EM būs jāpārstrādā OIK likvidācijas plāns; to bargi kritizē atjaunojamās enerģijas ražotāji

2 komentāri
EM būs jāpārstrādā OIK likvidācijas plāns; to bargi kritizē atjaunojamās enerģijas ražotāji
Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (Foto: Paula Čurkste/LETA)

Ekonomikas ministrijai (EM) tomēr būs jāpārstrādā plāns, kā trīs gadu laikā notiks atteikšanās no enerģijas subsīdijām jeb obligātā iepirkuma komponentes.

Pēc ekspertu kritikas nolemts atmest ideju par zaļajiem sertifikātiem, ar kuriem bija plānots aizstāt pašreizējo OIK maksājumu.

Tā saukto OIK likvidācijas plānu pirmdien skatīja Ministru kabineta komiteja, kurā satraukumu un sašutumu neslēpa zaļās enerģijas ražotāji. Veltot kritiku plānam, atjaunojamās enerģijas ražotāji brīdināja valdību, ka valsts var tikt ierauta smagās tiesvedībās. Viņi EM piedāvājumu sauc par pretlikumīgu shēmu, kā valsts vēlas atbrīvoties no saistībām pret uzņēmējiem. Sēdē vairākkārt izskanēja brīdinājumi, ka valsti sagaida pat miljonus vērtas tiesvedības.

Zaļās enerģijas ražotāji akcentē, ka ir investējuši līdzekļus, tāpēc cīnīsies par taisnīgām kompensācijām līdzīgi kā pērn, kad valsts “atpirkās” no OIK saistībām pret “Latvenergo” TEC-1 un TEC-2 spēkstacijām.

Daļa uzņēmēju jau tiesājas ar EM saistībā ar lēmumu anulēt iepriekš izsniegtās atļaujas OIK tirdzniecībai. Dārzeņu siltumnīcas kompleksā “Mežvidi” nesen uzceltā biomasas katlumāja šobrīd stāv dīkstāvē, apturēts investīciju projekts par jauna ceha izbūvi.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens (“Vienotība”) pirmdien atzina, ka tiesvedības riski pastāv arī saistībā ar plānu atjaunot subsidētās enerģijas nodokli.

Reformu, kas sola atbrīvoties no pusotra miljarda eiro lielajām saistībām, atbalsta arī lielākās uzņēmēju organizācijas. Tās aicina samazināt maksimālo peļņu, ko var saņemt zaļās enerģijas ražotāji.

Ar zināmām iebildēm reformas virzīšanu atbalsta arī “Vienotības” koalīcijas partneri. Premjers Māris Kučinskis (ZZS) kritizē ideju par zaļajiem sertifikātiem, ar kuriem EM gribēja aizstāt OIK.

Kas varētu nākt OIK vietā, diskusijas vēl turpināsies. Otrdien ziņojumu skatīs valdība, savukārt līdz septembrim EM būs jāsagatavo izmaiņas normatīvajos aktos.
2 komentāri