“Facebook” slēdz lapu “Saskaņa Online”, par kuru aktīvi ziņojuši sociālā tīkla lietotāji

7 komentāri
“Facebook” slēdz lapu “Saskaņa Online”, par kuru aktīvi ziņojuši sociālā tīkla lietotāji
Foto: LETA

Arī Latvijā ir bažas par vēlēšanu ietekmēšanu un negodprātīgu politiķu rīcību. Partijas par sevi atgādina ne tikai ar reklāmām mājas pastkastītē, bet arī sociālajos tīklos.

Atbildīgajām iestādēm esot visai grūti kontrolēt, cik katrs politiskais spēks patiesībā tērē aģitācijai digitālajā vidē. Daži negodprātīgas rīcības piemēri gan ir īpaši kliedzoši.

Partija “Saskaņa” iepriekš nepolitiska satura lapu sāka izmantot sevis reklamēšanai, taču panāca pretēju efektu – lapa tagad ir slēgta. Par tādas lapas kā “Riga Online” jeb “Saskaņa Online” kādreizējo esamību tagad vien liecina daudzie sociālā medija “Facebook” lietotāju ieraksti, jo pati lapa ir dzēsta.

Ieraksti liecina par cilvēku sašutumu, kā populāra, sākotnēji nepolitiska lapa, pēkšņi pārtapusi par politiskā spēka “Saskaņa” reklāmas lapu un paši lietotāji – neviļus par “Saskaņas” sekotājiem.

Lietotāji par negodīgu rīcību var sūdzēties “Facebook”, un, izrādās, ka medija uzturētāji to ņem vērā. Ar “Facebook” aktīvi mēneša garumā kopā ar Valsts kanceleju sazinājās arī žurnāliste Inga Spriņģe, kura ilgstoši pēta galvaspilsētā valdošās partijas aktivitātes sociālajos tīklos.

Inga Spriņģe
pētnieciskās žurnālistikas centra “Re:Baltica” žurnāliste

Cilvēki mums iesūtīja informāciju par to, ka “Riga Online” lapa ir pārtapusi par “Saskaņa Online”. Līdzīga bija lapa “Dali Cafe”, kas piederēja Ušakova kunga otrajai sievai, tā arī pārtapa par “Saskaņa Cafe”.

Šī laba rīcība no “Facebook” puses, jo tas parāda, ka nedrīkst ar šādiem negodīgiem paņēmieniem, piemānot cilvēkus, veidot šādas politiskās lapas.

Šīs lapas tika izveidotas vismaz gadu iepriekš. Apzināti un sistemātiski tika vākts sekotāju skaits.

Komentāru no partijas “Saskaņa” TV3 Ziņām iegūt visas dienas laikā neizdevās – partijas vadītājs Nils Ušakovs pašlaik ir atvaļinājumā, savukārt Saeimas frakcijas vadītājs Jānis Urbanovičs parlamentā nebija nedz atrodams, nedz atbildēja uz zvaniem un īsziņām.

Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kas aprīlī tikās un runāja ar “Facebook” pārstāvjiem par partiju reklāmām, TV3 Ziņām pauda, ka šis gadījums neesot KNAB rīcības rezultāts.

Lai arī likuma burts, pārdēvējot vienu “Facebook” lapu par citu, nav pārkāpts, sabiedrība par atklātību “Delna” šajā precedentā saredz ētikas pārkāpumu.

Liene Gātere
“Delna” direktora pienākumu izpildītāja

Ir vēlētāji, kuri nav izlēmuši. Ja viņi šādai lapai ir piesekojuši, tad viņi tās ziņas dabū. Tas var ietekmēt to izvēli, ko viņi beigās izdara.

Priekšvēlēšanu uzraugiem būtu jāveic nopietnākas pārbaudes, kas notiek digitālā vidē un prasīt atskaites par to, ko viņi tur dara.

“Delna” atgādina, ka priekšvēlēšanu laikā jābūt sevišķi vērīgiem un redzot aizdomīgu aģitāciju, par to ziņot.
7 komentāri