Esmu lepns dzīvot starp jums, esmu lepns dzīvot Latvijā, pauž Vējonis

9 komentāri
Esmu lepns dzīvot starp jums, esmu lepns dzīvot Latvijā, pauž Vējonis
FOTO: LETA

”Šovakar mēs svinam! Svinam par godu mūsu tēvzemei un tās brīvībai! Svinam to, ka pirms 97 gadiem Latvijas patrioti, nebaidoties no sveša un naidīga karaspēka varas, pulcējās Nacionālajā teātrī, lai pieņemtu vēsturisku lēmumu, kuru vadīja tikai viena doma – vien būdami brīvi, latvieši spēs pastāvēt. Vien būdami brīvi, mēs spēsim attīstīties kā nācija. Vien brīvai tautai pieder sava valsts,” uzrunājot Latvijas iedzīvotājus, sacīja Valsts prezidents Raimonds Vējonis.

”Šodien, atskatoties uz visu, ko esam piedzīvojuši un pārdzīvojuši, redzam, ka brīvība dzimtajā zemē ir viena no lielākajām vērtībām cilvēka dzīvē. Pateicoties brīvībai, mums ir mājas, kurās veidot stipras ģimenes; mums ir zeme, kurā pelnīt iztiku; mums ir miers, kurā varam mīlēt.”

”Tikai, esot brīvi, mēs varam attīstīties gan kā indivīdi, gan kā nācija. Šī ir lielākā vērtība, kura mums dota, tāpēc šodien – dzimtenes un tautas brīvības svētkos – godināsim varoņus, kas izcīnījuši mūsu neatkarību. Pateiksim paldies viens otram un izbaudīsim kopā būšanu šajos nozīmīgajos svētkos.”

”Atcerēsimies, ka ne tikai svinību reizē, bet arī ikdienā mums jāiedvesmo vienam otru nest šīs vērtības tālāk. Katru gadu svinot, mēs apliecinām, ka joprojām ir svarīgi būt kopā, piedalīties un nodot šīs vērtības nākamajām paaudzēm. Lai mūsu diženā valsts un tauta pastāvētu mūžam! Tādējādi mēs apliecinām pateicību Dievam un cieņu senčiem par mūsu brīvību, izrādām mīlestību pret savu dzimteni un līdzcilvēkiem, novērtējam un lepojamies ar to, ko esam sasnieguši.”

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Paldies Latvijas valsts atjaunotājiem, Augstākās Padomes deputātiem, kuru drosme un ticība valstiskās neatkarības atjaunošanai pirms 25 gadiem pavērsa Latvijas vēstures gaitu brīvības virzienā. Viņi toreiz nebaidījās balsot par Latviju. Tieši šo vērtību saglabāšana no paaudzes paaudzē ir mūsu valsts jēga un augstākais uzdevums, lai mēs kā brīva nācija savā dzimtenē būtu viens otram atbalsta plecs un palīgs. Tikai tad, ja iestāsimies viens par otru, Latvija būs stipra. Tas ir spēks, kurš liek mums justies droši un padara stiprākus. Tā ir pārliecība, ka līdzcilvēku sirdis, gluži kā mūsējās, pukst par Latviju, par tās iedzīvotāju laimi un labklājību. Tas liek mums kopīgi atbalstīt tos, kam iet grūtāk; kopīgi priecāties par Latvijas cilvēku sasniegumiem; kopīgi uzmundrināt tos, kas uzsāk ko jaunu un neparastu.

”Arī mūsu paaudze ir paveikusi varoņdarbu un godam nesusi pirms 97 gadiem 18. novembrī iedegto brīvības lāpu. Būdami vienoti un drošsirdīgi, esam atjaunojuši mūsu valsts neatkarību, panākuši strauju ekonomisko attīstību, ieņēmuši savu vietu Rietumu sabiedrībā, pašaizliedzīgi pārvarējuši daudzas grūtības, kā arī stiprinājuši mūsu valsts drošību. Tādēļ nav pamata justies mazvērtīgiem un vājiem, jo mēs esam tie, kas padara valsti stiprāku no dienas uz dienu.”

