3 komentāri

Emigrantus pēc atgriešanās Latvijā nesagaida skaistas vecumdienas, bet gan Latvijas uzliktais ienākumu nodoklis viņu ārzemēs nopelnītajām pensijām, un šo par netaisnību sauc Eiropas Latviešu apvienība. Lai meklētu risinājumus, šodien emigrantu organizācijas vadība uzrunāja Saeimas Budžeta un nodokļu komisijas deputātus.

Situācijā, kad Latvijas rezidentiem no visām pensijām virs 235 eiro ņem vēl nost 23% ienākumu nodokli, būšot iemesls, kāpēc apstāsies reemigrācija.

Elīna Pinto
Eiropas Latviešu apvienības pārstāve

Trūkst materiālās intereses atgriezties Latvijā, jo veci cilvēki būs labāk nodrošināti citās valstīs.

Eiropas Latviešu apvienība izteica priekšlikumu ņemt vērā to pensijas apmēru, no kura jāsāk maksāt nodoklis, kāds tas ir bijis emigrācijas valstī.

Elīna Pinto
Eiropas Latviešu apvienības pārstāve

Cilvēkiem, kuri nopelnījuši savas pensijas ārvalstīs, būtu tiesības saglabāt to neapliekamo minimumu, kāds būtu piemērojams viņu mītnes zemē, arī atgriežoties Latvijā.

Piemēram, Lielbritānijā pensijas neapliekamais minimums ir 11 tūkstoši mārciņu gadā jeb 916 eiro liela pensija mēnesī, no kuras netiek ņemti nost nekādi nodokļi. Ja latviešu emigranti atgrieztos Latvijā, piedāvājums būtu arī šeit neķerties klāt viņu pensijām. Finanšu ministrija gan uzsvēra, ka nekādā gadījumā pensionārus-emigrantus pēc atgriešanās Latvijā nedrīkst padarīt par priviliģētu grupu. Starptautiskā konvencija par pensijām paredzot, ka seniori maksā iedzīvotāju ienākumu nodokli no pensijām pēc tā tarifa, kurā viņi ir rezidenti. Turklāt emigranti pēc atgriešanās izmanto publisko infrastruktūru, par kuru līdz šim maksājuši Latvijā pastāvīgi dzīvojošie cilvēki.

Astra Kaļāne
FM Tiešo nodokļu departamenta direktore

Un tad ir jautājums – kā mēs paskaidrosim mūsu Latvijas pensionāram, kurš visu mūžu ir strādājis pie virpas, ka viņa pensija ir neapliekama tikai 300 eiro apmērā, savukārt tas ārzemju latvietis, kas ir strādājis kaut kur citur, atbrauc uz šejieni, nemaksā nevienu eiro pašvaldībai, bet viņa pensija ir neapliekama, piemēram, 5000 eiro gadā? Kā mēs to paskaidrosim mūsu iedzīvotājam? No nodokļu taisnīguma politikas viedokļa es neredzu, kā mēs to varētu paskaidrot.

Tiesa gan, līdz šim Latvija ir noslēgusi ekskluzīvu līgumu ar ASV par šo senioru privileģēšanu pēc atgriešanās Latvijā. Viņu pensijām nepiemēro Latvijas iedzīvotāju ienākuma nodokli līdz slieksnim saskaņā ar ASV noteikto neapliekamo minimumu.

TOP komentāri

 • Kristīne
  +1 +1 0

  Kristīne

  Latvijai būs tikai labums, ja pensionāri no ārvalstim agriezīsies Latvijā un tērēs savas pensijas Latvijā pērkot produktus, apgērbu un maksājot par visu veidu servisa pakalpojumiem.
 • uldis
  +1 +1 0

  uldis

  Un kas ir vainīgs pie tā ka latvijas iedzīvotājiem ir jādodas prom no dzimtenes lai varētu dzīvot normāli, nevis eksistēt
 • xio
  0 0 0

  xio

  Un kā paskaidrot Latvijas pensionāriem un nodokļu maksātājiem, kāpēc Latvijā - eirozonas nabadzīgākajā valstī ar mazāko IKP - alga valsts centrālās bankas prezidentam ir lielāka nekā ASV - pasaules bagātākās valsts - centrālās bankas prezidentam?

  Varbūt Kaļānes kundze, kas grib skaidrot Latvijas pensionāriem to, ko viņai neviens neprasa, varētu paskaidrot arī šo jautājumu, jo pensionārs, kas visu mūžu nosēdējis pie virpas, nesaprot, kāpēc viņam no valsts budžeta maksā grašus, kamēr Rimšēvics nabadzīgajā Latvijā no tā paša valsts budžeta saņem lielāku algu nekā viņa kolēģis bagātajā ASV?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl