Komentāri
ES katru gadu viltošanas un pirātisma dēļ tiek zaudēti 83 miljardi eiro
FOTO: LETA

Tuvojoties svētku sezonai, miljoniem pircēju Eiropas Savienības (ES) 28 dalībvalstīs iegādājas Ziemassvētku dāvanas ģimenei un draugiem. Bet viltoto preču un pirātpreču negatīvā ekonomiskā ietekme turpinās visu gadu.

Vairākos ES Intelektuālā īpašuma biroja (EUIPO) pētījumos, kas veikti ar Eiropas Intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumu novērošanas centra palīdzību, aprēķināts, ka tirgū esošo viltoto preču dēļ katru gadu deviņās nozarēs tiek zaudēti vairāk nekā 48 miljardi eiro jeb 7,4% no kopējā pārdošanas apjoma.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Papildus tam ar šīm nozarēm saistīto viltojumu un pirātisma netiešas ietekmes rezultātā Eiropas Savienības ekonomikā katru gadu tiek zaudēti vēl 35 miljardi eiro, jo ražotāji no piegādātājiem pērk mazāk preču un pakalpojumu, kas rada rezonējošu ietekmi citās jomās.

Sešas ietekmētās nozares ir šādas: kosmētikas un ķermeņa higiēnas, apģērbu, apavu un piederumu, sporta preču, rotaļlietu un spēļu, juvelierizstrādājumu un pulksteņu, rokassomu, mūzikas ierakstu, stipro alkoholisko dzērienu un vīnu, kā arī farmaceitisko līdzekļu nozare.

Šie zaudētie pārdošanas apjomi ir cēlonis gandrīz 500 000 tieši vai netieši zaudētu vai neradītu darbavietu šajās nozarēs ES, jo likumīgie ražotāji un dažos gadījumos attiecīgo produktu izplatītāji nodarbina mazāk cilvēku, nekā nodarbinātu tad, ja nebūtu viltojumu un pirātisma.

Ņemot vērā viltojumu rezonējošo ietekmi uz citām nozarēm, Eiropas ekonomikā tiek zaudēti vēl 290 000 darbavietu.

EUIPO veica pētījumus laikā no 2015. gada martam līdz 2016. gada septembrim, lai iegūtu pilnīgāku pārskatu attiecībā uz viltojumu un pirātisma ekonomiskajām izmaksām Eiropas Savienībā.

Vairākos pētījumos izsekota arī viltojumu ietekme uz valstu finansēm. Aprēķināts, ka kopumā ar šīm nozarēm saistīto viltojumu un pirātisma rezultātā katru gadu valstīm tiek radīti ienākumu zaudējumi 14,3 miljardu EUR apmērā zaudēto ienākumu nodokļu, pievienotās vērtības nodokļa un akcīzes nodokļa veidā.

Antonio Campinos, EUIPO izpilddirektors

Mēs ceram, ka mūsu pētījumi palīdzēs pircējiem izdarīt labāk informētas izvēles. Tas ir vēl svarīgāk šajā gada laikā, kad pircēji un iedzīvotāji veic Ziemassvētku iepirkšanos un izvēlas dāvanas saviem mīļajiem. Ar mūsu ziņojumu un analīzes palīdzību varam redzēt viltošanas un pirātisma ekonomisko ietekmi uz pārdošanas apjomiem un darbavietām. Dažādās dalībvalstīs situācija ir atšķirīga, bet mūsu pētījumos atspoguļotā kopējā situācija ir ļoti skaidra — viltošanai un pirātismam ir negatīva ietekme uz Eiropas Savienības ekonomiku un darbavietu radīšanu.

Latvija: aprēķināts, ka noteiktajās nozarēs viltojumu rezultātā katru gadu tiek tieši zaudēti 140 miljoni eiro, kas veido 15,7 % pārdošanas apjoma šajās nozarēs. Tas ir cēlonis vairāk nekā 2500 tieši zaudētām darbavietām šajās nozarēs.

Viltojumu rezultātā netieši zaudētie pārdošanas apjomi un darbavietu skaits Latvijā ir virs vidējā ES un ierindojas 3. vietā pēc zaudētajiem pārdošanas apjomiem un 6. vietā pēc zaudēto darbavietu skaita.

Latvija ir otrajā vietā ar vislielākajiem netieši zaudētajiem pārdošanas apjomiem apģērbu un apavu un sporta preču nozarē — attiecīgi ar 22% un 16% zaudēto pārdošanas apjomu.

Pētījumi turpināsies visu 2017. gadu, un tiks sagatavoti ziņojumi par viltojumu un pirātisma ekonomisko ietekmi uz viedtālruņu un pesticīdu nozarēm, kā arī citām ekonomikas nozarēm, kas tiek uzskatītas par mazāk aizsargātām pret intelektuālā īpašuma tiesību pārkāpumiem.

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Meksikas garšas! Tako ar dažādām salsām un vistu

Kad ārā ir tik karsti cik Meksikā, ir jāēd tako, un Linda no ”Gatavo 3” ir sagatavojusi tam recepti. Šis ēdiens būs lielisks ne tikai paša vēderam, bet arī atsvaidzinās tavu cienasta piedāvājumu viesiem ballītē.

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Tele2 “Gudro māju” apskata un novērtē interjera dizainere Santa Meikulāne

Ik nedēļu Tele2 ”Gudrajā mājā” viesojas kāda savā profesijā panākumus guvusi persona. Šoreiz meža biezoknī Gustavu Terzenu apciemoja interjera dizainere, ”Amerikas Arhitektūras balvas 2017″ ieguvēja Santa Meikulāne. Dizainere uzskata, ka tehnoloģijas palīdz ērtāk apieties ar dažādām lietām, tāpēc labprāt apskatīja ”Gudro māju”, lai redzētu, ko no piedāvātajām funkcijām vēlētos iegādāties savai mājvietai.

Lasi vēl