ES: jāpanāk līdzsvars starp sabiedrības drošību un cilvēktiesībām

0 Komentāru
ES: jāpanāk līdzsvars starp sabiedrības drošību un cilvēktiesībām
FOTO: LETA

Vērtējot iespējas sabalansēt personas datu aizsardzību un terorisma apkarošanu, atzīts Eiropas Savienības Padomes tieslietu un iekšlietu ministru sanāksmē, kas šodien noslēdzās Rīgā. Nekādi konkrēti lēmumi pieņemti netika, taču plānots, ka atsevišķus jautājumus – piemēram, par privāto datu izmantošanu terorisma novēršanai varētu atrisināt vēl Latvijas prezidentūras laikā.

Vēl pērnā gada garumā atsevišķas Eiropas valstis, kā arī Eiropas parlaments kopumā bija visai skeptiski noskaņots par datu apmaiņu aviopasažieru, taču pēdējie notikumi Parīzē, kā arī Islāma valsts likusi šo pieeju mainīt.

Lai gan cīņa pret terorismu Eiropā tika pastiprināta jau pēc 2001. gada terora akta ASV, arvien no jauna notiekošie uzbrukumi liek secināt, ka darīts nav pietiekami daudz.

Jau vakar aizsākās diskusijas, par labākajiem risinājumiem. Proti, vai drošības vārdā aviokompānijas var atklāt un apmainīties tikai ar pasažieru pases datiem vai daudz plašāku informāciju – piemēra, ar kādu kredītkarti pirka biļete un citiem datiem, kas tās rīcībā.

Atsevišķā brīfingā, kuru noturēja nesen no terora aktiem cietusī Francija, tās tieslietu ministre sacīja, ka tas būs izaicinājums – novilkt robežu starp privātuma aizskārumu un sabiedrības drošību.

Līdz šim bažas bijušas par to, ka datu uzglabāšana un nodošana tiesībsargājošām instancēm, atsevišķos gadījumos var tikt izmantoti citiem mērķiem. Piemēram, šantāžai vai komercijai.

Tādēļ otrā sanāksmes diena tika veltīta tieši tiesiskajiem aspektiem. Bez avio Eiropā ir vēl daudz dažādu datu – kredītkartes, iepirkšanās vēsture, sociālo mediju konti. Piekļuve tiem arī var ļaut analizēt saimnieka saistību ar terorismu. Jautājums tas pats – kur ir robeža, un kad tas pieļaujams.

Lai sagatavotu pamatu, Rīgā lemtais tiks apkopots un nosūtīts Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam. Savukārt paralēli, savus priekšlikumus gatavos jomu eksperti.

0 Komentāru