Novērtēsim to, ko esam paveikuši! Novērtēsim to, cik skaistā, zaļā un unikālā valstī mēs dzīvojam. Novērtēsim to, cik talantīgi cilvēki ir mums apkārt, un teiksim ar lepnumu: Latvija šodien iet droši un pārliecināti to attīstības ceļu, kuru tai bija iecerējuši mūsu valsts dibinātāji.

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Šī atbildība uzliek arī pienākumus. Ja vēl nesen mēs varējām atrunāties ar pieredzes trūkumu, tad šodien šādām atrunām vairs nav pamata. Kā nobrieduši un pilntiesīgi eiropieši, mēs paši atbildam par savu rīcību un nākotni. Neviens mūs nespiež un neko mums nediktē. Mēs paši pieņemam atbildīgus lēmumus valsts ilgtermiņa interesēs, nevis mirkļa izdevības vai skaista žesta labad. Mēs nespēlējamies ar savu nākotni. Redzam, ka šodienas pasaulē sava – brīva un patstāvīga – valsts ir liela privilēģija. To skaudri apzinās cilvēki, kas šodien pamet savas mājas un dodas bēgļu gaitās, bēgdami no kara un terora.

”Atmosfēra Eiropā ir mainījusies. No jauna sajūtam gaisā agresijas, terorisma un jauna aukstā kara draudus. Pasauli ir satricinājis nežēlīgs teroristu uzbrukums mūsu sabiedrotajiem Francijā. Izsaku visdziļāko līdzjūtību nogalināto tuviniekiem un visai Francijas tautai. Aizlūgsim klusībā par nogalināto dvēselēm.”

”Mēs šos notikumus nedz ignorējam, nedz arī krītam izmisumā, jo tas nebūtu Latvijas vārda cienīgi. Tādēļ rūpīgi domājam un pamatīgi strādājam, lai nevienam neienāktu prātā pacelt roku pret Latvijas valstiskumu. Mums ir jānovērtē arī sabiedroto atbalsts. Turklāt tie šodien nav tikai vārdi, bet gan reāla gatavība stāvēt mums līdzās.
Tomēr atcerēsimies, ka labākā garantija drošībai ir mūsu pašu attieksme – spēja atbalstīt līdzcilvēkus un savu valsti ikdienā. Uzmundrināt vienam otru, neskaust, strādāt godprātīgi un cienīt mūsu valsts pamatvērtības. Šāds ikdienas patriotisms ir tikpat nozīmīgs.”

FOTO: LETA

FOTO: LETA

Mums reizēm joprojām ir grūti pateikt citiem labus vārdus. Paužot prieku par Latvijas cilvēku veiksmēm, mēs dažkārt jūtamies neveikli. Tomēr pozitīva attieksme pret saviem līdzcilvēkiem, mūsu atbalsts un lepnums par savu valsti ikdienā parāda to, kas esam un cik svarīga katram no mums ir Latvija un tās attīstība. Atcerēsimies, ka Latvija nav sākusies kā nasta vai smags pienākums. Tā ir sākusies kā prieks! Prieks par to, ka mēs varam dzīvot brīvā valstī, bez svešu varu virskundzības. Šim priekam vispirms ir jādzimst katrā no mums un cilvēku savstarpējās attiecībās, viņu lepnumā par savu piederību Latvijai un tās sasniegumiem.

”Tāpēc šodien ar patiesu prieku un cildinājumu vēlos pateikties visiem par paveikto. Jūs esat tie varoņi, kas ik dienu padara valsti stiprāku un drošāku – jūs esat Latvija! Pateiksim paldies viens otram, teiksim to skaļi un savās sirdīs. Izbaudīsim šos svētkus ar pateicību, prieku un mīlestību vienam pret otru un savu dzimteni! Patlaban mēs stāvam Brīvības pieminekļa pakājē – godinot šo mūsu valstiskuma, tautas vienotības, neatkarības un brīvības simbolu. Šogad tam aprit 80 gadu jubileja, un šovakar tas iezaigosies sevišķi spoži. Lai pāri Latvijas zemei mirdz neizdziestošās zvaigznes Brīvības piemineklī un šo zvaigžņu mirdzums mūžam ir ceļa rādītājs mūsu tautas gaitām! Esmu lepns dzīvot starp jums! Esmu lepns dzīvot Latvijā! Dievs, svētī Latviju un tās cilvēkus!”
9 komentāri