Ērču slimības: kāpēc tik ilgus gadus pret tām nav jaunu vakcīnu?

3 komentāri

Siltās ziemas dēļ prognozē, ka ērču aktivitāte šogad būs īpaši liela. Ērču pārnēsātās slimības ir bīstamas – sākot ar galvas un muskuļu sāpēm līdz pat centrālās nervu sistēmas bojājumiem un arī nāvei. Taču vakcīnas ir pieejamas tikai pret encefalītu.

Entomologi norāda, ka šajā gadā tā jau ērču lielo skaitu papildina ornamentētās pļavērces, kas līdz ar silto klimatu strauji ienāk no dienvidiem. Uz ziemeļiem ceļojošās pļavērces pat ir izvēlētas par šā gada bezmugurkaulnieku.

Lasi vēl: Latvijā ļoti strauji izplatījušās ornamentētās pļavērces, brīdina entomologi

Pilsētas ielās sastaptie cilvēki pauž satraukumu par ērču lielo skaitu, taču tikai retais plāno vakcinēties. “Esmu domājusi par ērču bīstamību, bet vakcīnām neticu. Internetā esmu daudz lasījusi, ka vakcīnas nav labas,” stāsta Jūlija.

Savukārt Kristīne norāda, ka viņu pirms daudziem gadiem kāda ļoti pieredzējusi ārste esot pat atrunājusi no vakcinēšanās: “Un viņa teica, ka jāpotējas pret visu citu, garo klepu un visu, bet pret to teica, ka labāk ne.”

“Vakcinējos, un visa ģimene mēs vakcinējamies. (TV3: Vai ir bijusi slikta pieredze ar ērcēm?) Paldies Dievam, nē, bet tēvs ir mednieks un vienmēr bijis tā, ka pret ērcēm labāk vakcinēties,” teic Simona.

Slimību kontroles un profilakses centra (SKPC) dati liecina, ka ar dažādām ērču pārnēsātām slimībām ik gadu slimo vairāki simti cilvēku.

Laima slimības gadījumi vien 2017. gadā bijuši vairāk nekā seši simti. Retāki ir ērlihiozes gadījumi, taču tā slimība ir arī grūtāk diagnosticējama. Ar encefalītu, vienīgo slimību, pret kuru ir vakcīna, ik gadu slimo ap 200 cilvēku, taču ir arī letāli gadījumi, 2019. gadā miruši pat četri cilvēki.

“Šeit pie pašas ādiņas un tad celt augšā, un te ir parādīts, kā vajadzētu izskatīties, kad viņa no tās ādas izrauta ārā.” Infektoloģijas centra virsārste Velga Ķūse skaidro, kā atbrīvoties no piesūkušās ērces. Virsārste skaidro, ka pret plaši izplatīto slimību Laima borēliju 1990. gadu nogalē Eiropā bijusi vakcīna, taču tā, galu galā, izrādījās neefektīva, jo laima slimība ir visai sarežģīta.

“Borēlijām ir vairākas sugas un katrā sugā ir vēl apakštipi un katram ir īpatnības un katrā organismā tie procesi notiek savādāk. Tāpēc nav vienkārši radīt vakcīnu, kas der visiem,” teic ārste.

Esot arī labas ziņas, ka, iespējams, tuvākajos gados, tomēr būs vakcīna arī pret laima slimību. Par to liecina tas, ka vakcīnas klīniskajos pētījumos jau tiek iesaistīti cilvēki. “Tad, kad iesaista cilvēkus, tad tie jau ir pēdējo fāžu pētījumi, kur jau visi priekšdarbi izdarīti,” norāda Ķūse.

Savukārt ar ērlihiozi cilvēki slimo salīdzinoši nesen un krietni retāk, kas vakcīnu ražotājus, iespējams, attur no līdzekļu ieguldīšanas pētījumos.

Tāpēc mediķi norāda, ka jāvakcinējas pret encefalītu un papildus noteikti jāpārbauda drēbes un ķermenis pēc meža un aizaugušu pļavu apmeklējuma.

3 komentāri