“Es baidījos iet ārā, jo visu laiku sprāga pirotehnika!” Jaunākā informācija par traģēdiju Saulkrastu novadā

4 komentāri

Traģēdija Saulkrastos. Eksplozijas laikā privātmājā bojā gājuši vienas ģimenes pieci cilvēki – vecāki, divi bērni un vecmāmiņa. Policija jau paziņojusi – sprādzienu radījusi pirotehnikas nelegāla glabāšana lielos apjomos. Vērtējot mājās turēto sprāgstvielu apjomu, glābēji brīdina, ka sekas varēja būt ar upuru skaitu vēl lielākā rādiusā.

Piecus cilvēkus nogalinošā eksplozija bijusi tik spēcīga, ka divstāvu māja ir ne tikai nolīdzināta līdz ar zemi, bet tās smagie betona bluķi lidojuši vairākus desmitus metru tālumā, nodarot postījumus arī kaimiņu mājām un, uzkrītot uz autoceļa. Kaimiņi stāsta, jau no paša sākuma bijis skaidrs – iesaistītas ir pirotehnikas sprāgstvielas.

Juris
kaimiņš, aculiecinieks

Vispirms bija lielais sprādziens, ko mēs vēl iekšā būdami sajutām, kā milzīgu dārdienu. Pēc tam mēs iznācām ārā un turpinājās atsevišķi sprādzieni. Varēja redzēt vizuāli, ka kaut kas vizuāli līdzīgs raķetēm, nu kā šauj raķetes.

Laura
kaimiņiene, aculieciniece

Dzirdējām ļoti spēcīgus, tuvu notiekošus salūta šāvienus, bet ļoti, ļoti stiprus.

Arī glābējus, ierodoties notikuma vietā, apdraudēja pirotehnikas neprognozējami sprāgstošie šāviņi. Ugunsdzēsēji objektā strādāja 11 stundas, bet uzreiz sapratuši – izglābt cilvēkus vairs nav iespējams. Traģiski gājusi bojā ir Latvijas zināmākā pirotehnikas meistara Ilmāra Āboliņa ģimene, tieši viņa firma bija rīkojusi daudzās uguņošanas Latvijas un Rīgas svētkos.

Saulkrastu novada dome skaidro, ka mājas īpašnieks iepriekš bijis vērsies būvvaldē ar lūgumu atļaut mājā glabāt pirotehnikas izstrādājumus, taču būvvalde bija, protams, šo lūgumu noraidījusi.

Taču Valsts policija šodien paziņoja – šo liegumu nu jau bojā gājusī ģimene neesot ņēmusi vērā, jo pagaidām galvenā nelaimes cēloņa versija – eksploziju izraisījusi tieši sprādzienbīstamu vielu nelegālā glabāšana dzīvojamā mājā.

Andrejs Grišins
VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Cilvēki, kuri ir cietuši sprādzienā, ir izveidojuši nelikumīgu pirotehnikas izstrādājumu vai sprādzienbīstamu vielu noliktavu, glabātuvi dzīvojamā mājā, kas ir klaji pretrunā ar pastāvošo normatīvo regulējumu un visiem drošības pasākumiem. Tā ir klaji noziedzīga rīcība.

Sprādzienbīstamo vielu dzīvojamā mājā ir bijis tik daudz, ka, pēc policijas teiktā, eksplozijas jauda pielīdzināma līdz pat 150 kilogramiem trotila.

Andrejs Grišins
VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Cēlonis ir klaja bezatbildība – milzīgā apjomā sprādzienbīstamas lietas vest uz dzīvojamo māju! Šeit viss liecina, ka sprādzienbīstamās vielas tika uzglabātas prettiesiski un operētas, pakļaujot briesmām apkārtējos – gan, kas dzīvoja konkrētajā mājā, gan apkārtnē.

Laura, kura dzīvo tieši blakus eksplozijas vietai un kuras māja ir bojāta, tikai tagad apjauš, cik ļoti paveicies izvairīties no vēl lielāka upuru skaita, jo viņas pagalmā atradušies cilvēki.

Laura
kaimiņiene, aculieciniece

Vīrs uzreiz skrēja ārā, jo viņa brālis bija atbraucis ciemos un vajadzēja atvērt durvis, un viņš bija uzlicis pirmo kāju uz pakāpiena, kad šis viss nāca un viņš pieplaka pie zemes, un palika kārtībā bez skrambiņas.

Saulkrastu sociālais dienests šai ģimenei ir piedāvājis psihologa palīdzību.

Kristīne Mozga
Saulkrastu novada sociālā dienesta vadītāja

Šādam notikumam būt līdzās, tas ir ļoti liels šoks ģimenei, it sevišķi bērniem, kas ir šajā kaimiņu ģimenē.

Traģiski bojā gājušai ģimenei, kurā trīs cilvēki bijuši kvalificēti pirotehniķi, piederējuši divi uzņēmumi, kas snieguši pirotehnikas pakalpojumus. Valsts policijā skaidro – vienam no uzņēmumiem ”Svētku aģentūra”, jau iepriekš bijušas problēmas ar pirotehnikas uzglabāšanu Olainē, tāpēc šovasar pat atņemta licence.

Andrejs Grišins
VP Galvenās Kriminālpolicijas pārvaldes priekšnieks

Tika uzieta prettiesiska noliktava, kurā tika glabāti gan pirotehnikas izstrādājumi, gan sprādzienbīstamas vielas diezgan lielā apjomā.

Otra uzņēmuma, ”Pyro Power”, darbībā iepriekš netika saskatīti pārkāpumi, tāpēc licence joprojām spēkā, un tieši šīs firmas autotransports atrodas blakus eksplozijā sagrautās mājas drupām. Policija tagad arī skaidros versiju, vai nav notikusi tehniska kļūme ēkas apkures sistēmā, kas ķēdes reakcijā ietekmēja pirotehnikas glabātuvi. Tāpat arī tiks izmeklēta versija, vai gadījumā sprādzienu nav ļaunprātīgi veicinājušas kādas trešās personas vēlmē izrēķināties ar ģimeni, zinot, kā mājā tiek glabāta pirotehnika.

Tikmēr bojā gājušās ģimenes suns turpina izmisīgi klejot ap mājas drupām.

Valsts policijas preses konference par traģēdiju Saulkrastu novadā

TOP komentāri

 • maris
  +2 +2 0

  maris

  ta jau i katrs cilvecins censas kka nopelnit pasi zinat ka lv ir ,,..deputatus kamer nepabarosi savus bernus netaisi...
 • Ekhh Verž
 • Gunita Gūtmane
  +1 +1 0

  Gunita Gūtmane

  Mēs neviens nezinām kādi katram ir kaimiņi ar mucu vai bez....
  Bet fakts paliek fakts,liela nelaime tāpat!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl