FKTK aicina “Olainfarm” ievērot akcionāru tiesības sapulču sasaukšanā; starptautiskie investori aicina iesaistīties valdību

0 Komentāru
FKTK aicina “Olainfarm” ievērot akcionāru tiesības sapulču sasaukšanā; starptautiskie investori aicina iesaistīties valdību
LITA KRONE, LETA

Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) aicina zāļu ražotāju AS “Olainfarm” ievērot akcionāru tiesības sapulču sasaukšanā, informēja komisijas pārstāve Ieva Upleja.

Saistībā ar plašsaziņas līdzekļos pieejamo informāciju, kā arī Oficiālajā regulētās informācijas centralizētās glabāšanas sistēmā publicēto informāciju par 1.aprīlī plānotās “Olainfarm” akcionāru sapulces atsaukšanu, saredz akcionāru tiesību aizskārumu un tāpēc aicina “Olainfarm” ievērot akcionāru tiesības akcionāru sapulču sasaukšanā.

Upleja atgādināja, ka publiski pieejamā informācija liecina, ka “Olainfarm” akcionāru sapulce pēdējā brīdī tika atsaukta, jo akcionāru sapulces sasaukšanas pieprasījumu parakstījušās personas nav “Olainfarm” akcionāri un nav “Olainfarm” akcionāru reģistrā, līdz ar to “Olainfarm” vadības ieskatā sapulce tika sasaukta nepamatoti.

Vienlaikus FKTK skaidro, ka atbilstoši Komerclikuma 228.pantam no uzrādītāja akcijām izrietošās tiesības ir personai, kuras finanšu instrumentu kontā akcija iegrāmatota saskaņā ar Finanšu instrumentu tirgus likuma noteikumiem. Atbilstoši likumam centrālais vērtspapīru depozitārijs nosaka kārtību, kādā akciju sabiedrība akcionāru saraksta sastādīšanai noskaidro akcionārus, kuriem ieraksta datumā pieder akcijas.

Tāpat Upleja norādīja, ka Centrālā vērtspapīru depozitārija noteikumos norādīta kārtība, kādā tiek sagatavota informācija par akcionāriem, kas tiesīgi piedalīties akcionāru sapulcēs. Atbilstoši šiem noteikumiem Baltijas vienotais depozitārijs “Nasdaq CSD SE” izdod norādes visiem attiecīgajiem tā dalībniekiem un pieprasa sniegt informāciju par akcionāriem. “Nasdaq CSD SE” sastādītajā akcionāru sarakstā iekļauj informāciju, ko sniedz tā dalībnieks.

Kā norāda FKTK, situācijā, kad “Nasdaq CSD SE” veidotajā akcionāru sarakstā iekļauts dalībnieks un tā turējumā esošais akciju skaits, par akcionāru būs uzskatāma tā persona, kuras ieguldījumu brokeru sabiedrībā vai kredītiestādē atvērtajā finanšu instrumentu kontā ir veikts iegrāmatojums par attiecīgajām akcijām. Līdz ar to šādā gadījumā Komerclikuma 270. panta pirmajā daļā minētās tiesības prasīt akcionāru sapulces sasaukšanu var īstenot persona, kuras ieguldījumu brokeru sabiedrībā vai kredītiestādē atvērtajā finanšu instrumentu kontā ir veikts iegrāmatojums.

FKTK skaidroja, ka tādējādi var būt situācija, ka “Nasdaq CSD SE” sagatavotajā akcionāru sarakstā neparādās konkrēts akcionārs, bet parādās ieguldījumu brokerus sabiedrība vai kredītiestāde, kas tur šī akcionāra akcijas. Upleja uzsvēra, ka tas nenozīmē, ka akcionāram īpašumā nav akciju.

FKTK ieskatā, emitenta valdei, jau saņemot pieprasījumu sasaukt akcionāru sapulci, jāpārliecinās par to, vai prasījumu iesniegušās personas ir konkrēta emitenta akcionāri. To var izdarīt divos veidos – pārliecinoties, ka šī persona ir iekļauta “Nasdaq CSD SE” sagatavotajā akcionāru sarakstā, vai, ja šī persona nav iekļauta minētajā akcionāru sarakstā, pieprasot attiecīgajām personām finanšu instrumentu konta izrakstu, kas apliecina akciju piederību.

Tikmēr “Olainfarm” padomes priekšsēdētājs Pāvels Rebenoks aģentūrai LETA apliecināja, ka kompānijas starptautiskie akcionāri vērsušies ar vēstuli pie premjera Krišjāņa Kariņa (JV), tieslietu ministra Jāņa Bordāna (JKP), ekonomikas ministra Ralfa Nemiro (KPV LV), iekšlietu ministra Sanda Ģirģena (KPV LV) un ārlietu ministra Edgara Rinkēviča (JV), paužot satraukumu par notiekošos situāciju.

