Komentāri

Apritot valdības darbības pirmajam gadam, premjerministrs Māris Kučinskis otrdien atskatījās uz to, kā veicies ar solījumu pildīšanu. Viņa vērtējumā, valdība ir strādājusi ražīgi.

Taču pirmajā gadā ir palikuši arī nepadarīti darbi. No 95 uzdevumiem, kurus valdība bija apņēmusies paveikt 2016. gadā, neizpildīts ir 21 uzdevums. Tātad aptuveni piektā daļa. Kavēšanās iemesli ir dažādi. Sākot ar tehnisku “aizķeršanos”, beidzot ar nespēju panākt politisku vienošanos par to izpildīšanu.

No kuriem ministriem premjers sagaida labāku sniegumu, Māris Kučinskis atteicās atklāt. Tā vietā viņš sacīja, ka jau vistuvākajā laikā ar valdību veidojošajām partijām centīsies vienoties, kā iekavēto atgūt.

Foto

Māris Kučinskis, Ministru prezidents (ZZS)

Jau nākamajā dienā mēs sēdīsimies pie galda un skatīsimies, kā to varētu izdarīt. Es šobrīd nevērtēšu ministrus. Ir lieli darbi, ir mazi darbi, kādam ir vairāk uzdevumu, kādam mazāk.

Tikmēr aptaujātie ministri, par spīti tam, ka ne visus solījumus izdevies īstenot laikus, savam darbam velta tikai tos labākos vārdus.

Kārlis Šadurskis, izglītības ministrs (“Vienotība”)

Es teiktu tā, ka tādu klaji nepadarītu valdības uzdevumu nav. Es teiktu, ka [valdība ir strādājusi] pat ļoti sekmīgi.

Jānis Reirs, labklājības ministrs (“Vienotība”)

No valdības viedokļa raugoties, ir ļoti daudzas pozitīvas iezīmes. Viena no pozitīvākajām – sadarbība starp ministriem daudzu jautājumu risināšanā ir uzlabojusies.

To, ka Māra Kučinska valdības darbības pirmais gads ir bijis veiksmīgs, atzīst arī tieslietu ministrs un finanšu ministre.

Dana Reizniece-Ozola, finanšu ministre (ZZS)

Kas man šķiet svarīgi, ir pabeigtas vai uzsāktas svarīgas reformas. Piemēram, pagājušajā gadā policistu atalgojuma reforma beidzot tika pabeigta. Ir uzsāktas izglītības, veselības reforma, arī tiesu darbinieku atalgojuma reforma. Mēs esam sākuši arī nodokļu politikas pārskatīšanu. Tas ir liels solis uz priekšu.

Dzintars Rasnačs, tieslietu ministrs (VL-TB/LNNK)

Šis gads mums bija ļoti, ļoti veiksmīgs tieši sadarbībā ar Latvijas Darba devēju konfederāciju un sadarbībā ar Ārvalstu investoru padomi. Savukārt sadarbībā ar arodbiedrībām mums arī ir lietas, ar ko mēs lepojamies – tas ir atalgojuma pieaugums gan tiesu tehniskajiem darbiniekiem, gan Probācijas dienesta darbiniekiem, gan Ieslodzījuma vietu pārvaldes darbiniekiem.

Turpretī iedzīvotāju attieksme pret valdību ir ļoti kritiska. Tā ir atzinis sociologs Arnis Kaktiņš, atsaucoties uz aptaujām, kas liecina, ka uzticēšanas Kučinska valdībai ir zema. Sabiedrības vērtējums valdības darbam jo īpaši ir pasliktinājies aizvadītajos mēnešos, kas tiek skaidrots ar valsts budžeta pieņemšanas gaitu un aizvadītā gada beigās piedzīvoto haosu nodokļu politikā.

Valdība ir apņēmusies nostrādāt visu tai atvēlēto termiņu līdz nākamajām Saeimas vēlēšanām 2018. gada rudenī. Un pēc premjera teiktā, tikai tad arī varēs vērtēt, kā tā ir strādājusi.

Lasi vēl