“Es ziedoju visu, lai tiktu līdz Latvijai,” stāsta patvēruma meklētājs no Gambijas

36 komentāri
“Es ziedoju visu, lai tiktu līdz Latvijai,” stāsta patvēruma meklētājs no Gambijas

Atklātā intervijā TV3 Ziņām pusaudzis no Gambijas, kurš pirms pieciem mēnešiem ieradās Latvijā, bet nu saņēmis atteikumu bēgļa statusam, atzīstas, – viņš ziedojis visu, pat zadzis un aizmucis no mājām, lai nokļūtu Latvijā, tāpēc jūtas aizvainots pret futbola skolu Metta, kas viņu šurp ielūdza, bet nu iesaka doties atpakaļ uz Gambiju.

Satiekam Abdulu un viņa audžumammu Dainu Rīgā, kur abi palikuši pa nakti pie Dainas māsas pēc iepriekšējās dienas vizītes Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldē (PMLP). Ir sākusies cīņa par puiša iespēju tomēr palikt Latvijā.

Abduls Gudus Jallovs, patvēruma meklētājs no Gambijas:
Mans lielākais sapnis bija iet skolā. Tas piepildījās, bet vakar saņēmu ziņu, ka tomēr nevaru šeit palikt. Es ziedoju visu savu dzīvi, lai būtu šeit…

16 gadīgais Abduls angliski runā tekoši. Gambija ir bijusī britu kolonija, un angļu joprojām ir valsts oficiālā valoda. Tas palīdzējis Latvijā ātri iejusties vienaudžu vidū. Kamēr runājam ar audžumammu, Abdula telefons visu laiku ir karsts – raksta klasesbiedri no Vecpiebalgas vidusskolas, kuri satraukušies par Abdula iespējamo deportāciju.

Foto

Sarežģītais ceļš uz Latviju

Gambietis Latvijā ieradās 2015. gada 3. oktobrī, futbola skolas Metta aicināts. Viņš caur internetu bija pārliecinājis, ka ir profesionālis, un Latvijas klubs nolēma dot viņam iespēju. Dokumenti un biļete caur Ēģipti gan bija jānokārto pašam.

Abduls gāja uz visu banku. Pēc PMLP sniegtajām liecībām, pusaudža tēvs ir miris, bet māte jau pirms vairākiem gadiem aizmukusi uz Itāliju. Viņš atstāts patēva uzraudzībā, kurš zēnu pazemojis un sitis. Abduls pat ticis nosūtīts uz slēgta tipa iestādi kaimiņos esošajā Senegālā, kur katru rītu no četriem līdz vienpadsmitiem notikusi Korāna mācība. Pēc tam bijis jāiet ielās ubagot. Pārtikuši esot no tā, kas saubagots. Ja atgriezušies tukšām rokām, par to slānīti ar siksnu. Korāna mācību centrā Abduls izturējis piecus mēnešus, pēc tam aizmucis atpakaļ uz Gambiju.

Patēvam viņš nozaga 150 000 dalasu (3500 eiro).

No tiem 200 eiro samaksāja starpniekam, kas bija palīdzējis sazināties ar futbola skolu Latvijā, un nopirka biļeti vienā virzienā. Taču jau pēc dažiem treniņiem Metta afrikānim ieteica braukt mājās.

Abduls Gudus Jallovs, patvēruma meklētājs no Gambijas:
Es vienkārši nesaprotu! Visi tie, ar ko es trenējos, nebija labāki par mani. Es viņiem teicu – esmu ziedojis visu! Savu dzīvi, visu, lai nokļūtu šeit! Pat tas, kā tiku pie tās naudas, bija slikti… Es varētu pat zaudēt dzīvību, ja atgrieztos.

Futbola skolas Metta ģenerālsekretārs Ģirts Mihelsons kluba rīcībā neko nepareizu nesaskata. Abduls nav pirmais afrikānis, kas ielūgts Latvijā, taču pirmais, kurš atteicies doties mājās. Mihelsons skaidro, ka primāri klubs ir ieinteresēts pašmāju spēlētāju izaudzināšanā.

Ģirts Mihelsons, Futbola skolas Metta ģenerālsekretārs:
Man nekas nav pretī pret viņu kā cilvēku. Attieksmes ziņā viss bija super, bet kā futbolistam viņam ir jābūt divas galvas pārākam par vietējiem spēlētājiem.

Ģimene ar stāžu

Abdula audžumamma Daina Ziļeva ir kundze ar pieredzi kā nevienam. Viņa jau izaudzinājusi piecus savus un 16 audžubērnus. Tagad rūpējas par vēl sešiem bāreņiem, tostarp Abdulu. Daina ir pārliecināta, ka ar valsts piešķirto juristu panāks, ka gambietim ļauj palikt viņas ģimenē. Pretējā gadījumā no valsts puses neesot bijis pareizi ne pusaudzim meklēt audžuģimeni, ne censties viņu iekārtot skolā.

Ziļevu ģimenei jau ir pieredze skaidroties ar valsts iestādēm. 2002. gadā pret Dainu un viņas vīru tika ierosināta krimināllieta par vardarbīgu izturēšanos pret viņu daudzajiem bērniem. Ziļevi bija vieni no pirmajiem, kuri Latvijā izveidoja t.s. ģimenes bērnunamu, taču nonāca konfliktā ar Labklājības ministriju un Jūrmalas pašvaldību, kurā tolaik dzīvoja. Bāriņtiesa pat izņēma bērnus no Ziļevu ģimenes, taču pēc Ģenerālprokuratūras iejaukšanās krimināllieta tomēr tika izbeigta, un bērni atdoti ģimenei. 2011. gadā Daina pasaulē palaida pēdējo no 16 audžubērniem un jau domāja, ka vairs nevienu savā paspārnē neņems, tomēr nu viņa ir kļuvusi par mammu vēl sešiem 7–16 gadus veciem bērniem. Abduls ir vecākais no viņiem.

Abduls Gudus Jallovs, patvēruma meklētājs no Gambijas:
Tagad man vēl palīdz, bet rīt man neviens vairs nepalīdzēs, jo būšu sasniedzis noteiktu vecumu. Man būs jāsāk rūpēties pašam par sevi. Jāizveido ģimene. Jāplāno nākotne. Es vēlētos šeit palikt uz mūžu, ja man tiktu dota tāda iespēja…

Abduls negaida savu pilngadību, saprotot, ka tad viņa situācija mainīsies. Nākamnedēļ puisim apritēs 17 gadu.

Video

36 komentāri