Entomologs plāno apzināt visas Latvijas blakšu sugas

0 Komentāru

Kāds jauns zinātnieks-entomologs ir apņēmies vairāku gadu laikā atrast visas Latvijā esošās blakšu sugas un izveidot to sarakstu.

Entomologs Uģis Piterāns norāda, ka blakšu pētniecība Latvijā jau daudzus gadu desmitus ir atstāta novārtā. Uģis nespēja pieņemt agrāko laiku kolēģu nolaidību, līdz saprata, ka viņš pats var uzsākt blakšu pētniecību. “Sāku domāt, kāpēc jādusmojas uz citiem, ja es pats varu to izdarīt.”

Uģim jau ir neliela blakšu kolekcija, kur redzamas izplatītākās blakšu sugas. Blaktis ir ļoti dažādas, un attiecīgi tās dzīvo ļoti dažādās vietās – gan ūdenī, gan arī īpašos mežos.

Ņemot vērā blakšu plašo izplatību, tās labi noder vispārējam ekoloģijas novērtējumam. Tomēr blaktīm ar cilvēkiem ir īpašas attiecības arī citu iemeslu dēļ jau daudzu tūkstošu gadu garumā – ir blaktis, kas gluži kā vampīri pārtiek tikai no cilvēku asinīm. Un ar šo vienu sugu pietiek, lai cilvēki no blaktīm vēlētos iespējami ātrāk atbrīvoties. “Tas ir tas viens no iemesliem, kāpēc vārdam blakts ir negatīva asociācija,” uzsver entomologs.

Pētnieks pieņem, ka minētās asinssūcēju blaktis pētīt nebūs vienkārši, jo tās mežā vai pļavā atrast nav iespējams. Tāpēc nāksies meklēt veidu, kā tās atrast kādā cilvēku mājoklī.

Latvijā sastopamo blakšu saraksta izveides mērķis ir savākt “tādu Latvijas blakšu atlasa kolekciju, ko vēlāk varētu nodot muzejam”.

Pēdējo reizi blaktis Latvijā ir pētītas aizvadītā gadsimta vidū, taču toreiz apskatītas tikai atsevišķas blakšu sugas. Šajā reizē pētnieks plāno vairāku gadu garumā apkopot visas mūsu valsti mītošās blakšu sugas.

Pētnieks prognozē, ka Latvijā sastopamo blakšu sugu veids varētu būt mainījies aizvadītajos gados. Ņemot vērā, ka ziemas ir kļuvušas siltākas, tad varētu būt atrodamas kādas siltumu mīlošas blakšu sugas no dienvidiem.

Savukārt negantās gultas blaktis Latvijā varētu būt mazāk nekā agrāk. Ņemot vērā, ka cilvēkiem ir pieejami vairāk higiēnas un blakšu apkarošanas līdzekļi, gultas blaktīm tagad varētu būt grūti laiki. Taču pagaidām tas ir tikai minējums.
0 Komentāru