembrī plānots izstrādāt centralizētu iepirkumu par septiņiem miljoniem eiro pārtikas iegādei Rīgas bērnudārziem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Finanšu ministrija atbildot uz Nila Ušakova uzdevumu norāda, ka  pirkt vietējo ražotāju preces ir Līguma par Eiropas Savienības darbību 34.panta pārkāpums. ES Dalībvalstis var mudināt iegādāties konkrēta veida augļus, dārzeņus un produktus, norādot uz konkrētām to īpašībām pat tad, ja konkrētas šķirnes ir tipiski attiecīgās valsts produkti, ja vien patērētājiem netiek ieteikts iegādāties vietējās preces tikai to izcelsmes valsts dēļ.

Tāpat minētais Rīgas Domes uzdevums ir pretrunā ar Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvu par to, kā koordinēt būvdarbu valsts līgumu, piegādes valsts līgumu un pakalpojumu valsts līgumu slēgšanas tiesību piešķiršanas procedūru un Publisko iepirkuma likumu, kas aizliedz pieprasīt iepirkumos konkrētu ražotāju, zīmolu un konkrētas valsts preces.

Komentējot Finanšu ministrijas lēmumu, Nils Ušakovs LNT raidījumā ”Dombura studija” pauda viedokli, ka Finanšu ministrija neatbild par Publiskajiem iepirkumiem. ”Paldies Finanšu ministrijai par atbalstu gan Rīgas pašvaldībai, gan vietējiem ražotājiem,” norāda Ušakovs.

Finanšu ministrijas paziņojumā norādīts, ka gandrīz visām izglītības iestādēm  jau ir veikti iepirkumi par ēdināšanas pakalpojumu saņemšanu un pārtikas preču piegādēm, tai skaitā arī Rīgas pilsētas pašvaldībā. Rezolūcijā minētais aicinājums ir nācis novēloti, jo, piemēram, Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments jau 19.augustā ir izziņojis rezultātus Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta padotībā esošo skolu ēdināšanas pakalpojumu iepirkumam, kurā ēdināšanas pakalpojums tika iepirkts 30 skolām.

Savukārt, šobrīd izsludinātajos iepirkumos par pārtikas preču piegādēm pirmsskolas izglītības iestādēm ir izvirzītas prasības, kas neatvieglo pārtikas produktu piegādi vietējiem ražotājiem. Piemēram, iepirkuma priekšmets nav sadalīts daļās atbilstoši pārtikas produktu veidiem. Piena produktu ražotājiem nav raksturīgi piegādāt zivis, banānus un desas, līdz ar to potenciālie pretendenti iepirkumos būs pārtikas preču vairumtirgotāji, nevis vietējie ražotāji.

Lauksaimniecības tirgus veicināšanas centra vadītāja Ingūna Gulbe raidījumam atzina, ka Iepirkuma nolikumi ir ļoti sarežģīti, tāpēc katra pašvaldība viņus nespēj uzrakstīt tā, lai dabūtu to, ko viņi ir vēlējušies.

Finanšu ministrijas paziņojumā teikts, ka tiesiskā veidā vietējo ražotāju produktu iepirkumu var veicināt izmantojot zaļā iepirkuma sniegtās iespējas un domājot par sabiedrības veselības veicināšanu, piemēram, ēdinot bērnus, izglītojamos, sociālās aprūpes iestāžu iemītniekus un pacientus ar svaigiem un sezonāliem produktiem. Spēkā esošais tiesiskais regulējums sniedz pietiekami plašas iespējas iekļaut minētos noteikumus gan tehnisko specifikāciju prasībās, gan vērtēšanas kritērijos. Tāpat ir izstrādātas attiecīgas vadlīnijas un ieteikumi, kuru piemērošana šobrīd ir pašu pasūtītāju iniciatīva.

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl