2 komentāri

Tie 250 Tuvo Austrumu un Āfrikas ieceļotāji, kuri ieradīsies Latvijā, nebūs bēgļi, kā tos neprecīzi sauc sabiedrībā, bet gan patvēruma meklētāji, kuri tikai lūgs, lai Latvija tos atzītu par bēgļiem. Šim statusam līdzi nāk pabalsts un aizsardzība. Taču ukraiņiem tā tiek atteikta. 

Tikai tie ukraiņi, kuri šeit nopērk īpašumu, iekārtojas darbā vai apmetas pie radiniekiem, var aizmukt no kara dzimtenē. TV3 Ziņas turpina rubriku Patvērums Latvija.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Inna un Romāns Latvijā ieradās ziemas vidū. Februāris, vēss, bet abu ukraiņu uzmanību saista tikai tas, ka mājām nav kondicionieru. Sapratuši – vasaras te nebūs tik siltas kā mājās, taču atpakaļ skatīties sev nav ļāvuši.

Mēs lēmumu pieņēmām spontāni. Piezvanīju sievai no darba un paziņoju – mēs šodien aizbraucam! Kāpēc? Tāpēc, ka tieši tai dienā atjaunoja dzelzceļa satiksmi uz Kijevu. Tiesa, par aizbraukšanu bijām domājuši ilgi, pusotra gada garumā. Aiz sevis nācās atstāt ļoti daudz. Pirmkārt, tuvos, mājvietu, darbu. Visu pametām, paņēmām divus koferus un devāmies uz vilcienu.

Caur Baltkrieviju patvēruma meklētāji nonāca līdz Latvijas robežai. Vīzu nebija, kabatā 70 dolāru. Palūdza patvērumu, un no Daugavpils ar autobusu nokļuva Muceniekos, kur jau atlika vien gaidīt – uzņems kā bēgļus vai sūtīs atpakaļ.

Mums atteikumu patvērumam neviens nedeva, bet mēs jau painteresējāmies, vai vispār ukraiņiem dod patvērumu, un uzzinājām, ka statusu nedabūsim. Labākajā gadījumā tikai alternatīvo statusu, bet uz valsts kakla negribējām sēdēt. Esam veseli cilvēki, gatavi strādāt un paši sevi uzturēt.

Pagājušajā gadā, kad Krievija okupēja Krimu, patvērumu lūdza 75 ukraiņi. Šogad – vēl 35. Taču atbilde visiem ir viena.

Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes pārstāve Santa Jonāte

No Ukrainas patvēruma pieprasījumus esam saņēmuši ievērojamā skaitā, bet neviena nav apmierināta. Iemesls – juridiski nav atzīts karastāvoklis. Otrkārt, Ukrainā ir konflikta skartās zonas, un iedzīvotājiem ir iespējams migrēt uz zonām, kur nav karadarbības.

Par šādu Latvijas pozīciju, vienlaikus gatavojoties uzņemt Āfrikas un Sīrijas bēgļus, sašutis Ukraiņu kongress Latvijā.

Pērn 1199 ukraiņi saņēma uzturēšanās atļaujas, šogad – vēl 96. Viņu vidū ir arī Inna un Romāns, kuri atrada darbu kā dārznieki, tāpēc drīkstēja šeit palikt. Īrē dzīvokli Rīgā un mācās latviešu valodu, lai gan itin labi varētu iztikt, runājot tikai krieviski.

Valsts taču ir Latvija! Nacionālajai valodai jābūt latviešu, nevis krievu valodai. Tas ir autoritātes jautājums. Jā, veco paaudzi, kas šeit dzīvoja padomju laikos, var saprast, bet jaunatne, piecpadsmitgadniece nerunā krieviski. Pat nesaprot! Tas ir patīkami. Lepnums jūtams!

Krievija melo, abi vairākkārt atkārto. Taču vairums viņu kaimiņu un draugu tomēr izvēlējās – ja mukt, tad uz austrumiem. Tur mūs labāk sapratīs. No dzimtās Luhanskas šie abi ir aizbraukuši uz visiem laikiem.

Vai skumji? Romāns atbild – nē, drīzāk aizvainojums. Pret nodevējiem, pret netaisnību, arī – pret pašu valsti.

 

TOP komentāri

 • ES
  +2 +2 0

  ES

  Izcila Latvijas ierēdņu birokrātija, vai tiešām nav neērti?Formāli nav karadarbības...
 • Ha ha
  0 0 0

  Ha ha

  Nu skaisti - normālus, strādāt gribošus, par nākotni domājošus cilvēkus ar līdzīgu ticību, līdzīgu mentalitāti mēs neņemam, mums padodiet šurp salašņas, kas sēdēs uz kakla un tikai brēkās par savām tiesībām un izvirzīs savas prasības...

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl