FKTK ļauj pašlikvidēt “ABLV Banku”, bet stingrā komisijas kontrolē

0 Komentāru

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) otrdien, 12. jūnijā, paziņoja vairāk nekā trīs mēnešu gaidītu lēmumu par “ABLV Bank” pašlikvidācijas plāna izvērtējumu – komisijas padome atbalstījusi bankas iesniegumu par pašlikvidāciju.

Pašlikvidācijas process sāksies trešdien, 13. jūnijā.

FKTK arī apstiprinājusi visus četrus bankas piedāvātos likvidatorus, – Arvīdu Kostomarovu, Andri Kovaļčuku, Elviju Vēberu un Evu Berlausu.

Banka marta sākumā iesniedza FKTK apstiprināšanai “ABLV Bank” pašlikvidācijas plānu. Maksimālai klientu un kreditoru interešu aizstāvībai un, ņemot vērā Eiropas Centrālās bankas (ECB) lēmumu par likvidācijas procesa sākšanu, “ABLV Bank” akcionāri ārkārtas sapulcē 26. februārī nolēma sākt bankas pašlikvidāciju.

Apstiprinātais plāns paredz apmierināt visu kreditoru prasījumus, sākot no noguldītāju 1,5 miljardiem eiro līdz pat akcionāriem.

Lēmuma pieņemšana ieilgusi, jo, pirmkārt, šāds process Latvijā nekad vēl ticis realizēts. Otrkārt, procesu sarežģīja tas, lai izstrādātu kontroles procesus un tādējādi, izmaksājot kreditoriem naudu, netiktu pieļauta faktiski naudas atmazgāšana. Tādējādi komisijas vadītājs Pēteris Putniņš cer, ka tiks noskaidrosies patiesība par to, vai bankā atradās vai neatradās netīrā nauda.

To, ka process kavējās, jo arī politiķi vēlējās pārliecināties par kontroli, LNT Ziņām apliecināja arī finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

“Pieņemu, ka FKTK pirms lēmuma pieņemšanas ņem vērā to, ko mēs no savas puses esam lūguši, ka ir jāpastiprina valsts un FKTK puses kontrole pār bankas pašlikvidācijas procesu, lai būtu pārliecināti, ka neviens mels eiro neizies no bankas un neaizies atpakaļ negodīgu cilvēku rokās,” min Reizniece-Ozola.

Turpmākajos mēnešos sāksies bankas likvidācijas plāna detalizēta izstrāde, un kreditori savus prasījumus varētu sākt saņemt ne ātrā kā ap gadu miju. FKTK vadītājs prognozē, ka process varētu ilgt piecu gadus.

“Noguldītājiem nauda pagaidām virs garantētā apjoma izmaksāta netiks. Tas notiks tikai tad, kad tiks izstrādātas detalizētais lielais pašlikvidācijas plāns un tikai pēc tam, kad kontroles sistēma būs sākusi strādāt. Pirmkārt, paies kādi trīs līdz četri mēneši, kamēr tiks izstrādāts plāns. Un vēl pa virsu jāliek kādi mēneši, kamēr tiks apstrādāta pirmā informācijas plūsma, lai var tikt līdz pirmajām izmaksām. Tagad ir tāds klusā darba periods, uz gada miju varētu sākties reālā darbība,” skaidro Putniņš.

“ABLV Bank” ir paziņojusi, ka Kreditoru pieprasījumu pieņemšana sāksies trīs dienas pēc bankas licences anulēšanas. Tad notiks kreditoru pieteikumu pārbaude un veidoti to saraksti un lielajiem kreditoriem naudas izmaksa varētu sākties šogad decembrī. “ABLV Bank” pārstāvji uzskata, ka līdz 2020.gada beigām varētu būt izmaksāti jau ap 95% no visa noguldījumu apmēra.

Ar FKTK pieņemto lēmumu ir oficiāli apstiprināts līdz šim lielākais kredītiestādes likvidācijas process Latvijā. Tā laikā jālikvidē banka, kuras aktīvu apjoms šobrīd ir ap 2,4 miljardi eiro.

Bankai problēmas radās pēc ASV Finanšu ministrijas Finanšu noziegumu apkarošanas institūcijas februārī pavēstītā, ka tā plāno noteikt sankcijas “ABLV Bank” par naudas atmazgāšanas shēmām, kas palīdzējušas Ziemeļkorejas kodolieroču programmai, kā arī nelegālām darbībām Azerbaidžānā, Krievijā un Ukrainā. “FinCEN” publiskotajā ziņojumā tāpat teikts, ka “ABLV Bank” vadība līdz 2017. gadam izmantojusi kukuļdošanu, lai ietekmētu amatpersonas Latvijā, cenšoties novērst pret to vērstas tiesiskas darbības un mazinātu draudus savām augsta riska darbībām.

0 Komentāru