“Ēnojot” entomologu jeb kāda ir zirnekļu, mušu un pārējo kukaiņu pētnieka ikdiena

0 Komentāru

“Ēnu dienā” iespējams tikties ar retu profesiju pārstāvjiem, kurus mēs ikdienā, visticamāk, nesatiktu. Viens no šādiem cilvēkiem ar retu profesiju ir entomologs jeb vienkāršā valodā kukaiņu pētnieks Voldemārs Spuņģis.

Voldemārs Spuņģis uzskaita dažāda veida entomoloģijas novirzienus. Tie ir zinātnieki, kuri pēta kukaiņus, zirnekļus un citus bezmugurkaulniekus. “Jā, tas man ir no bērna kājas, man interesēja kukaiņi un visa cita dzīvā radība,” viņš saka.

Voldemārs norāda, ka laikā, kad bija skolēns, diemžēl “Ēnu dienas” nenotika, taču viņš daudz ko iemācījās, piestrādājot Dabas muzejā. Pētnieks norāda, ka šajā “Ēnu dienā” pētniekam būs divas “ēnas”, kuras dosies līdzi uz Valmieru.

“Īstā “ēnošana” ir, ja kaut ko praktiski dara. Piemēram, es tagad pētu ērces un dzēlējodus. Ja kāds skolēns gribētu mani “noēnot”, tad būtu jābrauc uz lauka vākt, pēc tam jāskatās mikroskopā, un tad uz datora vēl viss jāapstrādā,” stāsta pētnieks.

Entomologi pēta gan mežu, gan lauku kukaiņus, piemēram, kaitēkļus – astoņzobu mizgraužus, kas posta egles. Tiek meklēti veidi, kā samazināt to skaitu, nekaitējot apkārtējai dabai.

Voldemārs Spuņģis akcentē, – lai kļūtu par entomologu, skolā labām sekmēm jābūt ne tikai bioloģijā: “Patiesībā jāmācās pilnīgi viss, akcents, protams, uz bioloģiju, ķīmiju, matemātiku un fiziku, jo tie ir absolūti nepieciešami priekšmeti. Tāpat datorzināšanas un, protams, valoda – jāmācās literatūra, jo jāprot skaisti rakstīt.”

Lai arī kukaiņu māja izskatās ļoti pievilcīga un interesanta cilvēka acīm, tomēr, kā norāda entomologs Voldemārs Spuņģis, kukaiņiem šī ēka nav īsti piemērota, tikai šajā vietā varētu dzīvot kukaiņi, kur ir niedres. Tāpēc entomologs aicina bērnus, pirms kaut ko veidot, konsultēties ar entomologiem Latvijas Universitātē.

Voldemārs ir atrodams Latvijas Entomoloģijas biedrībā. Šā gada “Ēnu diena” jau sākusies, taču interesenti jau var sākt plānot nākamo “Ēnu dienu”.

0 Komentāru