Fiskāla disciplīnas padome: nepieciešams izvērtēt visus nodokļu atvieglojumus, neefektīvie – jāatceļ

1 komentārs

Fiskālās disciplīnas padome nākusi klajā ar aicinājumu valstī celt nodokļu slogu, laika gaitā faktiski piespiežot pārtraukt mikrouzņēmumu darbību, atceļot virkni nodokļu atvieglojumu un jaunus neieviešot. Tas viss – lai nodrošinātu, ka netērējam vairāk nekā nopelnām.

Fiskālās disciplīnas padome secina, ka 2018. gada nodokļu reformas dēļ budžetā netika iekasēti 245 miljoni eiro 2018. gadā un gandrīz 400 miljoni eiro 2019. gadā, kas ir attiecīgi 0,8% un 1,3% iekšzemes kopprodukta. Turpmāk būtu jāsasniedz nodokļu sloga mērens pieaugums. To plānots izdarīt ar dažādām metodēm, piemēram, turpināt pasākumus mikrouzņēmuma režīmā nodarbināto skaita samazināšanai, kā arī samazināt atvieglojumus.

“Nepieciešams izvērtēt visus nodokļu atvieglojumus, kas ir sistēmā. Atcelt neefektīvus atvieglojumus, neieviest jaunus,” saka Fiskālās disciplīnas padomes priekšsēdētāja Inna Šteinbuka.

Nodokļu sistēmas īstermiņa mērķis varētu būt palielināt Latvijas nodokļu slogu no pašreizējiem 31% līdz 33% – 35% no IKP. Vidējā termiņa mērķis varētu būt tuvināt un noturēt nodokļu slogu zem vidējā Eiropas Savienības (ES) rādītāja, kas 2018. gadā bija 40,3% pret IKP.

“Esam konsultējušies ar profesionāļiem. Tas bija slēgts pasākums, nebija domāts masu medijiem, bet gribējām pārliecināties, ka mūsu pētījumam ir racionāls grauds, ka tas neiet pretrunā ar citu profesionāļu domām,” norāda Šteinbuka, kura uzskata, ka jāturpina samazināt nodokļu slogu darbaspēkam, to pārnesot uz kapitālu, patēriņu un vides nodokļiem, tādējādi turpinot nevienlīdzības mazināšanas un konkurētspējas palielināšanas politiku.

1 komentārs