EM vēršas Valsts policijā par īpaši nekaunīgu iespējamu OIK izkrāpšanas shēmu Tukuma novadā

3 komentāri
EM vēršas Valsts policijā par īpaši nekaunīgu iespējamu OIK izkrāpšanas shēmu Tukuma novadā
Foto: Jānis Eglītis, TV3 Ziņas

Elektrību sadārdzinošo obligātā iepirkuma komponenti (OIK) varētu likvidēt trīs gadu laikā. Par to paziņojusi Ekonomikas ministrija (EM).

Apņēmību dubulto maksājumu pārtraukt vairo aizdomas par jaunu OIK krāpniecības shēmu, par kuru EM jau vērusies Valsts policijā (VP). Runa ir par vienu no lielākajām Kurzemes koģenerācijas stacijām “Tukuma DH”, kura, iespējams, ilgstoši nelietderīgi izmantojusi saražoto siltumenerģiju, kas ir rupjš OIK noteikumu pārkāpums.

Kopš jūnija akciju sabiedrība “Enerģijas Publiskais tirgotājs” valdības uzdevumā ir uzsācis 400 OIK staciju auditu. Vienā no pirmajām pārbaudēm koģenerācijas stacijā “Tukums DH” uzietais risinājums siltuma izmantošanai ekspertus pamatīgi pārsteidzis.

Piemēram, pirmdien āra temperatūra bija +30, tad pie “Tukuma DH” koģenerācijas stacijas – visi 40 grādi. Saražotais siltums tiek vienkārši izpūsts gaisā, taču, lai atbildīgie dienesti nevarētu piesieties, starp ventilatoriem izvietots konteiners ar šķeldu, kas šādi tiekot žāvēta.

OIK regulējums nosaka, ka atbalstu par saražoto elektrību, ko caur rēķiniem apmaksā elektrības patērētāji, koģenerācijas stacija var saņemt tikai tad, ja siltuma izmantošanas lietderība nav mazāk par 75%.

Pārbaudot uz vietas šo situāciju dabā, konstatēts, ka šķeldas un kamīnmalkas žāvēšana tiek veikta ar ļoti neekonomisku tehnisko risinājumu.

Juridiski “Tukums DH” vasarā saražoto elektrību pārdod tālāk uzņēmumam “Rietumu enerģija”, kas turpat stacijas teritorijā nodarbojas šķeldas žāvēšanu. Aizdomas pastiprina tas, ka partneriem siltums tiek pārdots zem pašizmaksas.

Kā liecina “TV3 Ziņu” rīcība esošā informācija, Tukuma iedzīvotāji caur pašvaldības uzņēmumu par stacijā saražoto siltuma maksā pat piecas reizes dārgāku tarifu nekā malku žāvējošais uzņēmums. Sašutumu par kārtējo shēmu, kā tiek nodrošināts OIK atbalsts, neslēpj EM.

Arvils Ašeradens
ekonomikas ministrs (Vienotība)

Jau nākamajā dienā Ekonomikas ministrija ir vērsusies ar iesniegumu Valsts policijā par potenciālu krāpšanas gadījumu šajā lietā. Gaidīsim, kāda būs izmeklēšana, bet es neredzētu, ka tas būtu veids, kādā būtu jāiztērē iedzīvotāju līdzekļi.

Jā pārkāpumu izdosies pierādīt, uzņēmumam, kura īpašnieki ir kāds Kipras uzņēmums, tiks atņemta iespēja pārdot elektrību par dubulto cenu. Uzņēmuma vadība par sākto pārbaudi neslēpj izbrīnu. “Man grūti komentēt, mēs strādājam piecu gadus, un mums nekad neviena aizrādījuma nav bijis. Ir bijušas pārbaudes gan no regulatora, gan publiskā tirgotāja,” noteic “Tukums DH” valdes loceklis Jānis Tenbergs.

Bažas par notiekošo neslēpj arī Tukuma domē. Aptuveni 40% ziemā patērētā siltuma saražo tieši šis uzņēmums.

Ēriks Lukmanis
Tukuma novada domes priekšsēdētājs

Esmu pārsteigts par šādu faktu un mēģināšu noskaidrot, cik tas atbilst patiesībai. Ja tas notiks, tas varētu būt visnepatīkamākais. Tad pašvaldībai būs jānodrošina apkure ar savu katla māju.

Tikmēr Ašeradens paziņojis, ka divus mēnešus pirms vēlēšanām – augustā – prezentēs plānu, kā trīs gadu laikā likvidēt OIK kā atbalsta mehānismu.