1 komentārs

Radio “Sputnik” ir viena no Krievijas valsts finansēta milzu mediju koncerna – aģentūras “Rossija Segodnja” – sastāvdaļām. Aģentūras vadītājs Dmitrijs Kiseļovs pagājušā gada vasarā gribēja reģistrēt pārstāvniecību arī Latvijā. Tomēr Uzņēmumu reģistrs to neļāva. Tad Latvijā darbu sāka “Sputnik” informācijas portāls latviešu valodā.

Tā darbību ar domēnu “sputnik.lv” aizliedza, bet šobrīd portāls reģistrēts ar citu adresi un turpina darboties.

Bet radiostacijas ”Avto radio” ēterā dažas stundas katru dienu dzirdami raidījumu fragmenti, kas ir apbrīnojami līdzīgi tiem, kurus pārraida arī Krievijas ziņu aģentūras “Rossija Segodnja” radio “Sputnik”. Nacionālā elektronisko plašsaziņas līdzekļu padome apliecina, ka “Avto radio” nav ļauts Latvijā veikt “Sputnik” vai kādas citas ārvalstu radiostacijas raidījumu vai raidījumu fragmentu regulāru atskaņošanu.

Aija Dulevska, Nacionālās elektronisko plašsaziņas līdzekļu padomes priekšsēdētāja

Problēma ir tajā jomā, ka juridiskais formulējums, ar kādu viņi attaisno, ka šie raidījumi viņiem pastāv, ir tāds, kas noslīpēts līdz perfekcijai. Pašlaik notiek juridiskas diskusijas – kas tas ir, ko viņi raida. Jo viņi uzstāj uz to, ka viņi raida oriģinālsižetus, kurus saražo tepat Latvijā. Un viņi neatzīst sadarbību ar “Sputnik”. Un jebkādā veidā cenšas panākt šo ļoti slēptās retranslācijas turpināšanu.

Radiostacija “Avto radio” bāzējas Zaķusalā. Blakus Latvijas televīzijai. Radio pārstāvji plašos skaidrojumos ar raidījumu “Nekā personīga” negrib ielaisties.

”Avto radio” īpašnieku vidū savulaik bijis Aleksandrs Mirskis. Viņš bijis Saeimas un arī Eiroparlamenta deputāts. Pēdējos gados plašāk pazīstams kā ne pārāk populāras partijas ”Alternatīve” veidotājs, mūziķis un biežs viesis dažādos Krievijas televīziju raidījumos, kuros runājis par Krievijas pareizo rīcību Ukrainā, vērsies pret gejiem, nacisma uzplaukumu un sašutis par nepilsoņu apspiešanu Latvijā.

Drošības policija 2014. gada pārskatā minējusi, ka Mirskis nodarbojas ar “Sputnik” radio projekta virzīšanu Latvijā.

Šobrīd Mirska vārds vairs nav atrodams starp “Avto radio” īpašniekiem. Bet vairākas firmas ar līdzīgiem nosaukumiem “Avtoradio Riga”, “Avtoradio Rēzekne”, “Avtoradio Latgale” un “Avtoradio Daugavpils” pieder Igaunijā reģistrētam uzņēmumam Radio N. Raidījums “Nekā personīga” Mirski sastop iznākam no radio telpām. Viņš gan ar TV3 sarunās neiesaistās.

“Nekā personīga” rīcībā ir dokuments, kurā redzamas summas, cik Krievijas aģentūra “Rossija Segodnja” šogad maksājusi par iespēju raidīt ārvalstīs. 229 tūkstoši eiro maksāti par apraidi 10 pilsētās Afganistānā. Nepilni 300 tūkstoši par apraidi Parīzē. 400 tūkstoš eiro izmaksājusi radio “Sputnik” strādāšana Vācijā un Ukrainas galvaspilsētā Kijevā, pusmiljons eiro – raidīšana trijās Turcijas pilsētās,  600 tūkstoši Kirgīzijā, visvairāk – ap miljons eiro Libānas galvaspilsētā Beirutā. Latvijas vārda publiski pieejamajos dokumentos nav.

Eiropas Parlaments (EP) šonedēļ solīja domāt kā aktīvi vērsties pret Krievijas propagandu. Krievijas prezidents un viņam lojālā “Russia Today” TV kanāla vadītāja to iztulkoja kā uzbrukumu brīvai presei un tiesībām brīvi izteikties.

Latvijas drošības iestādes un ārlietu ministrija uzskata, – “Sputnik” radio un aģentūra “Rossija Segodnja” ir nevis brīva prese, bet informācijas kara ierocis.

Drošības policijas atbilde “Nekā personīga”:

Radio “Sputnik” un citi aģentūras “Rossija Segodnja” veidotie produkti nedarbojas atbilstoši Rietumu demokrātisko valstu izpratnei par objektīviem sabiedrības informēšanas principiem un līdzinās propagandas instrumentiem. Mūsu vērtējumā radio “Sputnik” darbība neatbilst Latvijas informatīvās telpas drošības interesēm un ir vērsta uz Krievijas Federācijas interešu realizēšanu, nevis uz Latvijas sabiedrības nodrošināšanu ar objektīvu un vispusīgu informāciju.

Video

TOP komentāri

  • SO.
    0 0 0

    SO.

    Kārtējā iestāžu nevariba.Vaimanā par likumu nepilnibu jau sen, bet kaut ko labot, nu nē.Kad beidzot sāksim vērsties pret likumdevējiem-halturistiem?Kurā normālā iestādē ļauj strādāt nespeciālistiem-lohiem?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl