ES fondu apcirpšana: uzņēmēji valdību aicina nepieļaut jaunu krīzi

2 komentāri

Eiropas Savienības (ES) fondu finansējums Latvijai būs pieejams arī tālākā nākotnē, taču tas varētu samazināties par 60 miljoniem eiro gadā. Par to trešdien, 4. oktobrī, Saeimas deputātus informēja Finanšu ministrija (FM). Tikmēr uzņēmēji valdību aicina gatavoties ļaunākajam scenārijam, ka Briseles naudas plūsma uz Latviju var būtiski sarukt.

ES fondu līdzšinējā nauda dalībvalstīm beigsies 2020. gadā, kad stāsies spēkā ES nākamais daudzgadu budžets. Lai prognozētu, kā varētu mainīties Briseles finansējums, FM ir sagatavojusi trīs scenārijus – optimistisko, pesimistisko un reālistisko.

Reālākajā scenārijā fondu nauda Latvijai varētu samazināties par 17% jeb 60 miljoniem eiro gadā. Tomēr, kā norāda FM pārstāvis, pirms nav apstiprināts ES jaunais budžets, precīzi prognozēt ir neiespējami.

Savukārt valdības vadītājs deputātus informēja, ka gaidāmas smagas sarunas par Latvijai labvēlīgu ES budžetu, jo Rietumeiropas valstis ir mazāk ieinteresētas atvēlēt naudu, lai mazinātu nevienlīdzību starp Austrumiem un Rietumiem, tā vietā vairāk piešķirot aizsardzībai, cīņai ar terorismu un arī bēgļu krīzes risināšanai.

Māris Kučinskis

Māris Kučinskis
Ministru prezidents, ZZS

Ir kopējā nostāja strādāt ar Āfriku, strādāt ar izcelsmes valstīm, kas nozīmē, ka arī uz turieni budžets tiek virzīts.

Tikmēr uzņēmēju organizācijas politiķus brīdina, ja valsts nebūs gatava tam, ka būtiski samazinās Eiropas fondi, Latvijā draud iestāties jauna ekonomiskā krīze.

Jānis Endziņš

Jānis Endziņš
LTRK valdes priekšsēdētājs

Mūs patiešām visu laiku ir satraukusi tā prognoze, kas notiktu, ja Eiropas fondi būtiski samazinās vai nav vispār. Tiešām Dievs dod, ka tie turpinās pietiekami lielā apmērā un tad būs labāk. Bet labāk ir sagatavoties vienmēr negatīvam scenārijam.

Un opozīcijas deputāti premjeru kritizē par to, ka Latvijai joprojām nav rīcības plāna, kā kompensēt Briseles finansējuma samazināšanos.

Inguna Sudraba

Inguna Sudraba
NSL Saeimas frakcijas vadītāja

Cik es zinu, piemēram, tad Igaunijā ir ne tikai rīcības plāns ar scenārijiem, bet Valsts kontrole Igaunijā jau revīziju veic par to, lai novērtētu, cik pamatoti valdība ir sagatavojusies tiem iespējamiem scenārijiem, kādi varētu būt pēc 2020. gada.

Vairāk skaidrības par to, uz kādu Briseles finansējumu nākotnē var cerēt Latvija, varētu būt 2018. gada martā, kad Eiropas Komisija sola iepazīstināt ar jaunā budžeta veidošanas principiem.

TOP komentāri

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl