Epidemioloģiskā situācija valstī turpina uzlaboties

15 komentāri

Iepazīstinot valdību ar Covid-19 situāciju valstī, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) šodien, 8. jūnijā, ziņoja, ka pēdējo piecu nedēļu laikā saslimstība mazinājusies par teju divām trešdaļām. Tiesa, priecāties vēl esot pāragri – tāpat kā citviet Eiropā, arī Latvijā vērojamas jaunu vīrusa mutāciju izplatība, stāsta TV3 Ziņas.

Lai gan saslimstība pēdējo piecu nedēļu laikā būtiski sarukusi, Latvijā joprojām tā ir divtik augstāka par Eiropā vidējo. Ekspertus bažīgus dara jauno Covid-19 mutāciju izplatība. Pagājušajā nedēļā valstī atklāti vēl trīs Indijas paveidi un līdz galam neizpētītie Dienvidāfrikas, Kolumbijas un Ēģiptes paveidi.

Lasi vēl – Pagājušajā nedēļā Latvijā atklāts Covid-19 izraisošā vīrusa Kolumbijas variants

Jurijs Perevoščikovs
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

”Ir 18 gadījumu, kas saistīti ar Indijas variantu. Pieci cilvēki nebija inficējušies Latvijā, tie bija ievesti gadījumi. Trīs bija jūrnieki, kuri, strādājot kuģī un atbraucot uz Latviju, bija saņēmuši ārstniecisko palīdzību pie mums. Bet divi bija inficējušies Krievijas Federācijā.”

Epidemiologs ministrus aicināja ņemt vērā jauno paveidu izplatību, arī domājot par dažādu atvieglojumu ieviešanu.

Jurijs Perevoščikovs
Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors

“Vajadzētu ar ļoti lielu piesardzību attiekties pret visiem pasākumiem, atvieglojumiem. Tie ir nepieciešami, bet, no epidemioloģiskā viedokļa skatoties, atvieglojumi ir droši tiem, kuri ir imūni, un diezgan nedroši tiem, kuri nav imūni.”

Pagājušajā diennaktī divu nedēļu saslimstības rādītājs samazinājās zem 200, kas pēc luksofora principa paredzēja jau plašāk vērt vaļā sabiedrības iespējas pulcēties. Par jauniem atvieglojumiem valdība lems ceturtdien, 10. jūnijā. Veselības ministrs gan akcentēja, ka vīrusa izplatības samazinājums ir saistīts nevis ar cilvēku uzvedību, bet gan ar sezonalitāti.

Daniels Pavļuts
veselības ministrs, ”Attīstībai/Par!”

“Mēs runājam par rādītāju 200, un mēs to darīsim, bet vienlaikus mums tas jādara gan attiecība uz nevakcinētiem un vakcinētiem ar zināmu piesardzību. Šeit ir jāņem vērā, pirmkārt, tas, ka ar sezonalitāti saistīts samazinājums nevar būt ilgtspējīgs. Ilgtspējīga var būt tikai sabiedrības rīcība, kas izpaužas kā sabiedrības piesardzība un vakcinācija. Nav iemesla domāt, ka vīruss neatgriezīsies.”

Tikmēr premjers akcentē, ka vakcinācija pret Covid-19 ļaus izvairīties no iespējamiem ierobežojumiem rudenī.

Krišjānis Kariņš
Ministru prezidents, ”Jaunā Vienotība”

“Lai šo sasniegtu, mums ir jānodrošina, ka vakcinācijas process notiek visu vasaru pilnā apjomā, ja mēs to varam turpināt, tad skatāmies uz priekšu, lai varētu ieiet rudenī bez jauniem ekonomikas ierobežojumiem, bez skolu ierobežojumiem, primāri ir vakcinācija, tad, kad ceturtdien skatīsimies, kā pārkārtot ierobežojumus, aicinu padomāt, ka jāveicina cilvēkos vēlme vakcinēties. Ņemot vērā arī situācijas uzlabošanos medicīnas iestādēs, tiek analizēts, kurā brīdī varētu lemt par ārkārtējās situācijas izbeigšanu veselības aprūpē.”

15 komentāri