Vēstulē starptautiskie institucionālie akcionāri no ASV, Zviedrijas un Igaunijas pauda izbrīnu par esošo situāciju, kurā, neraugoties uz uzņēmuma oficiālajiem lēmumiem un paziņojumiem biržā, akcionāri “vienpersoniski un spontāni” sasaukuši akcionāru sapulci jau nākamo pirmdien, 1.aprīlī.

Papildus īsajiem termiņiem, starptautiskos investorus satrauc tas, ka, aicinot sasaukt šādu sapulci, netiek izmantoti nekādi oficiālās saziņas līdzekļi, izņemot preses relīzi vietējā valodā. “Turklāt minētā akcionāra precīzās īpašumtiesības SIA “Olmafarm” šobrīd tiek apstrīdētas dažādās tiesu instancēs. Saskaņā ar starptautiski ievēroto labo praksi, šādam akcionāram tiktu liegtas balsstiesības, kamēr situācija nav atrisināta tiesu sistēmas ietvaros,” pausts vēstulē.

Investori vēstulē lūguši Latvijas amatpersonas un iestādes, tostarp Uzņēmumu reģistru, ievērot un respektēt likumus, kuru mērķis ir aizsargāt visu akcionāru, tostarp starptautisku investoru, intereses, lai “Latvija saglabātu drošas un vēlamās investīciju vietas, godīgas Eiropas Savienības un starptautiskās sabiedrības dalībvalsts reputāciju”.

Aģentūra LETA jau vēstīja, ka “Olainfarm” valde paziņojusi, ka ir atcēlusi 1.aprīlī plānoto akcionāru ārkārtas sapulci, jo, pārbaudot akcionāru sarakstus, atklājies, ka pieprasījumam par tās sasaukšanu, ko izteica “Olainfarm” bijušā īpašnieka Valērija Maligina, kurš mira 2017.gada decembrī, vidējā meita Nika Saveļjeva un jaunākās meitas Annas Emīlijas Maliginas aizbildne Signe Baldere-Sildedze, nav juridiska pamata, proti, pieprasījumu parakstījušās personas nav “Olainfarm” akcionāri un neatrodas uzņēmuma akcionāru reģistrā.

Savukārt “Olainfarm” lielākais akcionārs SIA “Olmafarm”, kuras īpašnieces vienādās daļās ir Maligina meitas Irina Maligina, Anna Emīlija Maligina un Saveļjeva, aicinājis akcionārus ierasties uz iepriekš izsludināto akcionāru ārkārtas sapulci 1.aprīli, norādot, ka “Olainfarm” valde ir pakļāvusies padomes nelikumīgam spiedienam un, klaji ignorējot normatīvus, publiskojusi paziņojumu par akcionāru sapulces atsaukšanu.

Tikmēr “Olainfarm” padomes loceklis Mārtiņš Krieķis aģentūrai LETA uzsvēra, ka kompānija aicina akcionārus “neļauties dezinformācijai un nepiedalīties reideru organizētā mēģinājumā ieviest haosu vienā no lielākajiem Latvijas uzņēmumiem”.

Krieķis pauda uzskatu, ka, izplatot aicinājumu rīkot prettiesisku akcionāru sapulci, notiek darbība to personu interesēs, kuras faktiski jau iegādājušās divu “Olainfarm” mantinieču akcijas, ar mērķi aizmuguriski sagrābt varu uzņēmumā. “Šāda rīcība ir pretēja gan Valērija Maligina pēdējai izteiktajai gribai, gan arī klaji ignorē akciju sabiedrības valdes vienbalsīgi pieņemto lēmumu,” viņš sacīja.

“Olainfarm” akcionāri ārkārtas sapulcē 1.aprīlī plānoja lemt par izmaiņām padomes sastāvā – akcionāru ārkārtas sapulces darba kārtībā iekļauti jautājumi par padomes vēlēšanām, par atlīdzības noteikšanu padomes locekļiem, kā arī par revīzijas komitejas atsaukšanu, jaunas revīzijas komitejas ievēlēšanu un atlīdzības noteikšanu revīzijas komitejas locekļiem.

Tikmēr lielo akcionāru strīdu dēļ birža “Nasdaq Baltic” no 1.aprīļa apturējusi tirdzniecību ar “Olainfarm” akcijām, liecina biržas paziņojums. Lēmums par tirdzniecības atjaunošanu tiks paziņots nekavējoties pēc tā pieņemšanas.

“Olainfarm” nodarbojas ar gatavo zāļu formu, farmaceitisko preparātu un uztura bagātinātāju, kā arī ar ķīmisko vielu un aktīvo farmaceitisko ingredientu ražošanu. Kompānijas akcijas kotē “Nasdaq Riga” oficiālajā sarakstā.

0 Komentāru