Farmaceitiskās vielas nonāk Baltijas jūrā! Piesārņojums, kura negatīvā ietekme ir zināma, bet nav pietiekami pētīta

1 komentārs

Kā pasargāt Baltijas jūru no farmaceitisko vielu klātbūtnes? Ar šo uzdevumu turpmākos trīs gadus būs nodarbināti Baltijas jūras reģiona valstu pētnieku prāti.

Šī ir jauna vides piesārņojuma problēma. Jo, kā izrādās, notekūdeņu attīrīšanas iekārtas ar to nespēj tikt galā.

Baltijas jūras krastos dzīvo 85 miljoni cilvēku. Viņiem, lietojot zāles, tajās esošās farmaceitiskās vielas no organisma tiek izvadītas un nonāk apkārtējā vidē.

Tas ir jauna veida piesārņojums, kura negatīvā ietekme uz cilvēku un dzīvnieku veselību ir zināma, tomēr detalizēti pētījumi nav veikti, lai taptu konkrēta rīcībpolitika vides aizsardzības jomā.

Šobrīd septiņas Baltijas jūras reģiona valstis – būtībā visas, izņemot Lietuvu un Baltkrieviju, ķērušās klāt šīs problēmas novēršanai, īstenojot trīs gadu ilgu pētījumu. Būtiskākais būs saprast – kādas ir efektīvākās metodes notekūdeņu attīrīšanas iekārtu uzlabošanai, jo tieši caur tām pamatā farmaceitiskās vielas nonāk vidē.

Tieši tāpēc ”Rīgas ūdens” ļāvis zinātniekiem strādāt savās attīrīšanas ietaisēs, piebilstot, ka Eiropas Savienības noteiktos normatīvus notekūdeņu attīrīšanas jomā uzņēmums gan šobrīd pildot godam.

Pētnieki uzskata, ka nepieciešams veikt izmaiņas gan esošajās tradicionālajās notekūdeņu attīrīšanas metodēs, piemēram, izmantojot ozonēšanu vai attīrīšanu ar aktivēto ogli, un tas arī pētījuma ietvaros Zviedrijas un Vācijas attīrīšanas iekārtās tiks pārbaudīts, gan izglītot sabiedrību par veco, neizlietoto zāļu utilizāciju.

Pētnieki norāda, – vēl viena būtiska problēma ir lauksaimniecībā, proti, lopkopībā  izmantojamie medikamenti.

Tieši antibiotikas videi nodara vislielāko postu. Tās veicina antibakteriālo rezistenci, kuras sekas – cilvēkiem uzbrūk aizvien bīstamākas baktērijas un nepieciešams arvien stiprākas un stiprākas antibiotikas, lai ar šīm baktērijām cīnītos.

1 komentārs