Fiktīvos lauksaimniecības tehnikas darījumos no zemniekiem izkrāpti vairāk nekā 40 000 eiro

4 komentāri
Fiktīvos lauksaimniecības tehnikas darījumos no zemniekiem izkrāpti vairāk nekā 40 000 eiro
FOTO: LETA

Krāpnieku slazdos iekritušas vairākas zemnieku saimniecības, kas fiktīviem tirgotājiem par lauksaimniecības tehniku pārskaitījušas vairākus desmitus tūkstošus latu. Noziedznieki internetā piedāvāja pārdot traktorus un citu tehniku, kuras tiem nemaz nav un saņēma avansa maksājumus. Policija sākusi kriminālprocesu, tikmēr lauksaimnieku organizācijas aicina zemniekus nebūt lētticīgiem.

Tuvojoties lauku darbu sezonai, zemnieki steidz papildināt savu lauksaimniecības tehnikas parku. Jauni traktori un cita zemes apstrādes tehnika ir dārgs prieks, tāpēc, taupot naudu, lauksaimnieki meklē iespējas pie agregātiem tikt lētāk, un te savu nišu atraduši krāpnieki.

Pēdējā gada laikā policijai ir zināmi 12 gadījumi, kuros zemnieki ir tikuši apkrāpti, pieprasot maksāt avansa maksājumu par lauksaimniecības tehniku. Avanss tika saņemts, bet tehnika pārdevēja rīcībā nemaz nav bijusi. Faktiski pircēji ir maldināti un no viņiem ir izkrāpta nauda.

Krāpniekus policija turpina meklēt, ir sākts kriminālprocess, tomēr plašāku informāciju izmeklēšanas interesēs tā pašlaik nesniedz.

Tās ir personas, kuras darbojas savā starpā saskaņoti, izvieto bildes, kas bieži vien atrastas internetā, it kā viņiem piederošiem traktoriem. Veids, kā viņi pievilina – ir norādot zemāku cenu nekā patiesībā ir šādai tehnikai.

Brīdī, kad zemnieks ar pārdevēju sazinājies, kā apliecinājums interesei par darījumu no zemnieka pieprasīts avansa maksājums. Izrakstīts fiktīvs rēķins, un tiklīdz nauda ieskaitīta, pārdevējs pazudis.

Lauksaimnieku organizācijās norāda, ka neviens zemnieks, kas iekritis, pie viņiem nav vērsies, tomēr krāpnieku aktivitātes neesot pārsteigums, īpaši tāpēc, ka pašlaik lauksaimniecības tehnikas iegādei pieejams dāsns Eiropas līdzfinansējums. Krāpniecība gan vairāk iespējama lietotas tehnikas tirgū.

Neesošas tehnikas tirgošana turklāt nav vienīgā krāpnieku rūpala. Lētticīgi zemnieki tiek meklēti teju katrā lauksaimniecības jomā.

Krāpnieciski darījumi ar lauksaimniecības tehniku fiksēti visos Latvijas reģionos, zemniekiem nodarīti zaudējumi kopumā 43 000 eiro apmērā.