Elektroniskās aproces Latvijā uzliktas pieciem pirms termiņa atbrīvotiem noziedzniekiem

Komentāri
Elektroniskās aproces Latvijā uzliktas pieciem pirms termiņa atbrīvotiem noziedzniekiem
FOTO: LETA

Kad ir iespēja izvēlēties – elektroniska aproce, kas skaļi pīkst, tiklīdz izej no dzīvokļa, vai arī divi gadi aiz restēm – retais izvēlēsies cietumu. Tāpēc kopš Latvijā šovasar ieviesa elektroniskās uzraudzības aproces, jau gandrīz simts cietumnieku pieteikušies šai iespējai.

Pagaidām tās gan uzliktas tikai pieciem cilvēkiem, tomēr ieviesēji sola, ka tas palīdzēs samazināt recidīvismu starp noziedzniekiem.

Elektroniskās aproces, ar kurām no jūlija tiek uzraudzīti pirms termiņa atbrīvotie noziedznieki, darbojas visnotaļ vienkārši. Aproce tiek uzlikta uz noziedznieka kājas, no kurienes raida signālu uz viņa dzīvoklī uzstādīto datu saņēmēju. Ja cilvēks iziet no telpām, kurās drīkst uzturēties, vai aproci noņem, ierīce uzreiz pārraida signālu uz probācijas dienesta centrāli.

Aproces kā alternatīva cietumsodam tiek piedāvātas tikai tādiem noziedzniekiem, kuri nav varmākas un rada mazu risku apkārtējiem. Pagaidām tādas piešķirtas tikai pieciem noziedzniekiem, bet par vēl 20 tiesa lems šomēnes.

Valstij tas ir izdevīgi, jo elektroniskā uzraudzība izmaksā divreiz mazāk nekā uzturēšanās cietumā. Turklāt pētījumi apliecina, ka cilvēki pēc elektroniskās uzraudzības iziešanas jaunus noziegumus pastrādā retāk, nekā tie, kuri vienkārši atsēdējuši laiku cietumā. Uz aproču nēsāšanu pieteikušies jau 80 ieslodzītie, un jauni iesniegumi tiek saņemti katru dienu.

Tieslietu ministrija pagaidām ir iepirkusi divus simtus elektroniskās uzraudzības aproču.

Lasi vēl